null Szacharin: emeltek a biztonsági küszöbértéken

Szacharin: emeltek a biztonsági küszöbértéken

2024. november 20, szerda

Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság nemrég kiadott tudományos jelentésében arra a következtetésre jutott, hogy a szacharin emberi fogyasztása biztonságos, ezért megemelte a megengedhető napi beviteli értéket (ADI), mely 5 helyett most már 9 mg/testtömeg kilogramm.

A tudományos jelentés következtetései alapján most megemelt megengedhető napi bevitel, vagyis az ADI az egész életen át naponta fogyasztható anyag biztonságos mennyiségét tükrözi, ebben az esetben a szacharin és annak nátrium-, kalcium- és káliumsóit (E 954) foglalja magában.

A korábbi ADI-t 1995-ben határozták meg a hólyagdaganatok ‒ patkánykísérletekben megfigyelt ‒ megnövekedett előfordulása alapján. Jelenleg azonban tudományos egyetértés van azzal kapcsolatban, hogy ezek a daganatok hím patkányokra specifikusak, és nem relevánsak az emberek esetében. 
Az EFSA szakértői a rendelkezésre álló adatok alapján arra a következtetésre jutottak, hogy a szacharin nem okoz DNS-károsodást, és nem valószínű, hogy fogyasztása az embereknél összefüggésbe hozható a rák kockázatával. Ezenkívül a fogyasztók expozíciója az újonnan meghatározott ADI alatt van, vagyis nem tekinthető egészségügyi kockázatnak.

A szacharin a 60-as, 70-es években vált népszerűvé cukorhelyettesítőként, de már több mint 100 éve használják ételek és italok édesítésére.  A szacharin sóit azért használják, mert jobban oldódnak vízben, ez megkönnyíti az ételekhez és italokhoz való hozzáadását, és édesebbé teheti őket. Mint minden élelmiszer-adalékanyagot, a szacharint és sóit is kötelező feltüntetni az élelmiszerek címkéin, ezzel megkönnyítve a fogyasztók tudatos döntéshozatalát.
https://www.efsa.europa.eu/en/news/saccharin-safety-threshold-increased 
 


Friss hírek

2026. június 6, szombat

Vasárnaptól Baranya vármegyében megszűnik a tűzgyújtási tilalom

Az utóbbi 24 óra csapadékos időjárás hatására jelentősen csökkent a tűzveszély Baranya vármegyében, ezért 2026. június 7-től visszavonják a tűzgyújtási tilalmat

Tovább >

2026. június 4, csütörtök

Két vármegyében megszűnik a tűzgyújtási tilalom péntektől

Az elmúlt napok csapadékos időjárása következtében egyes területeken mérséklődött a tűzveszély, ezért 2026. június 5-től Vas és Zala vármegyében a visszavonják a tűzgyújtási tilalmat. A többi vármegye esetén azonban továbbra is érvényben marad a korlátozás.

Tovább >