null Több tonnás növényvédő szer foglalás – lejárt, sérült csomagolású és engedély nélküli termékek is akadtak

Több tonnás növényvédő szer foglalás – lejárt, sérült csomagolású és engedély nélküli termékek is akadtak

2015. szeptember 29, kedd

Több mint 400 tétel, évek óta lejárt felhasználhatósági idejű, sérült csomagolású növényvédő szert és termésnövelő anyagot talált a NÉBIH Kiemelt Ügyek Igazgatósága (KÜI) egy Csongrád megyei kereskedőnél. A termékek egy része érvényes engedéllyel sem rendelkezett. A szakemberek a tételeket azonnali hatállyal zárolták. Az ügyben több millió forint növényvédelmi bírság várható.

A NÉBIH folyamatosan ellenőrzi a növényvédőszer-kiszerelő, -gyártó üzemeket, valamint kis- és nagykereskedelmi egységeket, logisztikai raktárakat. Egy szeptember közepi ellenőrzés alkalmával a szakemberek több mint négyszáz tétel (7,5 tonna) lejárt felhasználhatósági idejű, sérült növényvédő szert és termésnövelő anyagot, illetve érvényes engedéllyel nem rendelkező terméket találtak egy Csongrád megyei telephelyen.

A termékek a raktár területén nem voltak elkülönítve, illetve megfelelően jelölve, feliratozva. A szerek nagy része már 5-10-15 éve lejárt, de akadt 1996-os lejárati idejű is. A készítményeket a kereskedő jogosulatlanul tárolta a raktárban. A növényvédelmi tevékenység során a gyártónak, a forgalmazónak és a felhasználónak nemcsak a növényvédő szerek szakszerű felhasználása, hanem a kiürült göngyölegek kezelése, ártalmatlanítása is érdeke. Mind a fel nem használt, lejárt szavatosságú készítmény, mind a kiürült, még növényvédő szerrel szennyezett csomagolóanyag veszélyes hulladéknak minősül, melynek átmeneti tárolása, szállítása, ártalmatlanítása vagy hasznosítása kizárólag jogszabály által előírt módon történhet.

A felhasználhatósági idő lejárta után a növényvédő szerek hatásfoka jelentősen romlik, ezért kizárólag az élelmiszerlánc-felügyeleti szerv engedélye szerint hozható forgalomba.

A Csongrád megyei kereskedésben a szakemberek azonnali hatállyal elrendelték a termékek forgalomból történő kivonását, forgalmi tilalmát, valamint zár alá vételét. A növényvédelmi bírság mértéke akár több millió forint is lehet.

 

Az ellenőrzés közben feltárt hibákat, hiányosságokat bemutató videó a cikkben leírtak vizuális bemutatására szolgál, többletinformációt nem tartalmaz.

Kapcsolódó anyagok:
Közlemény letölthető formában
Képek tömörítve



Friss hírek

2024. december 6, péntek

Növényvédelmi drónpilóták alapképzésére jogosult képzőintézmények jelentkezését várja a Nébih

A Nébih ezúton tájékoztatja a pilóta nélküli légijárműves növényvédelmi alapképzés szervezésére kijelölt képzőintézményeket, hogy a vonatkozó jogszabályban* foglaltak szerint hamarosan esedékes a növényvédelmi drónpilóták két évente kötelező szakmai továbbképzése.

Tovább >

2024. december 5, csütörtök

A jó minőséget és a bő termést csak a fémzárolt vetőburgonyák garantálják

Évről évre újabb, vetőburgonyát kínáló hamis hirdetések jelennek meg. A hatóság folyamatosan figyelemmel kíséri az internetes felületeket, valamint bejelentések alapján is tájékozódik. A jóhiszemű vásárlók könnyen válhatnak csalás áldozatává a jól hangzó, de hamis vetőburgonya-kínálatot látva. A Nébih felhívja a vásárlók figyelmét, hogy a megvételre kínált „tavalyi kékcímkés”, „vetni való”, „apró burgonya”, „vetésből megmaradt” és egyéb más néven áruba bocsátott termék valójában nem vetőburgonya.

Tovább >