Ragadós száj- és körömfájás járvány kapcsán elrendelt hazai intézkedések

Legutóbbi frissítés: 2025.04.05. 10:40

A betegség továbbterjedésének megakadályozása érdekében az országos főállatorvos rendkívül szigorú hatósági intézkedéseket rendelt el.

A védő- és megfigyelési körzeteket bemutató országos térkép, illetve az érintett vármegyét ábrázoló térkép, valamint a korlátozással érintett települések listája megtekinthető a Nébih ragadós száj- és körömfájás tematikus oldalán.

A ragadós száj- és körömfájással kapcsolatos, folyamatosan frissülő kereskedelmi információk elérhetőek a Nébih tematikus honlapján. 

 

1. Valamennyi korlátozás alá eső területre vonatkozó intézkedések

  • A korlátozott területekre tilos a fogékony állatok beszállítása. 
  • Az RSzKF-re fogékony állatok harmadik országokba, illetve más tagállamba történő kiszállítása bármilyen célra tilos.
  • tilos minden állatfajt bemutató vásár, bemutató, rendezvény megtartása 2025. április 22-ig.

 

2. A szlovákiai kitörések, valamint a kisbajcsi és levéli kitörés 10 kilométeres körzetébe (védő- ill. megfigyelési körzet) eső településekre vonatkozó intézkedések

  • Ezen települések teljes közigazgatási területén található háztáji sertésállományok és egyéb fogékony fajok házi vágása javasolt, a járvány terjedésének megelőzése érdekében. Ezt előzetesen be kell jelenteni az illetékes járási hivatalba. 
  • Azokban a tenyészetekben, ahol az állatok házi vágása nem végezhető el, a levágásukat Magyarországon található, arra kijelölt vágóhídon lehet elvégeztetni. A kijelölt vágóhidak listája az alábbi linken található: https://portal.nebih.gov.hu/rszkf-vagohidak. Az erre a célra kijelölt vágóhidat és az elszállítást végző jármű tulajdonosát a feladat elvégzése érdekében aktív közreműködésre kell kötelezni, a közreműködéssel okozott kár mértékéig kártalanítás megfizetése mellett. 
  • Az állatok kijelölt vágóhídra történő szállítása előtt azokból a szállítást megelőző 48 órában mintát kell venni. A szállítás csak a vizsgálatok kedvező eredményének kézhez vétele után történhet meg.
  • Az állatok tulajdonosai a még nem vágásérett, illetve nem vágási céllal tartott sertések és egyéb fogékony állatfajok levágatása esetén az állatok piaci értéke mértékéig kártalanításra jogosultak.
  • A kitörések 10 kilométeres körzetében az RSzKF-re fogékony állatok esetében az állatokat legalább 2025. április 7-ig zártan kell tartani, azok sem legelőre, sem karámba, sem kifutóba nem engedhetők ki, etetésüket és itatásukat is zárt körülmények között kell végezni.
  • A sertéstől eltérő, RSzKF-re fogékony állatok esetében is lehetőség van vágóhídon elvégzett levágatás engedélyezésére. A levágott, még nem vágásérett illetve nem vágási céllal tartott állatok levág(at)ásuk esetén azok piaci értéke mértékéig azok tulajdonosai kártalanításra jogosultak. Az így levágatott állatokból a sertésekre vonatkozóan leírtak szerint mintát kell venni RSzKF vizsgálat céljára.
  • A megfigyelési körzetből származó állatok friss húsa a kijelölt vágóhídról nem szállítható ki más tagállamba vagy harmadik országba. A megfigyelési körzetből származó állatok friss húsa a kijelölt vágóhídról kizárólag a 687/2020/EU rendelet VII. melléklete szerinti kockázatcsökkentő kezelést végző húskészítmény-előállító létesítménybe kerülhet tovább. A friss hús szállítása során a nyomonkövetést biztosítani kell, továbbá a friss húst a 687/2020/EU rendelet IX. melléklettében előírtak szerint kell jelölni (keresztezett ovális).

