null Élő állat és állati termék export bizonyítványokkal kapcsolatos alap eljárásrend

Élő állat, állati termék, melléktermék és szaporítóanyag export bizonyítványokkal kapcsolatos alap eljárásrend

Élő állat, állati eredetű termék, melléktermék és szaporítóanyag harmadik országba történő kiviteléhez egészségügyi exportbizonyítványra van szükség. Az élőállat és állati eredetű termékek, melléktermékek és szaporítóanyag exportjára vonatkozó egészségügyi bizonyítványokkal kapcsolatos eljárásrend az alábbiakban olvasható.

Utolsó frissítésének dátuma: 2023. július 25. 

Első lépésként ellenőrizze, hogy van-e az adott termékkörre és célországra már érvényben lévő állategészségügyi export bizonyítvány minta az alábbi linkre kattintva:

Amennyiben nem talál, úgy az alábbi eljárárend szerint kell eljárni új állategészségügyi export bizonyítvány minta kérvényezéséhez. 

Célok:

  • a szállítmányt a rendeltetési 3. ország követelményeinek megfelelő bizonyítvány kísérje;
  • csak a magyar állategészségügyi hatóság által leigazolható adatokat tartalmazzanak az export bizonyítványok;

Jogszabályi alap:

93/444/EK bizottsági határozat 

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2017/625 rendelete (2017. március 15.) - A hatósági ellenőrzésekről szóló rendelet (OCR) 87.-90. cikk

Nyilvántartásba vétel folyamata:

  1. Indulhat kérelemre vagy hivatalból.
  2. Hivatalból indulónál minden munkafolyamatot a központi állategészségügyi hatóság (továbbiakban: KÁH) ügyintézője végzi.
  3. Kérelemre indulónál a kérelmező (az adott cég) a harmadik ország által megadott állategészségügyi feltételek alapján megszerkeszti a bizonyítvány-tervezetet és elektronikus szerkeszthető word formátumban eljuttatja az  Agrárminisztérium (volt Földművelésügyi Minisztérium) Élelmiszerlánc-felügyeleti Főosztálya (AM-ÉFFO) részére nyilvántartásba vétel céljából (effo@am.gov.hu e-mail címre minden esetben). A kérelmet a várható kiszállítás előtt legalább 30 nappal kell az AM-ÉFFO részére eljuttatni. A bizonyítványokat a lent letölthető minták szerint kell megszerkeszteni. A harmadik ország által megadott követelményeket a kérelmezőnek le kell fordíttatnia magyar nyelvre. A KÁH ügyintézője fordítást nem végez, a beadott anyagot kizárólag szakmai és formai szempontból ellenőrzi, elvégzi vagy a kérelmezővel elvégezteti a szükséges javításokat. A felülvizsgálat célja, hogy a harmadik ország által adott állategészségügyi követelményeket a magyar területileg illetékes hatóság le tudja igazolni, a harmadik ország illetékes hatósága által megadott feltételek teljesíthetetlensége esetén a harmadik országgal diplomáciai úton felvegye a kapcsolatot az export lehetővé tétele érdekében. A KÁH ügyintéző az exportbizonyítvány-tervezetnek nyilvántartási számot ad és visszajuttatja az ügyfélnek, aki az adott harmadik ország központi illetékes hatóságától kérelmezi a bizonyítványminta megfelelőségét bizonyító igazolást. Amennyiben az ügyfél igényli, a KÁH ügyintézője is eljuttathatja diplomáciai úton a harmadik ország központi illetékes hatósága részére a bizonyítvány tervezetet jóváhagyás céljából.

A célország megfelelő visszaigazolását követően az érintett ügyintéző intézkedik arról, hogy a NÉBIH feltöltse a bizonyítványt a Nébih INTRANET "Állategészségügyi export bizonyítvány" alkalmazásába, mely ezáltal a területileg illetékes Megyei Kormányhivatalok és Járási Hivatalok rendelkezésére áll.  A KÁH ügyintéző gondoskodik továbbá arról, hogy a kérelmező megkapja az adott dokumentumot.

