null Zöldségpalánta előállító és forgalmazó üzem engedélyezése (területmódosítás, adatmódosítás és engedély-visszavonás)

Zöldségpalánta előállító és forgalmazó üzem engedélyezése (területmódosítás, adatmódosítás és engedély-visszavonás)

2024. december 4, szerda

Hazánk Európai Unióhoz való csatlakozása óta amennyiben nem kiskerti, vagy saját célra való palánta előállításról/forgalmazásról beszélünk, a zöldségpalánta előállítói és forgalmazói tevékenység a Törvény és Rendelet előírásai alapján a növénytermesztési hatóság engedélyével végezhető.

Kinek kell engedélykérelmet benyújtania?

Azoknak a zöldségpalánta-, fiókhagyma-, dughagyma-előállítóknak, feldolgozóknak, kiszerelőknek és forgalmazóknak, akik szaporítóanyagaikat nem kiskerti felhasználásra, hanem szaporítóanyag előállítók, árutermelők, szaporítóanyag-forgalmazók részére hozzák forgalomba.

Az engedély kétféle tevékenységre kérhető:

1. zöldségpalánta termesztés
2. zöldségpalánta nagykereskedelem.

A Rendelet hatálya kiterjed a 2. számú mellékletében található zöldségfajok Közösségi Fajtajegyzékben található fajtáinak szaporítóanyagaira, valamint egyéb fajokra és hibridekre, amennyiben azokat a 2. számú mellékletben felsorolt zöldségfajok fajtáinak oltásánál alanyként vagy nemesként használják fel. Ezen kívül kiterjed a fakultatív zöldségfajták és gyógy- és fűszernövény fajták hazai előállítású palántáira, szaporítóanyagaira.
A Rendelet hatálya nem terjed ki rá, ezért nem kell engedélykérelmet benyújtania annak, aki:

  • a zöldségpalántát saját felhasználásra szánja,
  • kizárólag díszítő értékű zöldségnövények palántáinak forgalomba hozatalával foglalkozik,
  • a genetikai sokszínűség megőrzését célzó palántatermesztést/forgalmazást végez,
  • a zöldségpalántát kizárólag kísérleti-, kutatási-, nemesítési- és, kiállítási (mintaként) célra használja fel, vagy
  • a kis mennyiséget meg nem haladó kiskerti felhasználás céljából hoz forgalomba palántát,
  • a zöldségpalánta teljes mennyiségét harmadik országban értékesíti, vagy ha
  • olyan zöldségfaj palántáját értékesíti, amely faj nem szerepel a Rendelet 2. számú mellékletében, valamint nem fakultatív fajta.

Hova kell a kérelmet benyújtani?

Az engedély kérelmet az erre rendszeresítetttevékenység megkezdése előtt a Nébih honlapjáról letölthető Kérelem űrlapon, a szükséges mellékletekkel együtt a tevékenység helye szerinti, növénytermesztési hatáskörben eljáró vármegyei kormányhivatalhoz kell benyújtani.

A Kérelem űrlaphoz csatolni kell az alábbiakat:

• a tevékenységre használt területek hivatalos helyszínrajzát és
• alkalmas minősítésű, 6 hónapnál nem régebbi növényegészségügyi jegyzőkönyvét, amelyet a terület helye szerint illetékes vármegyei kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztálya állít ki a tevékenység helyén végzett szemle alapján
A gazdálkodó szervezetek (cégek) részére kötelező a hatóságokkal való elektronikus kapcsolattartás, a természetes személyek a Kérelem űrlapot postai úton is megküldhetik. Számukra az elektronikus ügyintézés egy lehetőség.
Ügyfélkapuval, cégkapuval rendelkező ügyfelek a https://epapir.gov.hu/ oldalról indulva, ügyfélkapus azonosítás után, a „Kormányhivatali ügyek” témacsoport, „Növénytermesztési, vetőmag- és szaporítóanyag-felügyeleti ügyek” ügytípus kiválasztásával, a levélíró felület használatával, majd az iratok feltöltésével tudják megküldeni a Kérelmet és mellékleteit a tevékenység helye szerinti illetékes vármegyei kormányhivatalhoz.
A forgalmazók a vármegyei kormányhivataltól határozatban kapják meg az engedélyszámukat, amelyet a forgalmazók feltüntetnek a szaporítóanyag-kísérő okmányon az értékesítéskor.
A kormányhivatal értesítése alapján az engedélyes zöldségpalánta forgalmazót a Nébih felveszi a zöldségpalánta-forgalmazók nyilvántartásába.

Mit kell tenni terület- vagy adatmódosítás vagy a tevékenység megszüntetése esetén?

