null Vessünk garantált minőségű, fémzárolt vetőmagot

Vessünk garantált minőségű, fémzárolt vetőmagot

2017. április 27, csütörtök

A nyomon követhetőségnek és a kiegyensúlyozott, piacképes termelésnek egyaránt fontos feltétele a minősített, fémzárolt vetőmag használata. A fémzárolt vetőmag számos pozitív tulajdonsággal bír, vetése termésbiztonságot és többlettermést eredményez!

A hazai növénytermesztők érdeke is, hogy a megtermelt többlet termény biztonságosan értékesíthető legyen mind az uniós, mind a harmadik országok piacain. A különböző piacok részben eltérő igényeket támasztanak a megtermelt árualappal szemben, a minőség ugyanakkor általános elvárás mindenhol a világon.

Arra, hogy alacsonyabb vetőmag-felhasználással a növények egyenletesen, hiánymentesen keljenek, és a jól fejlődő, kiegyenlített növényállományból magas terméshozam legyen elérhető, kizárólag egészséges vetőmag használata esetén van lehetőség.

A piacképes minőségi árualap előállításának, emellett a nyomon követhetőség biztosításának egyik fontos feltétele a minősített, fémzárolt vetőmag használata.

Miért is érdemes fémzárolt vetőmagot használni?

  • A fémzárolt vetőmag szennyeződésektől, káros gyommagoktól mentes.
  • Használatával biztosra vehető, hogy a kivetett vetőmag a vetőmag-minősítő bizonyítványon garantált mértékben csírázik, ezért használata termésbiztonságot, többlettermést eredményez.
  • A nem fémzárolt, az árutermesztésből meghagyott és visszavetett mag használata
    • többlet-munkaráfordítást,
    • minőségvesztést,
    • az ismeretlen vetőmagminőség okozta megnövelt magmennyiség miatt többletköltséget,
    • a visszavetett magban előforduló kórokozók és gyommagvak miatt pedig megemelkedett növényvédelmi kockázatot és költségeket jelent.

Kizárólag az ellenőrzött keretek között megtermelt, minősítő bizonyítvánnyal ellátott vetőmag garantálja tehát a fajtatisztaságot és a használati értéket.

Jogi keretek

A vetőmag felhasználással kapcsolatos jogi szabályozás betartása nem csak a vetőmag-előállítók és -forgalmazók, hanem a vetőmagot felhasználók számára is kötelező. Eszerint a fajtalistákon szereplő növényfajták szaporítóanyagát forgalomba hozatal céljára előállítani, forgalomba hozni, továbbszaporítani, árutermesztésre felhasználni hivatalosan fémzárolt állapotban lehet. Az ennek ellentmondó magatartás illegális vetőmag-kereskedelemnek minősül.

Nem számít fekete vetőmagforgalomnak, ha valaki fémzárolt vetőmagból származó árutermesztésből fog saját magának magot vetési célra, és azt saját gazdaságában felhasználja. Ha viszont a vetőmagot értékesíteni szeretné, azt csak fémzároltan teheti meg!

Kapcsolódó jogszabályok:
- 2003. évi LII. törvény a növényfajták állami elismeréséről, valamint a szaporítóanyagok előállításáról és forgalomba hozataláról
- 48/2004. (IV.21.) FVM rendelet a szántóföldi növényfajok vetőmagvainak előállításáról és forgalomba hozataláról


Friss hírek

2025. április 4, péntek

Megszűntek a kiskérődzők pestise miatt felállított körzetek

Január 31. óta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) nem állapított meg újabb kiskérődzők pestise kitörést. A kedvező járványügyi eredmény alapján a hatóság valamennyi, a betegség miatt elrendelt területi korlátozást feloldott.

Tovább >

2025. április 4, péntek

Évente több mint egymillió vizsgálat az élelmiszerbiztonságért

A hatósági ellenőrzések és a magánlaboratóriumi vizsgálatok nélkül ma már elképzelhetetlen, hogy minden szereplő megfeleljen az élelmiszerekkel szemben támasztott egyre sokasodó elvárásoknak – hangzott el a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) és a legnagyobb hazai élelmiszervizsgáló laboratórium, az Eurofins Food and Feed Testing Hungary által szervezett kétnapos Hungalimentaria Konferencia és Kiállításon. Magyarország legfontosabb élelmiszerbiztonsági rendezvényén az idén is górcső alá vették az ágazat legfontosabb kihívásait és eredményeit.

Tovább >