Csak a Nébih INTRANET "Állategészségügyi export bizonyítvány" alkalmazásban található bizonyítványok hatályosak, területileg illetékes hatósági állatorvos csak ezen felületen megtalálható exportbizonyítványokat igazolhat le. Ettől eltérés az exportőr külön nyilatkozattétele mellett csak kivételes esetben (pl.: állatvédelmi okoból, egyszeri nem kereskedelmi célú kiszállítás esetén stb.) lehetséges. A kivételes lehetőség engedélyezése során a kereskedelmi szempontok nem játszhatnak szerepet, és csak egyszeri kiszállításra szólhat.  

Megjegyzendő, hogy a bizonyítványok a jóváhagyás idején érvényes beviteli feltételek alapján készülnek, a bennük foglalt feltételek időközben megváltozhatnak. Értelemszerűen az adott harmadik országok értesítése esetén a központi hatóság hivatalból elvégzi a módosításokat.

Mindazonáltal az exportőröknek saját érdekükben meg kell győződniük arról, hogy az import feltételek időközben nem változtak-e meg (kivéve az orosz bizonyítványokat). 

Az export bizonyítványok tartalmi követelményei minimum a következőknek kell, hogy megfeleljen:

  1. a magyar nyelvű szövegnek minden részletében meg kell egyezni az idegen nyelvű szöveggel; (pl.: KÁH ügyintézője kizárólag szakmai szempontból ellenőriz, pl.: „marhapestis” kijavítása „keleti marhavész”-re)
  2. nem tartalmazhat leigazolhatatlan vagy szakmai képtelenséget (pl.: Magyarország mentes szarvasmarhák szivacsos agyvelőbántalmától; mentes Salmonellától; vagy az „exportálni kívánt termék megfelel a harmadik ország mindenkor hatályos állategészségügyi szabályainak”);
  3. a bizonyítvány címének tartalmaznia kell azt, hogy milyen állatra / állati eredetű termékre / állati eredetű melléktermékre vonatkozik a bizonyítvány, illetve a célország nevét;
  4. továbbá az alábbi címszavakat kell szerepeltetni a bizonyítvány-tervezet szövegének:

 

I.           Az előállító üzem neve, címe és jóváhagyási száma;

II.        a feladó, ill. a címzett neve, címe, feladás, ill. a rendeltetési hely,

III.      Kilépő határállomás;

IV.     az állat/állati eredetű termék/szállítmány azonosítása,

V.        az állategészségügyi feltételek, (egyéb: állatvédelmi tanúsítvány);

VI.     a bizonyítvány kelte, a hatósági állatorvos aláírásának, bélyegzőjének helye;

 

Bizonyítvány formai követelményei:

 

  1.  jobb felső sarkában nyilvántartási szám;
  2.  első oldalon középen fent magyar címer;
  3. oldalszámok a lap alján (lábjegyzetben) középen, aktuális oldal száma / összes oldalszám formában; 
  4.  a Word formátumban elkészített bizonyítvány legalább kétnyelvű, melyből az egyik magyar, a másik a rendeltetési ország által elfogadott nyelv. Amennyiben a szállítmány egy másik tagállam határán keresztül hagyja el az Európai Unió területét, az adott tagállam hivatalos nyelvén is fel kell tűntetni a bizonyítvány szövegét. Minden esetben az idegen nyelvű szöveg található a bizonyítvány tervezet szövegében felül
  5.  Cím betűméret: 12 pontos

Alcímek betűméret: 11 pontos, előtte 9 pont kihagyás, utána 6 pont

Szöveg betűméret: 10 pontos

Kitöltendő rovatoknál: kipontozás, űrlap funkcióval

 

Megyei Kormányhivatal, Járási Hivatal feladatai:

  1. Elfogadott exportbizonyítvány-minták megkeresése, kiadása
  2. Jóváhagyási eljárás során, amennyiben az ügyfél csak a feltételeket kapja meg a célországtól, egy hasonló termék bizonyítványmintájának az ügyfél rendelkezésére bocsátása
  3. Hatósági állatorvosok tájékoztatása az új bizonyítványok hatályba lépéséről, hatályon kívül helyezéséről

Megjegyzések:

  • Egyes harmadik (afrikai) országokra vonatkozóan külön eljárásrend van érvényben.

