null Lakossági bejelentés vezetett a csaló kereskedő nyomára

Lakossági bejelentés vezetett a csaló kereskedő nyomára

2015. november 20, péntek

Egy nyíregyházi zöldség-gyümölcs kereskedőnél végeztek ellenőrzést a múlt héten a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei élelmiszerlánc-biztonsági szakemberek. Az út menti árusítóhelyen összesen mintegy 10 tonna burgonyát, vöröshagymát és almát kellett hatósági zár alá vonni, mivel azok eredetét nem tudta igazolni a kereskedő. Az árus őstermelő igazolvánnyal is rendelkezett, saját termése azonban egyáltalán nem, import áruja viszont annál több volt a helyszínen.

A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Földművelésügyi Főosztálya lakossági bejelentés alapján tartott ellenőrzést Nyíregyházán egy út menti árusítóhelyen.

A burgonya, vöröshagyma és alma tételek egytől-egyig jelöletlenek voltak, és egy részük a minőségi előírásoknak sem felelt meg. Az áru eredetét a tulajdonos nem tudta igazolni – így például nem tudni, hogy azokat mikor és milyen növényvédő szerekkel kezelték –, ezért a hatóság elrendelte a tételek zárolását és megsemmisítését.

Bár a kereskedő rendelkezett őstermelő igazolvánnyal, saját előállítású árut egyáltalán nem találtak az ellenőrök a helyszínen. Ezzel szemben jelentős mennyiségben akadt import áru, köztük déli gyümölcs is az árukészletben. A feltárt hiányosságok miatt a kereskedő őstermelői igazolványát a megyei szakemberek a helyszínen bevonták, így tevékenységét a továbbiakban nem folytathatja.

A hatóság szakemberei összesen mintegy 10 tonna zöldséget és gyümölcsöt vontak ki a forgalomból és rendelték el azok megsemmisítését. A kereskedő ellen hatósági eljárás indult, százezer forintos nagyságrendű bírságra számíthat. 

Kapcsolódó anyagok:
közlemény letölthető formában
képek tömörítve


Forrás: Szabolcs-Szatmár_Bereg Megyei KH Élelmiszerlánc-biztonsági és Földművelésügyi Főosztály Növény- és Talajvédelmi Osztály


Friss hírek

2024. április 18, csütörtök

A magyar fogyasztók aflatoxin terhelését vizsgálták a Nébih szakemberei

A Debreceni Egyetem és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) közös projektben vett részt: „A magyar fogyasztók rövid és hosszú távú aflatoxin-terhelésének meghatározása a tejtermékláncban és a kockázatkezelő intézkedések megalapozása”-címmel. A szakemberek megállapították, hogy a hazai lakosságot jelenleg nem fenyegeti jelentős aflatoxin egészségügyi kockázat. Bár azonnali ellenintézkedések nem szükségesek, a takarmányok és élelmiszerek folyamatos ellenőrzése a lehetséges aflatoxin szennyeződésekre mégis indokolt és javasolt.

Tovább >

2024. április 16, kedd

Békés és Jász-Nagykun-Szolnok vármegyét újra elérte a madárinfluenza

Madárinfluenza vírus jelenlétét mutatta ki Békés és Jász-Nagykun-Szolnok vármegye több állattartó telepén is a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma. Az érintett állományok felszámolása, valamint a járványügyi nyomozás folyamatban van. A hatóság a madárinfluenza újbóli jelenléte miatt ismételten felhívja az állattartók figyelmét a járvány elleni védekezés fontosságára.

Tovább >