null Társállatok beutaztatása Izraelből Magyarország területére

Társállatok beutaztatása Izraelből Magyarország területére

2023. október 20, péntek

Magyarország biztosítja, hogy az Izraelből menekülők magukkal hozhassák társállataikat.

Az Izrael területét érintő háborús helyzet következtében számos magyar állampolgár jelezte, hogy sürgősen Magyarországra kívánnak hazatérni házikedvencükkel. A kedvtelésből tartott állatok utaztatásáról szóló EU-s (576/2013/EK; 577/2013/EK), valamint nemzeti jogszabályunkban (21/2015 (IV. 30.) FM rendelet) foglaltak értelmében Izrael veszettség szempontjából aggályos ország besorolásába esik, miszerint kutya, macska és görény esetében a beléptetés állategészségügyi feltételei a következők:

• mikrochip
• érvényes veszettség elleni védőoltás
• kedvező eredményű veszettség vírus elleni ellenanyag tartalom kimutatására irányuló vizsgálat* és a három hónapos várakozási idő betartása a belépésig
• EU kisállat útlevél (harmadik országból származó állat esetén útlevélminta: 577/2013/EK rendelet III. Melléklet 3. Rész) vagy (hatósági állatorvos által kitöltött) állategészségügyi bizonyítvány

*Vérvizsgálat:
A szérum ellenanyag tartalmának kimutatásával kapcsolatos követelmények:
• a szérum ellenanyag tartalma legalább 0,5 NE/ml,
• a vérvizsgálatra a vért a veszettség elleni védőoltás beadása után legalább 30 nap elteltével kell venni egy arra felhatalmazott állatorvos által, és kedvező eredmény esetén a vérvételtől számítva az utaztatásig legalább 3 hónap várakozási idő az előírt,
• a vizsgálatot a 2000/258/EK bizottsági határozat alapján jóváhagyott és a többször módosított 2004/233/EK bizottsági határozatban felsorolt valamely laboratóriumban végezték el,
• az akkreditált laboratórium által megküldött kedvező eredményű eredményközlő alapján a vérvizsgálat tényét az útlevél megfelelő rovatában még a kiindulási országban állatorvosnak kell bejegyeznie.

A vérvizsgálati eredmény egészen addig érvényes, míg a veszettség elleni védőoltást rendszeresen, érvényességi időn belül megújítják az állaton.

Tekintettel arra, hogy fenti beléptetési feltételek teljesítése időhöz kötött (vérvizsgálat hiányában legalább három hónapos várakozási idő), az ún. derogáció alkalmazása vált indokolttá. Az 576/2013/EK rendelet 32. cikke értelmében az EU tagállamok kivételes esetekben a fenti előírásoktól eltérően engedélyezhetik a kedvtelésből tartott állatok beutaztatását amennyiben a tulajdonos ezt előzetesen kérelmezte. 

Amennyiben a fenti feltételek az Izraelből Magyarországra történő beutaztatás pillanatában nem teljesíthetők maradéktalanul, azonban a kialakult helyzetre való tekintettel elhagyni kényszerül Izrael területét, ez esetben „Egyszerűsített kérelem – Izraelből Magyarországra” elnevezésű dokumentumot pontosan kitöltve, aláírásával ellátva küldje meg az aai@nebih.gov.hu e-mail címre. A levél tárgyában tüntesse fel a következőt: „Egyedi beutaztatási kérelem Izraelből”. A kérelmet minden egyes állatra vonatkozóan külön, egyedileg kell benyújtani, melyet a Nébih soron kívül elbírál és annak eredményéről válaszlevélben tájékoztatást küld.


Friss hírek

2025. április 2, szerda

Újabb telepeken jelent meg a ragadós száj- és körömfájás

Két Győr-Moson-Sopron vármegyei szarvasmarha telepen igazolta a ragadós száj- és körömfájás (RSzKF) vírus jelenlétét a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal laboratóriuma. A Darnózseli és Dunakiliti településeken található állományokban április 1-jén azonosították a klasszikus tüneteket, a fertőzöttséget 2-án reggel a laboratóriumi vizsgálatok is megerősítették. A helyi hatósági szakemberek megkezdték a szükséges járványvédelmi intézkedéseket.

Tovább >

2025. március 29, szombat

Módosultak és kiegészültek az RSzKF járvány miatti intézkedések

Újabb intézkedéseket vezet be és a már meglévőeken is módosít március 30-tól az országos főállatorvos a ragadós száj- és körömfájás (RSzKF) járvány megfékezése érdekében. Többek között az ország teljes területén tilos lesz a betegségre fogékony fajokat bemutató vásár és kiállítás szervezése, valamint több korlátozás is életbe lép a megfigyelési és védőkörzeteken kívüli, ún. további korlátozás alá eső területeken Győr-Moson-Sopron, valamint Komárom-Esztergom vármegyékben.

Tovább >