Széleskörű konzultáció a biszfenol A felülvizsgálatáról
Első alkalommal kezdeményez nyilvános párbeszédet az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) a biszfenol A (BPA) toxicitás-értékelésének 2018-ban esedékes elvégzése előtt. A beérkező szakmai hozzászólásokat az előzetesen begyűjtendő információk, valamint a vizsgálat tárgyának és módszertanának meghatározásakor veszik figyelembe.
Az EFSA már 2015-ben átfogó biztonsági értékelést készített a BPA-ról, a hatóság tudományos szakértői akkor egy ideiglenesen tolerálható napi bevitelt (t-TDI) is meghatároztak az anyagra vonatkozóan. A kutatócsoport a vizsgálatok lehetséges folytatásaként azokat az amerikai kutatásokat jelölte meg, amelyek a BPA emberekre gyakorolt hatásairól szólnak. A jövő évi EFSA-értékelés nemcsak ezeket az eredményeket, de további tanulmányok következtetéseit is felhasználja majd.
Mi az a biszfenol A?
A biszfenol A vagy BPA az egyik legnagyobb mennyiségben gyártott vegyipari termék, melyet polikarbonát műanyagok és epoxigyanták előállításához használnak fel. Az évente világszerte 2,7 millió tonna volumenben készített anyaggal nagyfokú hő- és törésállósága okán az élet számos területén találkozhatunk, így például műszaki cikkek (mobiltelefonok, számítógépek, konyhai eszközök) burkolataként, autóalkatrészként, szemüveglencseként vagy fogtömésként is felhasználják. Az EFSA látóterébe azért került, mert a kemikáliát palackok, cumisüvegek, konzervek és más csomagolóanyagok révén az élelmiszeripar is előszeretettel használja. A lakosság a fentiek mellett ivóvízzel, valamint epoxi alapú padló, ragasztó vagy festék révén is érintkezhet az anyaggal.
Az utóbbi időben számos tanulmány született a biszfenol A lehetséges káros egészségügyi hatásairól állatokban, ezek – a nagy egészségügyi világszervezetek számára nem kellően bizonyított módon – többek között a szaporodás szervrendszerét érintő rendellenességeket, valamint pajzsmirigy- és hormonzavarokat kiváltó hatást tulajdonítanak a BPA-nak.
A csecsemők BPA expozíciójának legfontosabb forrását a polikarbonát cumisüvegek jelenthetik, ezért ilyen cumisüveg gyártásához 2011 óta már nem használható biszfenol A. Az EFSA 2015-ös értékelésében a korábbi 50 μg/ttkg TDI helyett egészségügyi irányértékként 4 μg/ttkg ideiglenes tolerálható napi bevitelt (t-TDI-t) állapított meg.
Anna Castoldi, az EFSA tudományos protokollját kidolgozó munkacsoport vezetője elmondta, első alkalommal előzi meg nyilvános konzultáció a hatósági kockázatértékelő munkát. "Szeretnénk lehetőséget adni a szakértőknek és a nyilvánosságnak is, hogy beleszólásuk legyen a munkánkba. Szívesen látunk minden olyan megjegyzést, benyomást és javaslatot, amely átláthatóbbá és teljessé teszi ezt a jövőbeli munkát."
Azok, akik érdeklődnek az EFSA BPA-értékelő munkája iránt, szeptember 3-ig küldhetnek visszajelzést a hatóság erre kialakított online felületén. Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság ezt követően szeptember 14-én megbeszélést szervez Brüsszelben a konzultáció során észrevételt küldők számára, hogy megvitassa a beérkező javaslatokat (a találkozóra a regisztráció limitált létszámban, legkésőbb augusztus 25-ig nyitott). A megbeszélés részletei a következő hetekben véglegesedik.
A tervezet első változata ide kattintva érhető el. A dokumentum fókuszpontjai:
- A BPA potenciális egészégre gyakorolt hatásai, elsősorban a szaporodás szervrendszerére és az idegrendszerre
- Az adatgyűjtés pontos módszertana (a szakirodalmi keresés menete, információforrások összegyűjtésének módja)
- A tanulmányok kiválasztásának módszertana (információkeresés az adatbázisokban; azok a kritériumok, amelyek eldöntik, hogy a felhasznált publikációk megfelelőek-e – pl. használhatóak-e állatkutatások eredményei)
- A tanulmányokból való "adatkinyerés" módszerei (pl. az adatminőség biztosítása, a felmerülő kétségek eloszlatása)
- A tudományos bizonyítékok súlyozása és rendszerré egyeztetése, a napi beviteli szintek (TDI) meghatározásának módja, a bizonytalanságok kezelése
A tudományos protokoll drafttervezetét az EFSA nemzetközi munkacsoportja készítette a hatóság élelmiszerekkel érintkező anyagokkal, enzimekkel, ízesítőkkel és feldolgozóeszközökkel foglalkozó paneljének (Panel on Food Contact Materials, Enzymes, Flavourings and Processing Aids; CEF) szakértői útmutatása szerint. A CEF fogja elkészíteni a BPA-újraértékelést, a vizsgálat a tervek szerint 2018-ban veheti kezdetét. A protokollért felelős munkacsoportban a dán, a francia, a német, a holland, a norvég, a svéd és a svájci kormány részéről megnevezett szakértők, valamint négy független tudós vesz részt.
Hivatalunk Sali Judit EFSA Focal Pointon keresztül értesül az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóságot érintő hírekről.