null Hatékonyabb információcserére törekszik a Nébih és a Központi Statisztikai Hivatal

Hatékonyabb információcserére törekszik a Nébih és a Központi Statisztikai Hivatal

2019. szeptember 26, csütörtök

Együttműködési megállapodást kötött a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). A dokumentumot dr. Vukovics Gabriella, a KSH elnöke és dr. Oravecz Márton, a Nébih elnöke hitelesítette aláírásával szeptember 4-én, Budapesten. A partnerség kiemelt célja a két fél közötti információcsere szakmai és technikai kereteinek rendszerbe foglalása, illetve hatékonyabbá tétele.

Együttműködési megállapodásba foglalta a kölcsönös, hatékony információ-áramlással kapcsolatos vállalásait a Nébih és a KSH. A két hivatal általános célja a hatályos jogszabályok által kötelezően előírt információcsere szakmai és technikai feltételeinek fejlesztése, valamint az adatszolgáltatási folyamatok rendszerbe foglalása.

Az együttműködés elősegíti, hogy a KSH az adatvédelmi szabályok maximális betartása mellett, az eddigieknél egyszerűbben és kiszámíthatóbb módon jusson hozzá a Nébihtől minden olyan adathoz és információhoz, amely nélkülözhetetlen a feladatai ellátásához.

Ideértve például a termőföld védelmével, az őstermelői igazolványokkal, a hatósági és igazgatási feladatokat ellátó szervek kijelölésével kapcsolatos adatszolgáltatást, továbbá az állattenyésztéssel, a szarvasmarha-, sertés-, juh- és kecskefélék jelölésével, valamint a Baromfi Információs Rendszer működtetésével összefüggő kötelezettségek teljesítését.

Kapcsolódó anyag:
Együttműködési megállapodás


Friss hírek

2024. július 26, péntek

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.07.26.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. július 25, csütörtök

A napsütés ellenére borús eredményekkel zárult a strandbüfék és a street foodok nyári szezonális ellenőrzése

A 2024-es nyári szezonális ellenőrzés-sorozatban a strandbüféket és a street foodokat is felkeresték az élelmiszerbiztonsági felügyelők. Az egész országban 346 vendéglátó létesítményt vizsgáltak. Az ellenőrzések vegyes eredményekkel zárultak: a szakemberek számos egységben találtak lejárt termékeket, továbbá a higiéniai feltételek, az alapanyagok tárolása és nyomonkövetése, valamint a dolgozók egészségügyi alkalmasságának igazolása kapcsán is merültek fel problémák. A hatóságok 48 esetben indítottak eljárást, a kiszabott bírságok értéke meghaladta a 3 millió forintot. Összesen 205 kg élelmiszert vontak ki a forgalomból, 703 ezer forint értékben.

Tovább >