null Tanacsok a haszonallattarto telepek vezetoi szamara koronavirus jarvany miatt kialakult munkaerohiany potlasara

Tanácsok a haszonállattartó telepek vezetői számára koronavírus járvány miatt kialakult munkaerőhiány pótlására

2020. április 6, hétfő

Ahhoz, hogy ne fordulhasson elő, hogy az állatok gondozás nélkül maradjanak, minimalizálni kell annak az esélyét, hogy az állatgondozók megbetegedjenek.

Frissítve: 2020.05.14.

Megelőzés, dolgozók védelme:

Megfelelő munkaszervezési intézkedésekkel csökkenteni lehet és kell a dolgozók közötti személyes kontaktust.

  • Az állattartó telepen csak olyan személy tartózkodhat, aki egészséges, valamint a vele egy háztartásban élő sem mutat fertőzésre gyanús tüneteket. Amennyiben bármilyen megbetegedésre utaló jel – láz, köhögés, tüsszögés, orrfolyás, hasmenés – jelentkezik a munkavállalónál, orvoshoz kell fordulnia, az újbóli munkába állása csak orvosi igazolással történhet. Aki légúti betegség tüneteit észleli magán, az általános személyi higiéniai előírások alapján sem állhat munkába, ez most hatványozottan érvényes.
  • Belépési pontokon, illetve a szociális blokkokban kötelezően folyamatosan biztosítani kell a dolgozónak a kézmosási és fertőtlenítési lehetőséget. Minden kézmosó helyen virucid hatású kézfertőtlenítőszer használata ajánlott.
  • Alapelvárás, hogy a dolgozó csak egészséges állapotban jelenjen meg munkahelyén. Jelen helyzetben azonban az üzemeltetőnek is fokozottan monitoroznia szükséges a dolgozók egészségi állapotát (pl. ha szükségesnek ítéli, hőmérőzze a dolgozókat és a betegség gyanúja esetén intézkedjen), továbbá óvja őket a túlzott igénybevételtől és a túlterheltségtől.
  • A takarítást végző személyzetet is el kell látni védőeszközzel, valamint oktatásban kell részesíteni a felületek tisztításának, fertőtlenítésének fontosságáról, a fokozott fertőtlenítést igénylő területekről.
  • A műszakok szervezésénél elsődleges szempont legyen, hogy a dolgozók minél kevesebbszer érintkezzenek egymással.  Ideális esetben egy helyszínen, egy időben csak egy munkás dolgozzon.
  • A csoportokat lehetőség szerint úgy kellene kialakítani, hogy ugyanazon személyek mindig azonos műszakba kerüljenek.
  • A szociális tereket, gyakran érintett felületeket szükség esetén, de legalább minden műszak között vírusölő hatású szerrel fertőtleníteni kell.
  • Az „egy műszak egy egység” elvével megelőzhető, hogy megbetegedés esetén az összes dolgozó egyszerre kerüljön karantén alá.
  • A dolgozókat ösztönözni kell az önálló munkavégzésre, a személyi higiénés szabályok fokozott betartására és a védőfelszerelések megfelelő használatára. 
  • A higiéniai követelményekről kötelezően oktatást kell tartani. Az NNK által javasolt valamennyi ponttal a dolgozóknak tisztában kell lenniük, és azt fokozottan be kell tartaniuk (a dolgozók egészsége érdekében).A csoportosan végzendő feladatokat az alkalmazottak megfelelő védőfelszerelésben végezzék.
  • Lehetőség szerint célszerű segíteni az alkalmazottakat, hogy egyénileg tudjanak munkába járni, és ezáltal elkerülhessék az olyan utazási formákat, ahol több emberrel találkozhatnak.
  • Lehetőség szerint egy mezőgazdasági gépet egy műszak alatt csak egy személy kezeljen. A munka befejezése után a gépek gyakran érintett felületekeit vírusölő hatású szerrel fertőtleníteni kell.  Az eszközhasználatnál a kesztyűhasználat jelenleg különösen indokolt, ennek hiányában a fokozott kéz és eszközfertőtlenítés.
  • A speciális feladatokat ellátó alkalmazottak (pl.: inszeminátorok, elletősök, csülökápolók stb.) védelme kiemelten indokolt. Esetükben a külön munkahelyszínek kijelölését is érdemes megfontolni.
  • A dolgozók a szociális helyiségekben (például öltözőben, étkezőben, dohányzásra kijelölt helyen) se egy időben, hanem csúsztatva tartózkodjanak.
  • A telepek járványügyi intézkedéseit a legszigorúbban be kell tartani és ki kell egészíteni az személyek közti kapcsolat szabályozásával (látogatás tilalma, kezelő és hatósági állatorvos, szakszemélyzet védelme).

