null Széleskörű konzultáció a biszfenol A felülvizsgálatáról nébih élelmiszer tudomány efsa bpa cef

Széleskörű konzultáció a biszfenol A felülvizsgálatáról

2017. július 3, hétfő

Első alkalommal kezdeményez nyilvános párbeszédet az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) a biszfenol A (BPA) toxicitás-értékelésének 2018-ban esedékes elvégzése előtt. A beérkező szakmai hozzászólásokat az előzetesen begyűjtendő információk, valamint a vizsgálat tárgyának és módszertanának meghatározásakor veszik figyelembe.

Az EFSA már 2015-ben átfogó biztonsági értékelést készített a BPA-ról, a hatóság tudományos szakértői akkor egy ideiglenesen tolerálható napi bevitelt (t-TDI) is meghatároztak az anyagra vonatkozóan. A kutatócsoport a vizsgálatok lehetséges folytatásaként azokat az amerikai kutatásokat jelölte meg, amelyek a BPA emberekre gyakorolt hatásairól szólnak. A jövő évi EFSA-értékelés nemcsak ezeket az eredményeket, de további tanulmányok következtetéseit is felhasználja majd.

Mi az a biszfenol A?
A biszfenol A vagy BPA az egyik legnagyobb mennyiségben gyártott vegyipari termék, melyet polikarbonát műanyagok és epoxigyanták előállításához használnak fel. Az évente világszerte 2,7 millió tonna volumenben készített anyaggal nagyfokú hő- és törésállósága okán az élet számos területén találkozhatunk, így például műszaki cikkek (mobiltelefonok, számítógépek, konyhai eszközök) burkolataként, autóalkatrészként, szemüveglencseként vagy fogtömésként is felhasználják. Az EFSA látóterébe azért került, mert a kemikáliát palackok, cumisüvegek, konzervek és más csomagolóanyagok révén az élelmiszeripar is előszeretettel használja. A lakosság a fentiek mellett ivóvízzel, valamint epoxi alapú padló, ragasztó vagy festék révén is érintkezhet az anyaggal.
Az utóbbi időben számos tanulmány született a biszfenol A lehetséges káros egészségügyi hatásairól állatokban, ezek – a nagy egészségügyi világszervezetek számára nem kellően bizonyított módon – többek között a szaporodás szervrendszerét érintő rendellenességeket, valamint pajzsmirigy- és hormonzavarokat kiváltó hatást tulajdonítanak a BPA-nak.
A csecsemők BPA expozíciójának legfontosabb forrását a polikarbonát cumisüvegek jelenthetik, ezért ilyen cumisüveg gyártásához 2011 óta már nem használható biszfenol A. Az EFSA 2015-ös értékelésében a korábbi 50 μg/ttkg TDI helyett egészségügyi irányértékként 4 μg/ttkg ideiglenes tolerálható napi bevitelt (t-TDI-t) állapított meg.

Anna Castoldi, az EFSA tudományos protokollját kidolgozó munkacsoport vezetője elmondta, első alkalommal előzi meg nyilvános konzultáció a hatósági kockázatértékelő munkát. "Szeretnénk lehetőséget adni a szakértőknek és a nyilvánosságnak is, hogy beleszólásuk legyen a munkánkba. Szívesen látunk minden olyan megjegyzést, benyomást és javaslatot, amely átláthatóbbá és teljessé teszi ezt a jövőbeli munkát."

Azok, akik érdeklődnek az EFSA BPA-értékelő munkája iránt, szeptember 3-ig küldhetnek visszajelzést a hatóság erre kialakított online felületén. Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság ezt követően szeptember 14-én megbeszélést szervez Brüsszelben a konzultáció során észrevételt küldők számára, hogy megvitassa a beérkező javaslatokat (a találkozóra a regisztráció limitált létszámban, legkésőbb augusztus 25-ig nyitott). A megbeszélés részletei a következő hetekben véglegesedik.

A tervezet első változata ide kattintva érhető el. A dokumentum fókuszpontjai:

  • A BPA potenciális egészégre gyakorolt hatásai, elsősorban a szaporodás szervrendszerére és az idegrendszerre
  • Az adatgyűjtés pontos módszertana (a szakirodalmi keresés menete, információforrások összegyűjtésének módja)
  • A tanulmányok kiválasztásának módszertana (információkeresés az adatbázisokban; azok  a kritériumok, amelyek eldöntik, hogy a felhasznált publikációk megfelelőek-e – pl. használhatóak-e állatkutatások eredményei)
  • A tanulmányokból való "adatkinyerés" módszerei (pl. az adatminőség biztosítása, a felmerülő kétségek eloszlatása)
  • A tudományos bizonyítékok súlyozása és rendszerré egyeztetése, a napi beviteli szintek (TDI) meghatározásának módja, a bizonytalanságok kezelése

A tudományos protokoll drafttervezetét az EFSA nemzetközi munkacsoportja készítette a hatóság élelmiszerekkel érintkező anyagokkal, enzimekkel, ízesítőkkel és feldolgozóeszközökkel foglalkozó paneljének (Panel on Food Contact Materials, Enzymes, Flavourings and Processing Aids; CEF) szakértői útmutatása szerint. A CEF fogja elkészíteni a BPA-újraértékelést, a vizsgálat a tervek szerint 2018-ban veheti kezdetét. A protokollért felelős munkacsoportban a dán, a francia, a német, a holland, a norvég, a svéd és a svájci kormány részéről megnevezett szakértők, valamint négy független tudós vesz részt.

Hivatalunk Sali Judit EFSA Focal Pointon keresztül értesül az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóságot érintő hírekről.


Friss hírek

2024. november 21, csütörtök

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.11.21.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. november 20, szerda

Szacharin: emeltek a biztonsági küszöbértéken

Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság nemrég kiadott tudományos jelentésében arra a következtetésre jutott, hogy a szacharin emberi fogyasztása biztonságos, ezért megemelte a megengedhető napi beviteli értéket (ADI), mely 5 helyett most már 9 mg/testtömeg kilogramm.

Tovább >