null Megjelent az EFSA növényvédőszer-maradék jelentése

Megjelent az EFSA növényvédőszer-maradék jelentése

2021. április 26, hétfő

Az Európai Unióban az élelmiszerekben található növényvédőszer-maradékokról szóló legfrissebb jelentés már elérhető, amely áttekintést nyújt az Unió területén széles körben fogyasztott élelmiszerekből összeállított termékkosár szermaradék szintjeiről.

2019-ben összesen 96 302 minta vizsgálatára került sor, melyek 96,1%-a a jogszabályban maximálisan megengedett szermaradék értékek alatt maradt. Az EU által koordinált ellenőrzési program (EUCP) keretében elemzett részminta (12 579) 98%-a volt a rendeletben meghatározott határokon belül.

Az EUCP keretein belül 12 élelmiszer-termékből - alma, fejeskáposzta, saláta, őszibarack, spenót, eper, paradicsom, zab (szem), árpa (szem), bor (vörös és fehér), tehéntej és sertészsír - véletlenszerűen gyűjtött mintákat vizsgáltak a tagállamok. Az elemzett minták közül: 

• 6674 (53%) nem tartalmazott mérhető mennyiségű szermaradékot, 
• 5664 (45%) egy vagy több szermaradékot tartalmazott a megengedett szint alatt vagy azzal egyenlő koncentrációban, 
• 241 (2%) tartalmazott olyan szermaradékokat, amelyek meghaladják az engedélyezett határértéket, és ezek 1%-a vezetett jogi lépésekhez. 

Az összehangolt program hasonló termékkosarakat fed le hároméves rotáció alatt, ami azt jelenti, hogy bizonyos termékek esetében felfelé vagy lefelé mutató tendenciák észlelhetők. 2016-hoz képest a következő termékek esetében csökkent a határérték (MRL) túllépések aránya: az őszibarack (1,9%-ról 1,5%-ra), a saláta (2,4%-ról 1,8%-ra), az alma (2,7%-ról 2,1%-ra) és a paradicsom (2,6%-ról 1,7%-ra). Az eper (1,8%-ról 3,3%-ra), a fejeskáposzta (1,1%-ról 1,9%-ra), a borszőlő (0,4%-ról 0,9%-ra) és a sertészsír (0,1%-ról 0,3%-ra) tekintetében viszont nőtt a határérték túllépések aránya. 2016-hoz hasonlóan a tehéntejben most sem haladta meg a maximálisan megengedett értéket a szermaradékok koncentrációja.

A koordinált program eredményei az EFSA weboldalán, böngészhető diagramok és grafikonok formájában érhetők el, így az adatok a nem szakemberek számára is könnyebben érthetők és jobban hozzáférhetők.
Az EU-koordinált monitoring program keretében összegyűjtött harmonizált és összehasonlítható adatok mellett az EFSA éves jelentése az egyes uniós tagállamok, valamint Norvégia és Izland nemzeti ellenőrzési tevékenysége keretében gyűjtött adatokat is magába foglalja. 

A nemzeti ellenőrzési programok kockázatalapúak, és olyan termékeket céloznak meg, amelyek valószínűleg növényvédőszer-maradékokat tartalmazhatnak, vagy amelyek esetében a korábbi években jogsértéseket állapítottak meg. Ezek a programok fontos információt nyújtanak a kockázatkezelőknek, de - az EUCP adataitól eltérően - nem adnak statisztikailag reprezentatív képet azokról a szermaradék szintekről, amelyek várhatóan jelen vannak az európai üzletek polcain lévő élelmiszerekben. 

Az EFSA a rendelkezésre álló adatokból étrendi kockázatértékelést is végzett. Az eredmények azt sugallják, hogy a 2019-ben vizsgált élelmiszeripari termékek nem valószínű, hogy aggodalomra adnak okot a fogyasztók egészségére nézve. Számos ajánlást javasolnak azonban az európai ellenőrzési rendszerek hatékonyságának növelésére, ezáltal továbbra is biztosítva a vásárlók magas szintű védelmét.  

Általános összefoglaló: 
https://www.efsa.europa.eu/en/news/pesticides-food-latest-figures-published
A növényvédőszer-maradék jelentés az alábbi linken keresztül érhető el: 
The 2019 European Union report on pesticide residues in food

Friss hírek

2025. április 20, vasárnap

Új elemekkel bővült a kereskedelmi célú álltartó telepekre belépők kötelező nyilvántartása

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a figyelmet, hogy 2025. április 20-tól Magyarország egész területén valamennyi kereskedelmi célú állattartó telepen kibővített adattartalmú látogatási naplót kell vezetni. A dokumentumban a telep területére be- és kilépő személyeket, továbbá a gépjárműforgalmat teljes körűen kell rögzíteni. A cél az állattenyésztést fenyegető állatjárványok továbbterjedésének megállítása.

Tovább >

2025. április 18, péntek

A Nébih ismét felhívja az állattartók figyelmét a saját felelősségükre a ragadós száj- és körömfájás elleni védekezésben

Magyarországon eddig öt szarvasmarha telepen azonosítottunk ragadós száj- és körömfájás vírussal fertőzött állatokat. A ragályos vírus rendkívül könnyen terjed, ha egy állattelepen nem tartják be az óvintézkedéseket! Az állategészségügyi hatóság ezért ismét nyomatékosan felhívja az állattartók figyelmét a saját felelősségükre a védekezésben! A vírus ellen csak úgy tudunk védekezni, ha az állattartók rendkívül felelősen betartják a szabályokat, az óvintézkedéseket, és nem veszik félvállról a saját állataik védelmét. Ahol fertőzött állatot találunk, ott az egész állatállományt fel kell számolni. A kontaktszabályok be nem tartása pedig más állattelepeket is veszélybe sodor.

Tovább >