null A mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló törvény takarmányigazgatást érintő módosításai

A mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló törvény takarmányigazgatást érintő módosításai

2019. január 30, szerda

Január 11-től lépett hatályba a mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló törvény módosítása. A jogszabály változásai – egyebek mellett – érintik a takarmányigazgatás területét is.

Az Országgyűlés 2018. december 12-én fogadta el a mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló 2013. évi CXXII. törvény módosítását. A módosítás legfontosabb célja a helyben lakó gazdák szerepének erősítése, a versenyképesség javítása és a termőföld magyar kézben tartása.

A jogszabályban rögzített változások egyöntetűen 2019. január 11-én léptek hatályba.

A törvénymódosítás takarmánybiztonsági vetületei:

Az új törvényi előírások értelmében

  • elővásárlási jogával élhet a helyben lakó földműves, illetve
  • előhaszonbérleti jogát érvényesítheti a helyben lakó földműves vagy helybeli illetőségű mezőgazdasági termelőszervezet,

amennyiben nyilvántartásba vett takarmány-vállalkozásnak minősül és eleget tesz a törvényben rögzített egyéb vonatkozó követelményeknek.

Tudnivalók a takarmány-vállalkozások nyilvántartásba vételéről:

A takarmány-vállalkozások létesítményeinek nyilvántartásba vétele kérelemre indul. A kérelmet a vállalkozás telephelye, annak hiányában a székhelye szerint illetékes megyei kormányhivatal élelmiszerlánc-biztonságért felelős főosztályához kell benyújtani.

A kérelem adattartalmát és a benyújtandó dokumentumokat a takarmányok előállításának, forgalomba hozatalának és felhasználásának egyes szabályairól szóló 65/2012. VM rendelet határozza meg (5, 6, 9. melléklete).

A takarmány-vállalkozás létesítménye – az ott végzett tevékenység függvényében – lehet engedélyköteles vagy bejelentés-köteles.

  • Az engedélyköteles takarmány-vállalkozási létesítmények kategóriáinak felsorolását a 65/2012. VM rendelet 3. melléklete tartalmazza.
  • A 3. mellékletben felsorolt engedélyköteles létesítmények és az elsődleges előállítók létesítményeinek kivételével valamennyi takarmány-vállalkozási létesítmény csak bejelentés-köteles.

Az illetékes hatóság mind az engedélyköteles, mind a bejelentés-köteles takarmányipari vállalkozást nyilvántartásba veszi. A takarmányipari vállalkozás nyilvántartásba vételéről, az illetékes hatóság határozatot ad ki, ezzel a határozattal lehet igazolni a nyilvántartásba vétel tényét.

A takarmány-vállalkozás köteles az illetékes hatóságot értesíteni a tevékenységében bekövetkező bármilyen lényeges változásról, vagy a tevékenységének megszüntetéséről.

A takarmány-vállalkozások nyilvántartásba vételi határozatát az illetékes megyei kormányhivatal élelmiszerlánc-biztonságért felelős főosztálya jogosult kiadni, módosítani vagy visszavonni. Ennek megfelelően ugyanez a hatóság szolgáltathat információt arról, hogy az illetékességi területén működő takarmány-vállalkozás valóban rendelkezik-e a jogszabály által előírt nyilvántartásba vétellel.

Kapcsolódó tartalom:
2013. évi CXXII. törvény a mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról
2008. évi XLVI. törvény az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről
383/2016. (XII. 2.) Korm. rendelet a földművelésügyi hatósági és igazgatási feladatokat ellátó szervek kijelöléséről
65/2012. (VII. 4.) VM rendelet a takarmányok előállításának, forgalomba hozatalának és felhasználásának egyes szabályairól
Kormányhivatalok elérhetősége
Takarmánnyal kapcsolatos gyakran ismételt kérdések
Takarmány-jogszabályok jegyzéke
Tájékoztató kiadvány a földforgalmi szabályozást érintő módosításokról (forrás:NAK)


Friss hírek

2024. november 21, csütörtök

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.11.21.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. november 11, hétfő

ITNET részjelentéssel kapcsolatos információk az öko tanúsító szervezetek részére

Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről1 szóló 2008. évi XLVI. törvény 47/A. § szerint az élelmiszerlánc-biztonsági stratégia végrehajtása érdekében integrált többéves nemzeti ellenőrzési tervet (továbbiakban: ITNET) kell készíteni, melyet az országos főállatorvos ad ki és irányítja annak végrehajtását. Az élelmiszerlánc-biztonsági stratégia és az ITNET kialakítása is az élelmiszerlánc szereplőinek – így az ökológiai gazdálkodást ellenőrző és tanúsító szervezeteknek (továbbiakban: tanúsító szervezetek) – bevonásával valósul meg.

Tovább >