null Nem engedélyezett színezék Libanonból származó pácolt tarlórépában

Nem engedélyezett színezék Libanonból származó pácolt tarlórépában

2016. szeptember 2, péntek

Nem engedélyezett Rhodamine B (szín indexszám 45170) színezéket talált a német hatóság libanoni pácolt tarlórépában, melyről az EU gyorsriasztási rendszerén (RASFF) a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) is értesítést kapott. 

Frissítés - 2016. szeptember 22.:

A budapesti vállalkozás a kifogásolt tétel teljes mennyiségét értékesítette már. A hatóság kötelezte a céget, hogy üzletében helyezzen ki a termékkel kapcsolatos problémáról szóló tájékozatót.

Korábban írtuk:

A termékből a német kereskedő Németországba, a Cseh Köztársaságba, Lengyelországba és Magyarországra is szállított. 

Hazánkba egy budapesti vállalkozáshoz két alkalommal, összesen 6 karton (12x600g) színes címkével, zöld, lecsavarható fedéllel ellátott, kerek, átlátszó üvegben érkezett az alábbi azonosítóval:


Márkanév: Boustan – Quality Foods Product
Kiszerelési egység: 600 g
Lejárati idő: 2018.02.28.
Gyártó: Orient Foods L.LC (Saida, Libanon)

A Rhodamine B az EU-ban nem engedélyezett élelmiszer színezék. A festékanyag illegálisan van jelen az EU-ban forgalomba hozott élelmiszerekben.


A jelenleg rendelkezésre álló toxikológiai vizsgálati eredmények szerint lehetségesen (potenciálisan) rákkeltő és örökítőanyagot károsító (genotoxikus) hatású.

További információk:
EFSA Journal (2005) 263, 1-71. Review the toxicology of a number of dyes illegally present in food in the EU


Friss hírek

2024. július 26, péntek

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.07.26.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. július 25, csütörtök

A napsütés ellenére borús eredményekkel zárult a strandbüfék és a street foodok nyári szezonális ellenőrzése

A 2024-es nyári szezonális ellenőrzés-sorozatban a strandbüféket és a street foodokat is felkeresték az élelmiszerbiztonsági felügyelők. Az egész országban 346 vendéglátó létesítményt vizsgáltak. Az ellenőrzések vegyes eredményekkel zárultak: a szakemberek számos egységben találtak lejárt termékeket, továbbá a higiéniai feltételek, az alapanyagok tárolása és nyomonkövetése, valamint a dolgozók egészségügyi alkalmasságának igazolása kapcsán is merültek fel problémák. A hatóságok 48 esetben indítottak eljárást, a kiszabott bírságok értéke meghaladta a 3 millió forintot. Összesen 205 kg élelmiszert vontak ki a forgalomból, 703 ezer forint értékben.

Tovább >