null Újabb összefüggések az antibiotikum-használat és az antibiotikum-rezisztencia között nébih élelmiszer tudomány efsa

Újabb összefüggések az antibiotikum-használat és az antibiotikum-rezisztencia között

2017. július 31, hétfő

Az Európai Unió három kompetens ügynöksége közös jelentésben számol be az antibiotikum-fogyasztás és az -ellenállóság kapcsolatáról. Az egyértelmű összefüggéseket látva a szakértők szigorúbb antibiotikum-felügyeletet szorgalmaznak mind közösségi, mind pedig globális szinten.

Az Európai Unió egészségért és élelmiszerbiztonságért felelős biztosa kiemelte, hogy az antibiotikum-rezisztencia elleni harc három fronton dől el: a humán- és az állatgyógyászatban, valamint a környezetgazdálkodásban. Az EU nemrégiben kiadott antimikrobiális rezisztenciára vonatkozó Cselekvési Tervében pontosan e részterületek egységes kezelésére hívják fel a figyelmet, amelynek az unióban és globális szinten egyaránt érvényre kell jutnia a jövőben.

A közös vizsgálat azt is feltárja, hogy az EU-ban továbbra is fontos különbségek vannak az emberi és állati antibiotikum-használat között. A felesleges gyógyszerezés elkerülése mindkét területen lényeges, hiszen eredményesen visszaszoríthatná az antibiotikum-rezisztenciát.

A téma részleteiről a NÉBIH aloldalán tájékozódhatnak.


Friss hírek

2025. január 23, csütörtök

Január 31. az élelmiszerlánc-felügyeleti díj befizetésének határideje

A Nébih tájékoztatja az érintetteket, hogy a 2024. évi bevalláshoz kapcsolódó felügyeleti díj második részletének fizetési határideje minden kötelezett számára 2025. január 31. napja. Az ügyintézés online, a hivatal ügyfélprofil rendszerében (ÜPR) is elvégezhető.

Tovább >

2025. január 21, kedd

Csak szigorú feltételekkel indulhat a baromfitartó gazdaságok madárinfluenza járványt követő be- és újratelepítése

A hatóság a 2024 októbere óta tartó madárinfluenza járvány okán elrendelt korlátozásokat hamarosan feloldja az egész ország területén. Ezt követően a baromfitartó telepeket újra be lehet telepíteni. Fontos azonban szem előtt tartani, hogy a madárinfluenza vírusa még mindig jelen van hazánkban! Ezt igazolja az állategészségügyi hatóság által (vadmadarakból folyamatosan) végzett, felügyeleti programban talált pozitív esetek magas száma. A tartó/tulajdonos által igényelt betelepítési engedély kiadását minden esetben hatósági helyszíni ellenőrzés fogja megelőzni. Egy újabb, a tavaly őszihez hasonló, jelentős járványhullám elkerülése érdekében a betelepítések kizárólag szigorú feltételek mellett történhetnek!

Tovább >