null Változások a szarvasmarha gümőkór elleni védekezésben

Változások a szarvasmarha gümőkór elleni védekezésben

2019. december 17, kedd

Módosultak a szarvasmarha gümőkór elleni védekezés szabályai. Az új rendelet számos gyakorlati egyszerűsítést tartalmaz, melyek hozzájárulnak az ágazat versenyképességének növeléséhez, egyúttal az állattartók és a hatóság pénzügyi, valamint adminisztrációs terheinek csökkentéséhez. Cikkünkben a legfontosabb változásokról olvashatnak.

Módosítások a korábbi előírásokhoz képest:

  • A szarvasmarha-állomány gümőkórtól hivatalosan mentes minősítésének megtartásához 6 hetes kor helyett 12 hónapos kortól kötelező az éves tuberkulin próba vizsgálat.
  • Az állattartó kérelmére engedélyezhető, hogy az ellenőrző vizsgálatokra az eddigi éves vizsgálatok helyett csak kétévente kerüljön sor a jogszabályban meghatározott feltételek teljesülése esetén.
  • Az állattartók a beteg állat kiemelésével hamarabb mentesíthetik állományukat a gümőkór betegségtől.
  • A korábbiakhoz képest kevesebb esetben kell forgalmi korlátozást elrendelni az állományra, ha a vizsgálatok során adott reakciók feltételezhetően nem specifikus eredetűek.
  • A rendelet a korábbi előírásokhoz képest részletesen meghatározza a szarvasmarha-állományok éves vizsgálatának szervezésével összefüggő feladatokat (ütemterv, állattartók értesítése a vizsgálatok ütemezéséről), valamint a vizsgálatok összesítésének, jelentésének rendjét az Európai Bizottságnak felé történő éves jelentési kötelezettség teljesítése érdekében.

Új elemek a rendeletben:

  • A gümőkór vizsgálat végzéséhez kapcsolódó képzési kötelezettség előírása.

A megyei kormányhivatalok szakembereinek gümőkór vizsgálatokkal kapcsolatos képzési kötelezettsége.

A képzés az ország hivatalos gümőkór mentességének megtartásához szükséges. Célja, hogy az állatorvosok a jogszabályi előírásoknak megfelelően végezzék el a vizsgálatokat, mivel az azokhoz szükséges mérések végrehajtása gyakorlatot igényel, elsajátításához külön képzés szükséges.

  • A betegségre fogékony kilőtt vadak zsigereinek összegyűjtése a vadászterületeken. Az intézkedés célja a vadállomány fertőzöttségének, illetve fertőzöttség esetén a betegség bekerülésének vizsgálata, a járványügyi helyzet felmérése, a betegség terjedésének megelőzése.

Hazánk gümőkórmentes státuszának megőrzése továbbra is minden állattartó érdeke. Ennek révén ugyanis Magyarország előnyösebb helyzetben van élőállat-kereskedelmi szempontból, mivel a hivatalosan mentes tagállamokból történő szállítás előtt a gümőkór vizsgálatok elvégzése nem szükséges. Az új, egyszerűsített előírások révén most tovább nőhet az ágazat versenyképessége, egyúttal az állattartók és a hatóság pénzügyi és adminisztrációs terhei is csökkennek.

Kapcsolódó jogszabály:
56/2019. (XII. 12.) AM rendelet a szarvasmarha gümőkór elleni védekezésről


Friss hírek

2024. július 17, szerda

A Nébih a nyár folyamán is fejleszti az eGN-t

Folyamatos az elektronikus Gazdálkodási Naplót érintő fejlesztői munka a nyár során is, melynek eredményeként a Nébih újabb frissítésekkel teszi egyre könnyebbé a gazdálkodók eGN-ben való adminisztrációs feladatait. Az aktuális fejlesztéseknek köszönhetően többek között egyszerűbbé vált a tábla keresése a termőhely örökítés során, ismét felvehetőek a korábban lezárt jogosultságok, valamint a továbbiakban jelölhető lesz az őszi növénykultúra a hasznosítás űrlapon.

Tovább >

2024. július 16, kedd

Álőstermelőket szűrt ki a Nébih a nyári szezonális ellenőrzésen

Adminisztratív, piaci és termőhelyi ellenőrzéseket is tartottak a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) munkatársai a nyári őstermelői célellenőrzés során. A kéthetes vizsgálatsorozat alkalmával Budapesten és hat vidéki településen 32 őstermelőt ellenőriztek, több esetben felkeresve közvetlenül a termőhelyet. Összesen 10 eljárás indult. A szakemberek nem saját termesztésből származó, valamint a nyilvántartásba nem bejelentett terméket forgalmazó őstermelőkkel szemben is intézkedtek.

Tovább >