null Beszámoló a 6. Palearktikus Thysanoptera Szimpóziumról

Beszámoló a 6. Palearktikus Thysanoptera Szimpóziumról

2021. október 15, péntek

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Növény-egészségügyi Diagnosztikai Nemzeti Referencia Laboratórium tripszekkel is foglalkozó entomológusa, dr. Orosz Szilvia főszervezőként vállalta, hogy 2021. szeptember 13-17 közötti időpontban megszervezi és lebonyolítja a 6. Nemzetközi Thysanopterológiai Szimpóziumot, amelynek a Zamárdi Továbbképzési és Oktatási Központ adott otthont.

A tripszekkel foglalkozó nemzetközi szakemberek elsősorban a Palearktikus régióból, az 1990-es évek közepétől, három-négyévente egy tudományos szimpózium keretében, előadások, poszterek formájában vitatják meg a zárlati, a gazdaságilag jelentős, és egyéb fajokkal kapcsolatos új eredményeket, továbbá a különböző tripszfajok elleni hatékony védekezés eszközeit. Az általában 50 főből álló ülést mindig más európai ország látja vendégül.
Idén a szervezők nagy fába vágták a fejszéjüket, hiszen a COVID pandémia miatt hibrid  konferenciában kellett gondolkodniuk. Ennek megszervezése és megvalósítása jelentős időt és energiát igénylő vállalkozás volt. Végül az erőfeszítéseket siker koronázta: 15 jelenléti és 44 online résztvevővel, 17 előadással és 14 poszter bemutatásával zajlott le a rendezvény. 
A személyes jelenlétükkel szlovák, lengyel, szlovén, orosz és német résztvevők tiszteltek meg bennünket. Ami az online résztvevőket illeti, nagyon széles volt a nemzetközi paletta: ausztrál, amerikai, kenyai, etióp, török, angol, francia, spanyol, olasz, német, holland, orosz, lengyel, cseh és román szakemberek regisztráltak előadóként és érdeklődőként. Online a Microsoft Teams segítségével kapcsolódhattak a résztvevők a konferenciához. A program kezeléséért és zavartalan működéséért Zoltai Péter, Tenorio-Baigorria Imola és Krocskó Gabriella voltak felelősek.

A konferencia résztvevőit szeptember 13-án az Agrárminisztérium részéről Gábriel Géza köszöntötte. Az első nap taxonómiai, diagnosztikai, faunisztikai, ökológiai és viselkedéstani előadásokat hallhattunk. A második nap a gazdaságilag jelentős tripszfajokkal kapcsolatos növényvédelmi kérdések és a velük kapcsolatos védekezési eszközök voltak a porondon. Délután a jelenlevők a Tihanyi félszigeten kirándultak. A harmadik nap a társaság egy feledhetetlen napot töltött Budapesten, Kovács Kristóf, a Nébih NTAI engedélyezési mérnökszakértője kalauzolásával, aki frissen végzett idegenvezetőként mutatta be a résztvevőknek Budapest nevezetességeit. A negyedik nap a poszterbemutatónak volt szentelve. Előzetesen minden előadótól bekértük a posztereket PDF formátumban, amelyet a szimpózium weboldalára is feltöltöttünk, hogy ott mindenki számára elérhetőek legyenek. Majd a poszterbemutató napján mindenki ismertette a munkáját öt percben, ezt követték a kérdések a hallgatóság részéről. A rendezvényt a negyedik nap estéjén a Zamárdi Szent Kristóf Pincészetben borkóstolóval zártuk. 

Az ötödik nap elérkezett a búcsú ideje. Mindenki nehéz szívvel távozott, hiszen olyan jól összekovácsolódott a társaság emberileg és szakmailag egyaránt. A résztvevők visszajelzése alapján mindenki kitűnően érezte magát, feledhetetlen napokat töltött ezen a jól szervezett, csodálatos atmoszférával rendelkező konferencián, ahol maximálisan élvezhették a magyarok vendégszeretetét. Az online résztvevők is kifejezték a szervezők felé teljes megelégedettségüket. Összegségében ez az esemény hatalmas sikerrel zárult, amely maximálisan emelte a Nébih nemzetközi megítélését, presztízsét.


Képek a konferenciáról


Friss hírek

2025. április 4, péntek

Évente több mint egymillió vizsgálat az élelmiszerbiztonságért

A hatósági ellenőrzések és a magánlaboratóriumi vizsgálatok nélkül ma már elképzelhetetlen, hogy minden szereplő megfeleljen az élelmiszerekkel szemben támasztott egyre sokasodó elvárásoknak – hangzott el a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) és a legnagyobb hazai élelmiszervizsgáló laboratórium, az Eurofins Food and Feed Testing Hungary által szervezett kétnapos Hungalimentaria Konferencia és Kiállításon. Magyarország legfontosabb élelmiszerbiztonsági rendezvényén az idén is górcső alá vették az ágazat legfontosabb kihívásait és eredményeit.

Tovább >

2025. március 24, hétfő

A Nébih laboratóriuma is részt vett a fonálférgek vizsgálatának jártassági tesztjén

A francia nemzeti referencia laboratórium által szervezett jártassági tesztben a Nébih Növény-egészségügyi Nemzeti Referencia Laboratóriuma mellett 24 másik jellemzően az EU területén működő laboratórium is részt vett. A hazai eredmények minden értékelt technikai kritérium tekintetében megfelelőek voltak.

Tovább >