null Több európai uniós országban megjelent a kéknyelv betegség

Több európai uniós országban megjelent a kéknyelv betegség

2023. október 19, csütörtök

Hollandiában 2023 szeptemberében kitört a kéknyelv-járvány. Október elején, a korábban mentes státuszú tagállamok közül, Németország és Belgium is bejelentette a betegség holland határhoz közeli megjelenését.

Hollandiából az első bejelentett eset óta nem szállítottak betegségre fogékony állatot Magyarországra. Az ezt megelőzően (július 1-je óta) érkezett 59 szarvasmarha-szállítmány nagy része gyűjtőállomásokra került, ahonnan már elhagyták az Európai Unió területét. A még hazánkban lévő egyedeknél a hatóság szűrővizsgálatot rendelt el a vírus esetleges jelenlétének felderítése és terjedésének megakadályozása érdekében. Emellett a jövőben a Hollandiából érkező szállítmányok esetében fokozott ellenőrzésre és szűrővizsgálatokra kerül sor. 

Október elején Németországban és Belgiumban is azonosították a holland határ közelében a betegséget. A vírustörzzsel szemben (3-as szerotípus), – amelynek pontos meghatározása még folyamatban van – jelenleg nem áll rendelkezésre vakcina. 

A kéknyelv betegségről bővebb tájékoztató olvasható a Nébih honlapján
 


Friss hírek

2025. március 17, hétfő

Holnaptól már nem lesz tűzgyújtási tilalom érvényben az ország területén

Az elmúlt 24 órában lehullott és a következő 2 napban várhatóan érkező csapadék hatására csökkent a tűzkockázat a még tilalommal érintett területeken is. A Tűz Időjárási Index alapján az éghető könnyű biomassza átnedvesedett annyira, hogy az már tűzveszélyt nem okoz. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) ezért március 18-tól a még 2 érintett vármegyében is visszavonja a tűzgyújtási tilalmat. A Nébih egyúttal felhívja a lakosság figyelmét, hogy a tilalom feloldását követően is legyenek fokozottan körültekintőek.

Tovább >

2025. március 17, hétfő

Március 29-én indul a tavaszi rókavakcinázás

A rókák veszettség elleni tavaszi vakcinázása 2025. március 29-én kezdődik Magyarország déli és keleti vármegyéiben. Az immunizálással egyidőben ebzárlat és legeltetési tilalom lesz érvényben az érintett térségekben. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a lakosság figyelmét, hogy a veszettség gyanújának jelentése jogszabályban előírt kötelezettség, a betegséget megelőző intézkedések betartása pedig közös társadalmi célt szolgál.

Tovább >