Kéknyelv megbetegedéssel kapcsolatos kereskedelmi tudnivalók
Kéknyelv megbetegedéssel kapcsolatos kereskedelmi tudnivalók
Az Állategészségügyi Világszervezet (WOAH) szerinti mentesség feltételeit Magyarország 2017-ben teljesítette.
Magyarország a kéknyelv-betegségtől a 2021/620/EU rendelet alapján is mentes státusszal rendelkezik.
- Az Európai Bizottság kéknyelv-betegség aloldala
- Tagállami térkép (Bizottság által utoljára frissítve 2024.08.02.)
Magyarországon belüli és az Európai Unió tagállamaiba történő élőállat szállítás
Magyarország kéknyelv-betegség fertőzöttségtől mentes tagállam.
A származási tagállam hatósági állatorvosának a kéknyelv betegségre fogékony szarvasmarhafélék, juh- és kecskefélék szállítmányai esetében a 2020/689/EU rendeletnek, valamint a tranzitországokban való befertőződés, illetve a tranzitország befertőződésének elkerülése érdekében a 2020/688/EU rendelet 32-33. cikknek megfelelően kell eljárniuk.
Magyarországról indítandó szállítmányok esetében
Magyarország kéknyelv-betegségtől mentes, a kéknyelv-betegség vírusára fogékony állatok (szarvasmarhafélék, juh- és kecskefélék, vadon élő és állatkerti kérődzők) belföldi, és az Európai Unión belüli szállítása esetén sem kell igazolni a kéknyelv-vírus szerotípusaira vonatkozó korlátozások körzetelhagyási feltételeit.
Beszállítás Magyarországra Európa kéknyelv-korlátozás alá vont területeiről
Szerte Európában rohamosan terjed a kérődzők megbetegedését okozó kéknyelv betegség, egyre növekvő számban jelentenek nagyon sok állatot és állományt érintő eseteket.
A vírus hazai megjelenésének és terjedésének megakadályozása érdekében a jövőben - visszavonásig - az érintett országokból érkező fogékony állatfajok (szarvasmarhafélék, juh, kecske) szállítmányai esetében, még az elkülönítés ideje alatt, vérmintát kell venni a betegségre irányuló szerológiai és virológiai vizsgálatokra. A vizsgálatokat azonnali vágásra érkező állatok esetében nem kell elvégezni, amennyiben azok vágására 24 órán belül sor kerül!
A fenti surveillance vizsgálatokat az alábbi, kéknyelv-betegséggel érintett országokból érkező állatszállítmányok esetében szükséges elvégezni:
- Andorra
- Ausztria
- Belgium
- Csehország
- Dánia
- Észak-Macedón Köztársaság
- Franciaország
- Hollandia
- Luxemburg
- Németország
- Olaszország
- Portugália
- Spanyolország
- Svájc
- Svédország
Emellett kiemelt figyelmet kell fordítani a kéknyelv-betegség előfordulása miatti korlátozás alatt álló tagállamokból/ egyéb európai országokból, vagy azok korlátozás alatt álló területeiről érkező fogékony élőállat szállítmányok esetében a TRACES bizonyítványon a kéknyelv-betegséggel kapcsolatos kiegészítő garanciák meglétére.
Amennyiben a bizonyítványon nem szerepel ilyen garancia, az ilyen szállítmányokat vissza is fordíthatja a magyar hatóság, vagy azok egyedeit le is öletheti. Ilyen esetben állami kártalanítás sem a leölés, sem az ártalmatlanítás után nem fizethető.
EU-n belüli kéknyelv-betegség garanciák
A kéknyelv-betegségre fogékony fajokhoz tartozó egyes állatok EU-n belüli szállításának tekintetében a 2020/689/EU rendeletben foglat feltételek érvényesek.
Az állatok beszállítása Magyarországra az (EU) 2020/689, V. melléklete II. része,2. FEJEZET Az állatok és szaporítóanyagok mozgatása,1. szakasz Az állatok mozgatása szerint lehetséges:
1. Az állatok BTV-vel való fertőzöttségtől mentes tagállamból vagy körzetből származnak, és a mozgatást megelőző 60 napban nem vakcinázták őket BTV-vel való fertőzöttség elleni élő vakcinával.
2. Az állatok a mentesítési program hatálya alá tartozó tagállamból vagy körzetből származnak. Mentesítési program a Bizottság 2024.08.02-én frissített térképe alapján csak Spanyolország bizonyos részein van.
3. Az állatok olyan tagállamból vagy körzetből származnak, amely nem mentes a BTV-től, és nem tartozik a BTV-vel való fertőzöttségre vonatkozó mentesítési program hatálya alá sem, és:
3/a. megfelelnek a 2.b) (vektorvédett létesítmény* szállítás alatt vektorvédett) pont követelményeinek.