3. A további korlátozás alá eső területre (Győr-Moson-Sopron vármegye teljes területe a kitörések 10 kilométeres körzetén kívül és Komárom-Esztergom vármegye Komáromi, Tatai és Esztergomi járása) vonatkozó intézkedések

  • A további korlátozás alá eső területről RSzKF-re fogékony állatfaj esetében az állatok kizárólag azonnali vágásra szállíthatóak ki, kizárólag Magyarországon található, arra kijelölt vágóhídra. A kijelölt vágóhidak listája az alábbi linken található: https://portal.nebih.gov.hu/rszkf-vagohidak.
  • A kijelölt vágóhídra szállított állatokból a vérvételt a vágóhídon kell elvégezni. 
  • A további korlátozás alá eső területről származó állatokból előállított friss hús a kijelölt vágóhídról nem szállítható ki más tagállamba vagy harmadik országba. 
  • Az RSzKF-re fogékony állatok további korlátozás alá eső területen belüli technológiai mozgatása engedélyezett.
  • A további korlátozás alá eső területen: 

o    minden RSzKF-re fogékony állatfaj esetében legalább 2025. április 9-ig legeltetési tilalom erül elrendelésre. 
o    a fogékony fajokhoz tartozó vadfajok újratelepítése tilos.
o    a sperma, petesejt és embrió gyűjtése a fogékony fajokhoz tartozó állatokból tilos. 
o    a fogékony fajokhoz tartozó állatokból kizárólag a 2025. február 20. előtt gyűjtött sperma, petesejt és embrió szállítható ki.
o    az RSzKF-re fogékony fajokhoz tartozó állatok mozgó mesterséges termékenyítése és természetes fedeztetése tilos

o A területen előállított nyers tej mind tejházból, mind tejbegyűjtőből kizárólag Magyarország területén található feldolgozóüzembe szállítható, hőkezelésre. Lehetőség szerint korlátozás alá eső területhez legközelebbi üzemet kell választani.   

4. Magyarország teljes területén tilos minden fogékony állatfajt bemutató vásár, bemutató, rendezvény megtartása 2025. április 22-ig. 

A fogékony állatfajt tartó turisztikai helyeken (pl. állatkert, vadaspark, vadaskert, cirkusz) fokozottan kell figyelni az általános járványvédelmi elvek betartására és az állatok látogatókkal való közvetlen kapcsolatának minimalizálására.

 

5. Az érintett magyar-szlovák határátkelőhelyeken fertőtlenítő pontokat telepítettek. 

 

6. Április 4-től tilos átszállítani az RSzKF fogékony állatfajokat Győr-Moson-Sopron vármegye teljes területét, valamint Komárom-Esztergom vármegye három járását (Komárom, Esztergom és Tata) érintően. 

 

Fontosabb jogszabályok:

A vonatkozó EU jogszabály, a Bizottság (EU) 2025/672 végrehajtási határozata (2025. március 31.) a ragadós száj- és körömfájás magyarországi és szlovákiai kitöréseivel kapcsolatos egyes vészhelyzeti intézkedésekről és az (EU) 2025/613 végrehajtási határozat hatályon kívül helyezéséről

 


Friss hírek

2025. április 4, péntek

Megszűntek a kiskérődzők pestise miatt felállított körzetek

Január 31. óta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) nem állapított meg újabb kiskérődzők pestise kitörést. A kedvező járványügyi eredmény alapján a hatóság valamennyi, a betegség miatt elrendelt területi korlátozást feloldott.

Tovább >

2025. április 4, péntek

Évente több mint egymillió vizsgálat az élelmiszerbiztonságért

A hatósági ellenőrzések és a magánlaboratóriumi vizsgálatok nélkül ma már elképzelhetetlen, hogy minden szereplő megfeleljen az élelmiszerekkel szemben támasztott egyre sokasodó elvárásoknak – hangzott el a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) és a legnagyobb hazai élelmiszervizsgáló laboratórium, az Eurofins Food and Feed Testing Hungary által szervezett kétnapos Hungalimentaria Konferencia és Kiállításon. Magyarország legfontosabb élelmiszerbiztonsági rendezvényén az idén is górcső alá vették az ágazat legfontosabb kihívásait és eredményeit.

Tovább >

Friss hírek

2025. április 4, péntek

Évente több mint egymillió vizsgálat az élelmiszerbiztonságért

A hatósági ellenőrzések és a magánlaboratóriumi vizsgálatok nélkül ma már elképzelhetetlen, hogy minden szereplő megfeleljen az élelmiszerekkel szemben támasztott egyre sokasodó elvárásoknak – hangzott el a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) és a legnagyobb hazai élelmiszervizsgáló laboratórium, az Eurofins Food and Feed Testing Hungary által szervezett kétnapos Hungalimentaria Konferencia és Kiállításon. Magyarország legfontosabb élelmiszerbiztonsági rendezvényén az idén is górcső alá vették az ágazat legfontosabb kihívásait és eredményeit.

Tovább >

2025. április 2, szerda

Újabb telepeken jelent meg a ragadós száj- és körömfájás

Két Győr-Moson-Sopron vármegyei szarvasmarha telepen igazolta a ragadós száj- és körömfájás (RSzKF) vírus jelenlétét a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal laboratóriuma. A Darnózseli és Dunakiliti településeken található állományokban április 1-jén azonosították a klasszikus tüneteket, a fertőzöttséget 2-án reggel a laboratóriumi vizsgálatok is megerősítették. A helyi hatósági szakemberek megkezdték a szükséges járványvédelmi intézkedéseket.

Tovább >

null Országos kutatás-fejlesztési együttműködés a szőlő- és gyümölcstermesztésünk biztonsága érdekében

Országos kutatás-fejlesztési együttműködés a szőlő- és gyümölcstermesztésünk biztonsága érdekében

2016. május 4, szerda

A NÉBIH kezdeményezésére tavaly megalakult egy munkacsoport, melynek célja országos szintű összefogás - a kutatás és a gyakorlat különböző területein dolgozó szakemberek között - a szőlő- és gyümölcstermesztésünk számára nagy gondot okozó fitoplazmás betegségek és az azokat terjesztő rovarvektorok által okozott károk mérséklése.

Az utóbbi években egy kevésbé ismert kórokozó-csoport, a növény háncsszöveteiben élő, sejtfal nélküli fitoplazmák okoznak nagy gondot szőlő- és gyümölcstermesztésünk számára. Kiemelkedik közülük a kajszi pusztulását okozó Candidatus Phytoplasma prunorum (1. kép) és a szőlő aranyszínű sárgaságot kiváltó Grapevine flavescence dorée (FD) fitoplazma, elfogadott tudományos nevén Candidatus Phytoplasma vitis (2. kép).

1. kép: Candidatus Phytoplasma prunorum (Fotó: Süle Sándor)

2. kép: Candidatus Phytoplasma vitis’ (Dr. Krizbai László)

Az FD-t Magyarországon először 2013 augusztusában észlelték Zala megyében, azóta a fertőzést kimutatták néhány tőkén Veszprém, Vas és Fejér megyében is, Komárom-Esztergom megyében egyelőre csak egy iszalag növényből. A nagy gazdasági kárt okozó betegség ellen nincs gyakorlatban alkalmazható védekezési lehetőség. Terjedése az amerikai szőlőkabóca (Scaphoideus titanus) elleni eredményes védekezéssel akadályozható meg, mivel ez a betegség a kabócával terjed. A gyümölcsfák pusztulását okozó fitoplazmáknál hasonló a helyzet, de a terjesztő levélbolha fajokról még kevesebb ismeret áll rendelkezésünkre.

A fitoplazmákkal és vektoraikkal kapcsolatos problémák megoldására megalakult munkacsoport (http://hpwg.weebly.com/hiacuterek.html) az alábbi kérdések kutatását-tisztázását tűzte ki célul:

  • szőlő, gyümölcs és szántóföldi kultúrák fitoplazmás betegségei és azok átviteli módjai;
  • egyéb gazdanövények jelentősége;
  • a növényanyag mentesítésének gyakorlati lehetőségei, az eljárás átadása a termelőknek,
  • a betegségeket terjesztő kabócák és levélbolhák biológiájának vizsgálata; elterjedésének előrejelzése borvidékeken;
  • a terjesztésért felelős egyéb vektorok szerepének kiderítése;
  • rovarölő készítmények hatékonyságának vizsgálata;
  • a vektorok elleni növényvédelmi technológiák kidolgozása.

Már 2014-ben működtette a munkacsoport azt az interaktív térképet, amelyen nyomon lehet követni a szőlő aranyszínű sárgaságot terjesztő amerikai szőlőkabóca különböző fejlődési fokozatú alakjainak előfordulását az országban. A NÉBIH NTAI ennek alapján adta ki védekezési felhívásait a termelőknek. A honlap elérhetősége: https://karositomonitoring.nebih.gov.hu/Terkepek/AmerikaiSzolokabocaMap.aspx

A munkacsoport tevékenysége hozzájárul a szőlőkabóca elleni védekezésre szóló felhívások szakmai megalapozásához, és ahhoz, hogy a lárvakelés és a rajzás kezdetéről a gazdák időben értesüljenek, valamint információt kapjanak a hatékonysági vizsgálatok eredményeként javasolható újabb növényvédő szerek alkalmazásáról.

A végső cél pedig a termelők számára a károsítótól mentes szaporítóanyagok előállításával, egészségesebb ültetvények fenntartásával, többlet-védekezést nem igénylő, ezáltal a környezetet tovább nem terhelő növények termelésével, egészséges élelmiszer előállítása.

 

Nemzeti Élelmiszerlánc-bitonsági Hivatal
Növény-, Talaj- és Agrárkörnyezet-védelmi Igazgatóság