A élelmiszerpazarlás cimkéjű tartalom.

Jubileumi vándorló utcatárlatot indít a Nébih Maradék nélkül programja

Jubileumi vándorló utcatárlatot indít a Nébih Maradék nélkül programja

2026. május 18, hétfő

Vándorló utcatárlattal hívja fel a figyelmet az élelmiszerpazarlás problémájára a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja. A kiállítás a 10 éves Maradék nélkül jubileumi programsorozatának része. A kreatív egyben tanulságos alkotások először Abasáron, Fóton és Gödöllőn láthatóak, és a téma középpontba helyezése mellett azt is bemutatják, hogy a pazarlás csökkentéséhez sokszor már néhány tudatos döntés is elegendő lehet.

Az élelmiszerpazarlás napjaink egyik legjelentősebb fenntarthatósági kihívása. Bár a háztartási élelmiszerpazarlás mértéke Magyarországon az elmúlt években harmadával csökkent, még mindig jelentős mennyiségű élelmiszer kerül a kukába. A legutolsó adatok szerint fejenként évente átlagosan csaknem 60 kilogramm élelmiszerhulladék keletkezik a háztartásokban, amelyből több mint 21 kilogramm elkerülhető lenne tudatosabb tervezéssel és odafigyeléssel. Az évente elpazarolt élelmiszer mennyisége országos szinten elegendő lenne közel 372 ezer ember egyéves ellátására.

A Nébih 2016-ban indította el a Maradék nélkül programot azzal a céllal, hogy gyakorlati tanácsokkal, edukációs anyagokkal és szemléletformáló kampányokkal segítse a lakosságot az élelmiszerpazarlás megelőzésében. Az elmúlt évtizedben a program munkatársai mintegy 45 ezer diákkal találkoztak személyesen, emellett kilenc pályázatot hirdettek a téma kreatív feldolgozására. A jubileumi utcatárlat az ezen felhívásokra érkezett több mint 860 pályamű legkiemelkedőbb alkotásaiból válogat. A kreatív művek változatos technikával készültek, céljuk azonban közös: egyedi nézőpontból mutassák be az élelmiszerpazarlás problémáját, miközben gondolkodásra és cselekvésre ösztönzik a járókelőket.

A kiállításhoz országszerte 16 intézmény csatlakozott. Május közepétől egy hónapon át az abasári Aba Sámuel Általános Iskola, a fóti Garay János Általános Iskola, valamint a gödöllői Premontrei Iskolaközpont kerítésén tekinthetik meg az érdeklődők az alkotásokat. A vándorkiállítás az év során egy-másfél hónapos váltásokban tűnik majd fel a további helyszíneken, hogy az elgondolkodtató alkotások üzeneteivel országszerte találkozhasson a lakosság. 

Az érdeklődők kiállítások pontos helyszíneiről és időpontjairól a maradeknelkul.hu/vandolo-utcatarlat oldalon tájékozódhatnak.



Friss hírek

2026. június 12, péntek

Az eddigieknél is intenzívebb vaddisznóállomány-csökkentés indul az ASP megfékezésére

Az afrikai sertéspestis (ASP) házisertés-állományban történt megjelenése miatt az országos főállatorvos rendkívüli vaddisznóállomány-csökkentési intézkedéseket rendelt el a járvány további terjedésének megakadályozása és a hazai sertéságazat védelme érdekében. A beavatkozások Pest, Komárom-Esztergom és Fejér vármegyékben az M1–M3 autópályák menti 10 kilométeres sávban, valamint Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében, a Vállaj térségében elrendelt megfigyelési körzet területén, az érintett vadgazdálkodási egységekben valósulnak meg. Az intézkedések a vaddisznóállomány csökkentésére, területenként meghatározott állománysűrűségi célértékek elérésére és fenntartására, valamint a teljesítés fokozott ellenőrzésére irányulnak.

Tovább >

2026. június 11, csütörtök

Péntektől több vármegyében is megszűnik a tűzgyújtási tilalom

Az elmúlt 24 órában lehullott csapadék hatására több területen mérséklődött a tűzveszély, ezért 2026. június 12-től Budapesten és további 10 vármegyében feloldják a tűzgyújtási tilalmat. Hat vármegyében ugyanakkor a korlátozás továbbra is érvényben marad.

Tovább >

Átlagos (0 Szavazatok)