3/b. 2020_689 V. melléklet BTV vakcinázott/áthangolódott állatok behozatali feltételek nem mentes országból (SAFE ANIMAL)
Az állatokat
- legalább 60 napig olyan 150km sugarú területen tartották, ahol aktív felügyeletet hajtottak végre
VAGY
- legalább 60 napig olyan tagállamban tartották, ahol aktív felügyeletet hajtottak végre
ÉS
- az állatokat a 2.c) pontnak megfelelően vakcinázták a tartási helyük legalább a 150 km sugarú körzetében az elmúlt 2 év során bejelentett összes BTV-szerotípus (1–24) ellen;
VAGY
- az állatokat a 2.d) pontnak megfelelően immunizáltak (szerológiai vizsg-nak vetették alá) a tartási helyük legalább a 150 km sugarú körzetében az elmúlt 2 év során bejelentett összes BTV-szerotípus (1–24) ellen.
A BTV-vel való fertőzöttség aktív felügyelet nem azonos a BTV-vel való fertőzöttségre vonatkozó mentesítési programmal (FERTŐZÖTTSÉG AKTÍV FELÜGYELET 2020_689 V. melléklet II.rész)
Jogszabályrészletek, amikre utal a fenti szabályozás:
(2/b) Vektorvédett létesítményből és a rendeltetési helyre történő szállítás alatt védettek voltak a vektoroktól:
- 60 napig vagy
- 28 napig és 28 nap elteltével negatív szerológia vagy
- 14 napig és 14 nap elteltével negatív PCR
(2/c) az állatokat vakcinázták a BTV összes olyan szerotípusa (1–24) ellen, amelyről az érintett tagállamban vagy körzetben az elmúlt 2 év során jelentés érkezett, továbbá az állatok a vakcina leírásában garantált immunitási időszakon belül vannak, és az alábbi követelmények közül legalább egynek megfelelnek:
- több mint 60 nappal a szállítás előtt vagy
- inaktivált vakcina, immunvédelem kialakulása után legalább 14 nappal gyűjtött mintából negatív PCR
(2/d) az állatokat szerológiai vizsgálatnak vetették alá, amely képes kimutatni az adott tagállamban vagy körzetben az elmúlt 2 év során bejelentett összes BTV-szerotípus (1–24) ellen termelődött ellenanyagokat, a vizsgálat pozitív eredménnyel zárult
- mozgatás előtt min. 60 nappal serológia pozitív: van ellenanyag az elmúlt 2 év szerotípusai ellen vagy
- mozgatás előtt min. 30 nappal serológia pozitív: van ellenanyag az elmúlt 2 év szerotípusai ellen, és mozgatás előtt legkorábban 14 nappal PCR negatív.
4. Az állatok BTV-től nem mentes tagállamból vagy körzetből származnak, azonnali levágásra szánják őket, és teljesülnek az alábbi követelmények:
- a származási létesítményben a mozgatást megelőző legalább 30 napos időszakban nem jelentették BTV-vel való fertőzöttség előfordulását;
- az állatokat a származási tagállamból vagy körzetből közvetlenül a rendeltetési vágóhídra szállítják, ahol az érkezéstől számított 24 órán belül levágják őket;
- a származási létesítmény felelős személye az állatok berakodása előtt legalább 48 órával értesítette a rendeltetési vágóhíd felelős személyét az állatok mozgatásáról.
A következő 5-8 pontok leigazolásához (5.Szezonálisan mentes időszakban jön, 6. Repellens kezelés 14 napig+PRC, 7. illetékes hatóság által meghatározott különleges állategészségügyi feltételek, 8. Bizonyos szerotípusok) Magyarországnak, mint rendeltetési tagállamnak értesítenie kell a Bizottságot és a többi tagállamot, hogy ilyen jellegű mozgatást engedélyez az (EU) 2020/689, 43cikk 2. bekezdés a,b,c szerint.
Magyarország egyelőre nem értesítette a Bizottságot külön engedély kiadásáról, ezért ezen pontok leigazolása még nem releváns!
A Bizottság honlapján megtalálhatók az országnyilatkozatok.
Vektorvédett létesítmények*
Export célországok kéknyelv-betegésre vontkozó állategészségügyi feltételei
Minden harmadik ország saját hatáskörben dönt az importkorlátozások bevezetéséről vagy feloldásáról. Az ezzel kapcsolatos visszajelzésekkel az alábbi táblázat folyamatosan frissül. Abban az esetben, ha nem érhető el friss információ a célországgal kapcsolatban, javasoljuk, hogy az importőr partnerükön keresztül érdeklődjenek a célország központi hatóságánál.
Kéknyelv betegségre fogékony élőállat export korlátozások: