null Ausztrál feketelistán az ázsiai márványospoloska

Ausztrál feketelistán az ázsiai márványospoloska

2019. augusztus 29, csütörtök

Az ausztrál növényvédelmi hatóság 2019. szeptember 1. és 2020. május 31. közötti időszakra szigorított intézkedéseket vezetett be a nagy károkat okozó ázsiai márványospoloska (Halyomorpha halys) behurcolásának megakadályozására.

A márványpoloska jelenléte miatt Magyarország (számos európai ország, Oroszország valamint az Egyesült Államok mellett) szintén a kockázatos országok közé tartozik.

Az ausztrál szabályozás a listán szereplő országokban előállított vagy onnan szállított különböző kockázatos árukra vonatkozik. Ide tartoznak többek között a vegyipari termékek, az üzemanyagok, továbbá a fa, az üveg, a fémek, valamint a gépalkatrészek.

A megjelölt időszakban alternatív engedélyezési rendszer lép életbe. Az exportálni szándékozó hazai cégeknek nincs bejelentési kötelezettségük a magyar hatóságok felé, az ausztrál hatóságokkal viszont szükséges felvenniük a kapcsolatot.

A témáról további részletek olvashatóak alábbi cikkünkben: link a hosszú anyagra:

https://portal.nebih.gov.hu/-/ausztral-idoszaki-intezkedesek-az-azsiai-marvanyospoloska-ellen

Fotó forrása:https://gp.eppo.int


Friss hírek

2025. február 10, hétfő

A Nébih ajándéka a házasság hetére: Esküvő maradék nélkül

Különleges útmutatóval készült a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja idén a házasság hetére. Esküvő maradék nélkül kiadványukban foglalják össze, hogy mire érdemes odafigyelni annak érdekében, hogy élelmiszerpazarlás-mentesen teljen a Nagy Nap. A hivatal a kiadvány témájában február 12-én webináriumot tart, valamint közösségi média játékkal is fel szeretné hívni a figyelmet a mértéktartó ünneplés lehetőségeire.

Tovább >

2025. február 5, szerda

Elérhetőek az elmúlt két év légi növényvédelem hatósági ellenőrzéseinek eredményei

A Nébih honlapján már elérhető a légi növényvédelem hatósági felügyeletével kapcsolatos adattábla. Az összefoglaló a légi úton történő permetezések számáról, kockázatáról, a kezeléseken felmerülő esetleges problémákról, továbbá a hatósági eljárások eredményeiről nyújt tájékoztatást az elmúlt két év vonatkozásában. Az összefoglalóból látható, hogy egyre nagyobb területen végeznek drónnal növényvédelmi tevékenységet hazánkban. A felhasználók ismereteinek bővítése, a szabályok rendszeres ismétlése azonban továbbra is fontos, a bejelentési kötelezettségnek ugyanis sokan nem tesznek eleget.

Tovább >