null Tanácsok árvíz idejére állattartóknak, gazdálkodóknak

Tanácsok árvíz idejére állattartóknak, gazdálkodóknak

2024. szeptember 18, szerda

Az alábbiakban összegyűjtött tanácsokat az állattartók, gazdálkodók figyelmébe ajánljuk.

Tanácsok állattartóknak

Az árvíz nemcsak az emberek egészségét és életét, valamint az épített környezetet veszélyeztetheti, hanem gondjainkra bízott állataink is veszélybe kerülhetnek. Ezért fontos, hogy lehetőség szerint – szem előtt tartva, hogy a legfőbb szempont az emberi élet védelme – róluk is gondoskodjunk. Ehhez szükséges, hogy előre felkészüljünk, folyamatosan kövessük az időjárás előrejelzést, valamint legyünk tisztában az árvízveszélyes területekkel. 

  • Kedvtelésből tartott állatainkat az esetleges menekítés során vigyük magunkkal, vagy még ezt megelőzően gondoskodjunk átmenetileg biztonságos elhelyezésükről ismerősöknél, esetleg állatpanzióban, állatmenhelyen. 
  • Gazdasági haszonállatok esetében, amennyiben nem megoldható a biztonságos helyre történő elszállításuk, akkor törekedni kell zárt tartási helyük vízbetöréstől való védelméről, például homokzsákokkal. 
  • Ha feltételezhető, hogy a tartási hely hosszabb időn keresztül nem lesz megközelíthető, akkor elegendő élelmet és ivóvizet kell biztosítani, amely akár több napon keresztül is kielégíti az állatok szükségleteit külső segítség nélkül is. 
  • Az állatokat ne kössük meg, ezzel is biztosítva a menekülés lehetőségét. 
  • Amennyiben menteni kell az állatokat, nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a megriadt állapotban lévő állatok félelemből támadhatnak. Emiatt járjunk el fokozottan körültekintően, és mindenképp célszerű  szakember segítségét is igénybe venni . 
  • Nagylétszámú állatállomány veszélyeztetettsége esetén mindenképpen konzultáljunk az állategészségügyi hatósággal és a katasztrófavédelemmel. 

Tanácsok gazdálkodóknak

  • Ha a növényvédőszert vagy termésnövelőanyagot (műtrágyát) olyan helyen tárol, amelyet az árvíz elérhet, akkor haladéktalanul szállítsa vízjárás mentes területre. Az átázás következtében a növényvédő szer vagy a műtrágya teljesen elvesztheti hatékonyságát és a veszélyes anyag kimosódás környezeti károkat okozhat. 
  • Az első árvízre történő figyelmeztetést követően ne végezzen tápanyagutánpótlást az árvízzel veszélyeztetett mezőgazdasági területeken. 
  • Érdemes észben tartani, hogy az egészséges, jó állapotú talaj ellenállóbb az árvíz okozta káros hatásokkal szemben, és rajta könnyebb a víz levonulása utáni helyreállítás. 

Friss hírek

2025. április 17, csütörtök

A cirok kultúra gyomirtási technológiái és engedélyezett készítményei

A cirok, mint a kukorica szárazságtűrő alternatívája, egyre nagyobb jelentőségre tesz szert a hazai mezőgazdaságban. Terjedésével azonban előtérbe kerülnek termesztéstechnológiai sajátosságai, köztük a gyomirtás kérdése is. A cirok kezdeti gyomelnyomó képessége alacsonyabb, mint más gabonaféléké, így a hatékony gyomirtási stratégia elengedhetetlen a megfelelő terméshozam biztosításához. A következőkben áttekintjük a jelenleg elérhető preemergens és posztemergens készítményeket, azok alkalmazási lehetőségeit, korlátozásait, valamint az újonnan engedélyezett hatóanyagokat a 2025-ös évre vonatkozóan.

Tovább >

2023. augusztus 31, csütörtök

A növényvédő szerek harmonizált kockázati mutatói Magyarországon (2011-2022)

A növényvédő szerek fenntartható használatát célzó 2009/128/EK irányelv tagállami és uniós szintű megvalósításában elért haladás mérésére objektív, minden tagállamban azonos metodika szerint kiszámolt mutatókra/mérőszámokra, úgynevezett harmonizált kockázati mutatókra (Harmonised Risk Indicators - HRI) van szükség.

Tovább >