null Engedély nélkül árulták a silány vetőmagot

Engedély nélkül árulták a silány vetőmagot

2014. november 13, csütörtök

Próbavásárlással egybekötött ellenőrzéseken 300-300 kg – összesen mintegy 14 zsáknyi – ismeretlen eredetű kocsányos tölgy vetőmagot foglalt le a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH). A biharnagybajomi és nyírbátori „kereskedők” silány minőségű vetőmagot kínáltak eladásra, ráadásul az erdészeti szaporítóanyagok forgalmazásához szükséges hatósági engedéllyel sem rendelkeztek. A lefoglalt tételeket a hatóság megsemmisíti.

A 2014-es év szeszélyes időjárása miatt a kocsányos és kocsánytalan tölgy félék termése sem hazánkban, sem az importot biztosító külföldi országokban nem érte el az erdősítésekhez szükséges mennyiséget. A Magyarországon kialakult jelentős vetőmag hiány miatt a NÉBIH az ősz folyamán – a termelők ellenőrzése mellett – fokozott figyelemmel kísérte az erdészeti szaporítóanyagokra vonatkozó hirdetéseket is.

A szakemberek próbavásárlással egybekötött ellenőrzésen akadtak a biharnagybajomi és nyírbátori illegális árusok nyomára. A lefoglalt 600 kg vetőmag – erdősítési módszertől függően – 3-8 hektáros terület erdősítéséhez lett volna elég. A tételek minősége azonban meg sem közelítette az előírt kötelező minimum értékeket, ültetésre alkalmatlanok voltak. Mivel a vetőmag szaporítóanyagként semmiképp sem felhasználható, ezért a hatóság – várhatóan állatkerti vagy vadasparki feletetéssel – megsemmisíti a tételeket. Az eljárásban érintett személyekkel szemben minőségvédelmi bírság kiszabása várható, aminek mértéke 50 ezer és 1,5 millió Ft között lehet.

Az ellenőrzés során készült videó megtekinthető az alábbi linken:
http://youtu.be/lIZaMIp6pGg


Növénytermesztési és Kertészeti Igazgatóság


Friss hírek

2023. március 30, csütörtök

Oltalom alatt álló földrajzi árujelzők használatával kapcsolatos tudnivalók

A mezőgazdasági termékek és az élelmiszerek földrajzi árujelzőinek oltalmát az 510/2006/EK tanácsi rendelet valamint az PRk végrehajtására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról szóló 1898/2006/EK bizottsági rendelet alapján lehet biztosítani az Európai Unió valamennyi tagállamában.

Tovább >

2023. március 30, csütörtök

Igazolták hazánkban a Ralstonia pseudosolanacearum növénykórokozó baktérium jelenlétét

Az Európában először 2015-ben azonosított, növényekre veszélyes kórokozó kapcsán Magyarországon jelenleg három vármegye: Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok és Zala érintett. A fertőzés eredetének tisztázása további vizsgálatokat igényel. A veszélyes zárlati károsító terjedése csak a növényegészségügyi intézkedések szigorú és következetes betartásával előzhető meg.

Tovább >