null Változások a szarvasmarha gümőkór elleni védekezésben

Változások a szarvasmarha gümőkór elleni védekezésben

2019. december 17, kedd

Módosultak a szarvasmarha gümőkór elleni védekezés szabályai. Az új rendelet számos gyakorlati egyszerűsítést tartalmaz, melyek hozzájárulnak az ágazat versenyképességének növeléséhez, egyúttal az állattartók és a hatóság pénzügyi, valamint adminisztrációs terheinek csökkentéséhez. Cikkünkben a legfontosabb változásokról olvashatnak.

Módosítások a korábbi előírásokhoz képest:

  • A szarvasmarha-állomány gümőkórtól hivatalosan mentes minősítésének megtartásához 6 hetes kor helyett 12 hónapos kortól kötelező az éves tuberkulin próba vizsgálat.
  • Az állattartó kérelmére engedélyezhető, hogy az ellenőrző vizsgálatokra az eddigi éves vizsgálatok helyett csak kétévente kerüljön sor a jogszabályban meghatározott feltételek teljesülése esetén.
  • Az állattartók a beteg állat kiemelésével hamarabb mentesíthetik állományukat a gümőkór betegségtől.
  • A korábbiakhoz képest kevesebb esetben kell forgalmi korlátozást elrendelni az állományra, ha a vizsgálatok során adott reakciók feltételezhetően nem specifikus eredetűek.
  • A rendelet a korábbi előírásokhoz képest részletesen meghatározza a szarvasmarha-állományok éves vizsgálatának szervezésével összefüggő feladatokat (ütemterv, állattartók értesítése a vizsgálatok ütemezéséről), valamint a vizsgálatok összesítésének, jelentésének rendjét az Európai Bizottságnak felé történő éves jelentési kötelezettség teljesítése érdekében.

Új elemek a rendeletben:

  • A gümőkór vizsgálat végzéséhez kapcsolódó képzési kötelezettség előírása.

A megyei kormányhivatalok szakembereinek gümőkór vizsgálatokkal kapcsolatos képzési kötelezettsége.

A képzés az ország hivatalos gümőkór mentességének megtartásához szükséges. Célja, hogy az állatorvosok a jogszabályi előírásoknak megfelelően végezzék el a vizsgálatokat, mivel az azokhoz szükséges mérések végrehajtása gyakorlatot igényel, elsajátításához külön képzés szükséges.

  • A betegségre fogékony kilőtt vadak zsigereinek összegyűjtése a vadászterületeken. Az intézkedés célja a vadállomány fertőzöttségének, illetve fertőzöttség esetén a betegség bekerülésének vizsgálata, a járványügyi helyzet felmérése, a betegség terjedésének megelőzése.

Hazánk gümőkórmentes státuszának megőrzése továbbra is minden állattartó érdeke. Ennek révén ugyanis Magyarország előnyösebb helyzetben van élőállat-kereskedelmi szempontból, mivel a hivatalosan mentes tagállamokból történő szállítás előtt a gümőkór vizsgálatok elvégzése nem szükséges. Az új, egyszerűsített előírások révén most tovább nőhet az ágazat versenyképessége, egyúttal az állattartók és a hatóság pénzügyi és adminisztrációs terhei is csökkennek.

Kapcsolódó jogszabály:
56/2019. (XII. 12.) AM rendelet a szarvasmarha gümőkór elleni védekezésről


Friss hírek

2024. április 25, csütörtök

„Kukába az élelmiszerpazarlással” – plakáttervező pályázatot hirdet a Nébih Maradék nélkül programja

A Fenntarthatósági Témahét alkalmából „Kukába az élelmiszerpazarlással” címmel indít plakáttervező pályázatot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja. Az április 25-től június 21-ig tartó pályázat során olyan műveket várnak, amelyek figyelemfelkeltő módon szemléltetik az élelmiszerpazarlás problémakörét, hangsúlyozva a fogyasztók egyéni felelősségét. A legérdekesebb alkotások készítőit értékes nyereményekkel díjazzák, valamint műveik a tervek szerint oktatási intézményekben jelennek majd meg országszerte a következő tanévtől.

Tovább >

2024. április 24, szerda

A tavaszi esőzés egy vármegye kivételével elmosta a tűzgyújtási tilalmat

Az ország keleti részén lehullott csapadéknak köszönhetően csökkent a tűzveszély, ezért a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósággal egyeztetve 2024. április 25-től három vármegyében is visszavonja a tűzgyújtási tilalmat. Bács-Kiskun vármegyében azonban továbbra is érvényben marad a tilalom.

Tovább >