null Egyidejűleg két orvhalászt fogtak az állami halőrök a Sajón

Egyidejűleg két orvhalászt fogtak az állami halőrök a Sajón

2021. május 20, csütörtök

Lakossági bejelentést követően ért tetten a Nemzeti Élelmiszerlánc-Biztonsági Hivatal (Nébih) Állami Halőri Szolgálata (ÁHSZ) két engedély nélkül halászó személyt szombat este a Sajón. Az emelőhálós módszerrel halászókat még zsákmányszerzés előtt lepték meg az állami halőrök, így a halállományban nem tettek kárt, jogsértő tevékenységük miatt azonban mindkettőjükkel szemben hatósági eljárás indul és akár jelentős bírságra is számíthatnak.

Bejelentés alapján, többnapos megfigyelést követően, az áradó Sajó mentén tartott célzott ellenőrzést múlt szombaton az esti órákban az ÁHSZ. Az állami halőrök a folyó alsó szakaszán egyidejűleg vonták ellenőrzés alá azt a két, emelőhálós módszerrel halászó személyt, akik a hatóság felszólítására semmilyen halászatra feljogosító engedélyt nem tudtak felmutatni. Jogsértő tevékenységük miatt a Nébih mindkettőjükkel szemben hatósági eljárást indít.

A hatályos halászati törvény* értelmében minden olyan személynek, aki bemutatási célú, vagy ökológiai célú, szelektív halászatot, vagy más hasznos víziállat forgalmazási célú gyűjtését végzi, halászati engedéllyel, míg rekreációs célú halászat esetén állami halászjeggyel kell rendelkeznie. A halászati engedéllyel együtt a halgazdálkodási hatóság fogási naplót, valamint sorszámozott fogási tanúsítvány nyomtatványtömböt is kiad az engedélyesnek.

Felhívjuk a horgászok, halászok figyelmét, hogy a halászati tevékenység csak akkor végezhető jogszerűen, ha az érintett a fent megadott dokumentumokkal rendelkezik. Engedély nélkül folytatott halászat esetén a Nébih 50.000 forinttól 600.000 forintig terjedő bírság kiszabását rendelheti el, valamint a jogsértőt 1-3 évre eltiltja a horgászati, halászati engedélyek kiváltásától és a tevékenység végzésétől.

Kérjük, ha horgászattal, halászattal vagy halkereskedelemmel kapcsolatos jogsértést tapasztalnak, jelezzék észrevételüket az allamihalor@nebih.gov.hu e-mail címen!

Hivatkozott jogszabály:
*A halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló 2013. évi CII. törvény


Friss hírek

2025. június 17, kedd

Elkészült az EU Riasztási és Együttműködési Hálózatának 2024-es összefoglalója

Az Európai Unió Riasztási és Együttműködési Hálózata (ACN) 2024-ben 9400-nál is több bejelentést rögzített élelmiszerbiztonsági, állat- és növényegészségügyi témákban. A legtöbb ügy a RASFF rendszeren keresztül érkezett, melyek többsége az élelmiszerbiztonságot érintette. Az ACN hálózat célja, hogy a tagállamok között biztosítsa a gyors és hatékony együttműködést, ezáltal segítve a fogyasztók biztonságát fenyegető problémák mihamarabbi kezelését.

Tovább >

2025. június 17, kedd

EU Riasztási és Együttműködési Hálózat – 2024-es évösszefoglaló

A Riasztási és Együttműködési Hálózat (ACN) 2024-es évre vonatkozó beszámolója alapján a tavalyi évben több mint 9400 bejelentést rögzítettek a tagállamok. Változatlanul a RASFF rendszer értesítéseinek száma a legmagasabb. A 2024-ben közzétett mintegy 5300 élelmiszerbiztonsági bejelentés 91%-a kötődött élelmiszerekhez. A Magyarországot is érintő 309 RASFF-ügy nagy része baromfihúshoz és abból készült termékekhez, zöldségekhez és gyümölcsökhöz, valamint gabonatermékekhez és pékárukhoz kapcsolódott. 38 esetben volt kifogás hazai gyártású termékkel szemben, a magyar hatóságok pedig kockázatos élelmiszerek kapcsán 63 ügyet indítottak. Az Európai Bizottság a tavalyi évben két új riasztási rendszerrel bővítette a hálózatot: lehetőség nyílt a kedvtelésből tartott állatokat érintő szabálytalanságok, valamint a gazdasági haszonállatok jóllétéhez kapcsolódó ügyek bejelentésére is. A kedvtelésből tartott állatok ügyében Magyarországot 2024-ben 24 ügy érintette, a haszonállatok kapcsán hazánkat érintően mindössze 1 jelzés érkezett.

Tovább >