null Engedély nélkül árulták a silány vetőmagot

Engedély nélkül árulták a silány vetőmagot

2014. november 13, csütörtök

Próbavásárlással egybekötött ellenőrzéseken 300-300 kg – összesen mintegy 14 zsáknyi – ismeretlen eredetű kocsányos tölgy vetőmagot foglalt le a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH). A biharnagybajomi és nyírbátori „kereskedők” silány minőségű vetőmagot kínáltak eladásra, ráadásul az erdészeti szaporítóanyagok forgalmazásához szükséges hatósági engedéllyel sem rendelkeztek. A lefoglalt tételeket a hatóság megsemmisíti.

A 2014-es év szeszélyes időjárása miatt a kocsányos és kocsánytalan tölgy félék termése sem hazánkban, sem az importot biztosító külföldi országokban nem érte el az erdősítésekhez szükséges mennyiséget. A Magyarországon kialakult jelentős vetőmag hiány miatt a NÉBIH az ősz folyamán – a termelők ellenőrzése mellett – fokozott figyelemmel kísérte az erdészeti szaporítóanyagokra vonatkozó hirdetéseket is.

A szakemberek próbavásárlással egybekötött ellenőrzésen akadtak a biharnagybajomi és nyírbátori illegális árusok nyomára. A lefoglalt 600 kg vetőmag – erdősítési módszertől függően – 3-8 hektáros terület erdősítéséhez lett volna elég. A tételek minősége azonban meg sem közelítette az előírt kötelező minimum értékeket, ültetésre alkalmatlanok voltak. Mivel a vetőmag szaporítóanyagként semmiképp sem felhasználható, ezért a hatóság – várhatóan állatkerti vagy vadasparki feletetéssel – megsemmisíti a tételeket. Az eljárásban érintett személyekkel szemben minőségvédelmi bírság kiszabása várható, aminek mértéke 50 ezer és 1,5 millió Ft között lehet.

Az ellenőrzés során készült videó megtekinthető az alábbi linken:
http://youtu.be/lIZaMIp6pGg


Növénytermesztési és Kertészeti Igazgatóság


Friss hírek

2026. június 24, szerda

Csütörtöktől az egész országra kiterjedő tűzgyújtási tilalom lép életbe

A tartós csapadékhiány és az országot sújtó kánikulai időjárás okozta fokozott tűzkockázatot mérlegelve, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságának egyetértésével, 2026. június 25-től az ország egész területén tűzgyújtási tilalmat rendel el.

Tovább >

2026. június 22, hétfő

Házisertés ASP: minden minta negatív

Nem talált újabb afrikai sertéspestissel (ASP) fertőzött házisertést a június 3-ai Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei kitörés óta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma. A szakemberek a védő- és megfigyelési körzetben ellenőrizték az összes házisertés-állományt. A járványkitöréshez kapcsolódóan a Nébih laboratóriuma mintegy 700 házisertésből származó mintát vizsgált, amelyek minden esetben negatív eredményt mutattak.

Tovább >