Az engedélyes a területében vagy egyéb adataiban bekövetkező változásokat 30 napon belül köteles bejelenteni a tevékenység helye szerinti vármegyei kormányhivatalnak. A bejelentésre a Kérelem űrlap használható, amelyhez csatolni kell a változás miatti, vagy azt igazoló mellékleteket.
A forgalmazó az engedély visszavonását is ezen az űrlapon kérheti. A területileg illetékes vármegyei kormányhivatal az engedélyt visszavonja, ha az üzem a Rendelet hatálya alá tartozó tevékenységét megszünteti, vagy ha az üzem a szaporítóanyag forgalmazással kapcsolatos jogszabályokat súlyosan, vagy ismételten megszegi. Az engedély-visszavonást a hatóság hivatalból is elvégezheti, ha tudomást szerez arról, hogy a tevékenységet nem végzik, és a forgalmazó nem kérte engedélye visszavonását.
Az engedély visszavonása után a Nébih a forgalmazót törli a zöldségpalánta-forgalmazók nyilvántartásból, a kormányhivatal értesítése alapján, illetve adatmódosítás esetén a bejelentett változásokat átvezeti.
A Kérelem űrlap és a Szaporítóanyag-kísérő okmány minta elérhető az Ügyintézés/Növény/Nyomtatványok útvonalon, a Dísznövény és Zöldségpalánta Szaporítóanyag Felügyelet cím alatt.

Zöldségnövény: a Rendelet értelmében a zöldségnövény fogalmába beleértendők a gyógy- és fűszernövények is.
Zöldségpalánta: árutermő növény termesztéséhez alapanyagul szolgáló magról nevelt fiatal növény, beleértve az oltott növényt, valamint a dughagymát, a fiókhagymát és a gyökértörzset.
Zöldségpalánta termesztés: saját maga által termelt szaporítóanyag forgalomba hozatala.
Zöldségpalánta nagykereskedelem: vásárolt palánta továbbértékesítése.
Nemzeti Fajtajegyzék: Magyarországon állami elismerésben részesített növényfajták, szőlő klónok, szaporításra egyedileg engedélyezett zöldség-, gyümölcs-szőlő és erdészeti fajták, tájfajták, valamint a hivatalos leírással rendelkező gyümölcsfajták lényeges adatait tartalmazó, évente közzétett jegyzék.
Közösségi Fajtajegyzék (Common Catalogue of Varieties of Vegetable Species): az Európai Bizottság által közzétett fajtajegyzék, amelyet az Európai Unió tagállamainak (a továbbiakban: tagállamok) Nemzeti Fajtajegyzékei alapján állítanak össze.
Fakultatív fajták: a Nemzeti Fajtajegyzék – Zöldségnövények B és C fejezeteiben felsorolt zöldségfajták valamint a Nemzeti Fajtajegyzék - Gyógy- és fűszernövények A és B fejezeteiben felsorolt gyógy- és fűszernövény fajták.
Üzem: természetes vagy jogi személy, illetve jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet, amely zöldségpalántát hivatásszerűen előállít, tárol, kezel vagy forgalomba hoz.
Kis mennyiség: az egy üzem által hajtatási telephelyenként hajtatási fajtákból történő előállítás, illetve forgalomba hozatal esetén legfeljebb évi 10 000 db, dughagyma esetében 200 kg, valamint fiókhagyma esetében 100 kg, mindösszesen 150 000 db palánta.
Kiskerti felhasználás: kis mennyiségben, nem árutermelő vagy szaporítóanyag forgalmazó részére történő zöldségpalánta forgalmazás.
Saját felhasználásaz üzem által előállított zöldségpalánta nem forgalomba hozatal, hanem saját termesztés céljára való felhasználása.
Növénytermesztési hatóság: zöldségpalánta vonatkozásában a Nébih és a vármegyei kormányhivatalok
Tevékenység helye: az a város/község, ahol a termesztő a szaporítóanyagot termeszti/a nagykereskedő az értékesítést végzi, tároló helyiséget fenntart, vagy irodája elhelyezkedik.
Szaporítóanyag-kísérő okmány: a Rendeletben meghatározott adattartalmú okmány, amely a palántát kíséri belföldi és az Európai Unión belüli forgalomba hozatal esetén.
Harmadik ország: az Európai Unió tagállamain kívüli bármely ország.
Törvény: A növényfajták állami elismeréséről, valamint a szaporítóanyagok előállításáról és forgalomba hozataláról szóló 2003. évi LII. törvény.
Rendelet: A zöldség szaporítóanyagok előállításáról és forgalomba hozataláról szóló 50/2004. (IV. 22.) FVM rendelet

Friss hírek

2024. december 11, szerda

Tájékoztatás: elveszett hatósági bélyegzők

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Pápai Járási Hivatala tájékoztatása

Tovább >

2024. december 5, csütörtök

Egyszerűsödtek a feltételek a dísznövény szaporítóanyag-, valamint a zöldségpalánta-előállítók és -forgalmazók tevékenységének bejelentése és engedélyezése kapcsán

Jogszabály-módosításnak köszönhetően jelentősen egyszerűbbé vált a dísznövény szaporítóanyag-, továbbá a zöldségpalánta-előállítók, valamint -forgalmazók tevékenyégének bejelentése és engedélyezése. A Nébih honlapjáról már letölthetőek az éves bejelentőlapok.

Tovább >