null Édes, zamatos és biztonságos: így szerepeltek a nyári szezonális ellenőrzésen a görögdinnyék

Édes, zamatos és biztonságos: így szerepeltek a nyári szezonális ellenőrzésen a görögdinnyék

2024. augusztus 9, péntek

A nyári szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzés során 268 forgalmazót és 311 görögdinnyetételt ellenőriztek július második felében a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) és a vármegyei kormányhivatalok zöldség-gyümölcs minőségellenőrei. A dinnyék minőségi szempontból jól szerepeltek a hatósági vizsgálatokon, azonban többször akadt jelölés hiba a forgalmazók részéről. A felügyelők összesen 16 esetben szabtak ki bírságot, több mint 1,5 millió forint értékben, valamint 5,5 tonna terméket vontak ki a forgalomból.

Július 15-31. között országszerte a görögdinnye értékesítésre fókuszáltak a zöldség-gyümölcs minőségellenőrök a nyári szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzésen. A vizsgálatok közvetlenül a termelőknél, a kis- és nagykereskedelemben, a piacokon, az útmenti árusítóhelyeken, valamint a Nemzeti Adó-és Vámhivatallal (NAV) közösen mélységi ellenőrzés során történtek. 

A hatósági felügyelők 268 görögdinnye-forgalmazót kerestek fel, és 311 terméktételt (298 hazai, 13 külföldi) vizsgáltak. Az ellenőrzések tapasztalatai alapján a forgalmazók döntő többsége hazai görögdinnyét kínált, melyek nagy része megfelelt a vonatkozó minőségi szabványoknak, valamint nyomonkövethetőek voltak.

Az összességében jó eredmények ellenére az ellenőrök 16 tétel kapcsán tettek kifogást, ebből 12 esetben jelölési hiba, 3 esetben ismeretlen eredetű, nem nyomonkövethető termék és 1 alkalommal a higiéniai követelmények megsértése miatt. Összesen 16 esetben szabtak ki élelmiszer-ellenőrzési és élelmiszerlánc-felügyeleti bírságot, 1 576 366 Ft összértékben. Emellett a felügyelők 12 tételt, összesen 5 540 kg terméket is kivontak a forgalomból. 

A Nébih kiemelten vizsgálta a Békés vármegyei termelési helyszínt. A hivatal koordinációja mellett került sor olyan helyi őstermelők ellenőrzésére, akik a gyanú szerint csak kereskedtek a dinnyével, de ők maguk valójában nem termesztették. A gyanú több esetben is beigazolódott, és a helyszíni szemlét követően hatósági eljárás indult az őstermelői státusz visszavonása érdekében. A Békés Vármegyei Kormányhivatal és a NAV a határbelépési pontokon vizsgálta a román dinnye behozatalát. Az ún. mélységi ellenőrzések alkalmával nem tapasztaltak szabálysértést.

A nyári szezonális ellenőrzés-sorozat még nem ért véget. A görögdinnyék vizsgálata jelenleg is zajlik, amit a következő időszakban a grillsajtok és a növényvédő szerek ellenőrzése egészít még ki.


Friss hírek

2025. június 17, kedd

Elkészült az EU Riasztási és Együttműködési Hálózatának 2024-es összefoglalója

Az Európai Unió Riasztási és Együttműködési Hálózata (ACN) 2024-ben 9400-nál is több bejelentést rögzített élelmiszerbiztonsági, állat- és növényegészségügyi témákban. A legtöbb ügy a RASFF rendszeren keresztül érkezett, melyek többsége az élelmiszerbiztonságot érintette. Az ACN hálózat célja, hogy a tagállamok között biztosítsa a gyors és hatékony együttműködést, ezáltal segítve a fogyasztók biztonságát fenyegető problémák mihamarabbi kezelését.

Tovább >

2025. június 17, kedd

EU Riasztási és Együttműködési Hálózat – 2024-es évösszefoglaló

A Riasztási és Együttműködési Hálózat (ACN) 2024-es évre vonatkozó beszámolója alapján a tavalyi évben több mint 9400 bejelentést rögzítettek a tagállamok. Változatlanul a RASFF rendszer értesítéseinek száma a legmagasabb. A 2024-ben közzétett mintegy 5300 élelmiszerbiztonsági bejelentés 91%-a kötődött élelmiszerekhez. A Magyarországot is érintő 309 RASFF-ügy nagy része baromfihúshoz és abból készült termékekhez, zöldségekhez és gyümölcsökhöz, valamint gabonatermékekhez és pékárukhoz kapcsolódott. 38 esetben volt kifogás hazai gyártású termékkel szemben, a magyar hatóságok pedig kockázatos élelmiszerek kapcsán 63 ügyet indítottak. Az Európai Bizottság a tavalyi évben két új riasztási rendszerrel bővítette a hálózatot: lehetőség nyílt a kedvtelésből tartott állatokat érintő szabálytalanságok, valamint a gazdasági haszonállatok jóllétéhez kapcsolódó ügyek bejelentésére is. A kedvtelésből tartott állatok ügyében Magyarországot 2024-ben 24 ügy érintette, a haszonállatok kapcsán hazánkat érintően mindössze 1 jelzés érkezett.

Tovább >