  • Svájc, Lichtenstein, Andorra, Norvégia és a Feröer –szigetek ilyen tekintetben nem számítanak harmadik országnak, az EU-n belüli szállításhoz szükséges dokumentumokat kell használni. Izland esetében ez a megállapítás csak halászati termékekre érvényes, egyéb tekintetben Izlandot „szokványos” harmadik országnak kell tekinteni.

  • Bizonyos harmadik országok és bizonyos termékkörök esetén (pl. Oroszország) a kiszállítási feltételek tárgyalása EU szinten történik, az egyes tagállamoknak, így a magyar állategészségügyi hatóságnak külön egyezkedésre nincs lehetősége. (Ezen "EU állategészségügyi export bizonytívány" minták a TRACES rendszer Uniós kivitel/Export moduljában találhatóak meg. További információ: https://portal.nebih.gov.hu/export-bizonyitvanyokhttps://portal.nebih.gov.hu/traces)

  • Szállítmányok visszafogadása (re-import)
    Szállítmány visszafogadása a 2017/625/EU rendelet, a 2021/1469/EU rendelet, a harmadik országokból az Európai Unió területére behozni kívánt termékek állat-egészségügyi ellenőrzéséről szóló 53/2004. (IV. 24.) FVM rendelet 15. §-a, és egyéb, határforgalmi eljárásokra vonatkozó jogszabályoknak, megállapodásoknak megfelelő módon lehetséges.


    Szállítmány visszafogadása minden esetben egyedi elbírálás alapján történik. A visszafogadás engedélyezését a küldés helye szerinti Járási Hivatal hatósági állatorvosához kell benyújtani. A kérelemben fel kell tüntetni a visszafordítás okát, a szállítmány azonosító adatait, a vámzár számát, a visszaléptető állategészségügyi határállomás nevét és mellékelni kell a szállítmányt kísérő bizonyítvány és a visszautasításról szóló hatósági döntés másolatát. Az ügyfél állategészségügyi jogszabályt sértő magatartása esetén az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény 63. §-a alapján élelmiszerlánc-felügyeleti bírsággal sújtható. Amennyiben a visszafordítás oka az ügyfél hatóságot megtévesztő magatartására vezethető vissza, az ügyfél eljárási bírsággal sújtható és a többletköltségek megfizetésére kötelezhető (Ket. 6. § (3)).
  • Tranzit szállítmányok
    A Magyarországról indított, az Európai Unió más tagállamán/tagállamain keresztül haladó exportszállítmányokra a Bizottság (EU)  2017/625 rendelet, és a Bizottság (EU)  2021/1469 rendelet előírásai is vonatkoznak.

 

Kapcsolódó anyagok
Export bizonyítvány kereső
Export bizonyítvány minta élő állat
Export bizonyítvány minta állati termék

 

 

 

 


Friss hírek

2024. szeptember 30, hétfő

Baranya vármegye - 44. számú vizsgálat - Apáczai Nevelési Központ Főzőkonyha - Pécs

Baranya vármegye - 44. számú vizsgálat - Apáczai Nevelési Központ Főzőkonyha - Pécs

Tovább >

2024. szeptember 18, szerda

Somogy vármegye - 22. számú vizsgálat - Főzőkonyha - Kaposfő

Somogy vármegye - 22. számú vizsgálat - Főzőkonyha - Kaposfő

Tovább >