Létfontosságú létesítmények az agrárgazdaságban is
Az lakosság ellátásának és a mindennapi élet zavartalan fenntarthatóságának biztosítása érdekében 2014. január 1-jétől a mezőgazdasági és élelmiszeripari ágazatban, valamint az elosztó hálózatok esetében is meg kell határozni a létfontosságú létesítmények körét. Bár a kijelölést alapvetően a vállalkozásoknak kell kezdeményezniük, de a gyors és gördülékeny lebonyolítás érdekében a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) hamarosan felveszi a kapcsolatot a várhatóan érintett ágazati szereplőkkel.
Az 540/2013. (XII. 30.) Kormányrendelet alapján a nemzeti létfontosságú rendszerelemmé történő nyilvánítást – az üzemeltetőn kívül – a megyei kormányhivatalok élelmiszerlánc-biztonsági és állategészségügyi-, valamint növény- és talajvédelmi igazgatóságai is kezdeményezhetik, a kijelölés és annak visszavonása pedig a NÉBIH hatáskörébe tartozik.
A létfontosságú létesítmények a növényi genetikai erőforrás-megőrzéssel, állati oltóanyag előállítással, élelmiszer-előállítással, valamint élelmiszer-elosztással foglalkozó vállalkozások közül kerülnek ki. Nemzeti létfontosságú rendszerelemnek minősülnek majd például azok a hús-, és baromfihús-készítmény gyártással foglalkozó cégek, melyek napi kapacitása eléri a 150 tonnát, de az olyan génbankok is, melyek növények esetén legalább ezer megőrzött tétellel rendelkeznek.
A kijelölt létesítményeknek 2015. január 1-jétől biztonsági összekötő személyeket is foglalkoztatniuk kell. Az adategyeztetés még folyamatban van, azonban a NÉBIH előzetes becslései alapján csupán egy szűk réteget, kevesebb mint 200 vállalkozást érint a rendelet. Annak érdekében, hogy a kijelölt kör mielőbb tisztázódjon, a NÉBIH február végéig felveszi a kapcsolatot az ágazat érintett szereplőivel.