Tanácsok tejtermelő gazdaságok számára:

  • A feladatok szétosztásával el lehet különíteni a telepen (fejőházig) dolgozókat a nyerstej kezelőitől.
  • Az állategészségügyi ajánlások alapján kialakított telepeken a tejház a kerítés vonalában található, a fejőházzal csak csővezeték köti össze, így a tej kezelése kívülről, a telepi dolgozóktól teljesen különválasztva is megoldható. Amennyiben a két egység egybeépült, lényeges, hogy a fejést is külső dolgozók végezzék. Ez esetben számukra ideiglenes öltözőt kell kialakítani.
  • A tejszállító sofőr dolgozókkal való személyes kontaktusát mindenképp el kell kerülni. Számukra szükség esetén elkülönített szociális helyiséget kell kijelölni. A tejvezeték tisztítását, csatlakoztatását vagy ő, vagy a tejházi dolgozó végezze, de semmiképp se közösen.
  • A szükséges dokumentációt az érintett külső személyek kezeljék.
  • Az esetleges állatszállításokat és a hulladékkezelést, elszállítást hasonlóan kell megoldani.

Tanácsok baromfikeltető gazdaságok számára:

  • A keltetőbe érkező szállítójárműveket, eszközöket a lehető legnagyobb gondossággal kell kezelni, célszerű ezeket megtisztítani és fertőtleníteni, mivel több személlyel érintkezhettek és különböző helyekről származnak.
  • A járvány ideje alatt a madarakat ajánlott egyszer használatos kartondobozokban szállítani az állattartók számára. Ha ez nem megoldható, és a csirkéket műanyag dobozokban szállítják a gazdaságokba, az onnan visszaérkező dobozokat is mindenképpen fertőtleníteni kell, mielőtt a keltető területére bekerülnek. Ebben az esetben viszont ezeket az eszközöket a keltetőn kívül kell megtisztítani és fertőtleníteni.
  • Mivel a járvány miatt nehézségek adódhatnak a keltetőgépek alkatrészbeszerzésében, lehetőség szerint érdemes a gyakran elhasználódó alkatrészeket előre beszerezni.
  • A szekszálással, ivar-meghatározással foglalkozó munkatársak lehetőség szerint 2 méter távolságra helyezkedjenek el egymástól.

Tanácsok alkalmazott megbetegedése esetére:

  • Amennyiben az állattartó telepen minden dolgozó kontaktszeméllyé válik, és nem megbetegedés, hanem kontaktus miatt kerül zárlati intézkedés alá, akkor, az illetékes népegészségügyi feladatkörben eljáró járási hivatal egyedi elbírálása mellett,  – meg lehet fontolni a telepen történő karantén lehetőségét is, amennyiben a dolgozó beleegyezik és a telepen ennek feltételei (lakhatás) biztosítottak. A dolgozók megfelelő elhelyezéséről és ellátásáról gondoskodni kell. Az intézkedés előnye, hogy általa elkerülhető, hogy a kontaktcsoport kiessen a munkavégzés alól. A munkahelyen történő karanténozás a dolgozónak is kedvező lehet, hisz amennyiben később fertőzést mutatnak ki nála, azt így nem „viszi haza”. 
  • Amennyiben egy haszonállat tartó telepen dolgozónál munkavégzés közben betegség tünetei jelentkeznek, (hidegrázás, láz, erős köhögés, egyéb légzőszervi és mellkasi tünetek) a dolgozónak azonnal el kell hagynia a munkahelyét a felettese értesítése mellett, és fel kell vennie a kapcsolatot telefonon háziorvosával. Amennyiben erre nincs lehetőség, el kell különíteni egy zárt helyiségben, például egy irodahelyiségben, de legalább 2 méterre a többi embertől és mentőt kell hívni hozzá a szokásos eljárásrendnek megfelelően.
  • Amennyiben az állattartó telep dolgozójánál felmerül a koronavírus fertőzés NNK eljárásrend szerinti gyanúja, akkor a telep üzemeltetőjének követnie kell a népegészségügyi hatóság utasításait
  • Amennyiben megbetegedés miatt kerül sor karanténozásra, akkor természetesen az a telepen kívül történik. Ilyen esetben a kiesett munkaerő pótlásáról képzett, vagy munkába állás előtt kiképzett személy útján gondoskodni kell.

Amennyiben az állatok gondozás nélkül maradnak munkaerő kiesés miatt:

  • Kislétszámú állatállomány esetében akár a településen más gazda is átvállalhatja az állat gondozását. Abban az esetben, amikor semmilyen alternatív megoldás sem jöhet szóba, hogy enyhíteni lehessen a munkaerőhiányt, akár külső állami humánerőforrás bevonásra is sor kerülhet. 
  • Hosszú, de akár rövidtávon is érdemes átgondolni a gépesítés, robotizálás gyors támogatását.

Állatgondozó tartalék létrehozása:

Amennyiben ez lehetséges érdemes létrehozni egy úgynevezett állatgondozó tartalékot. Ez működhet önkéntes alapon, vagy több telep összefogásával központilag megszervezve (mint az egészségügyi dolgozók esetében). Az állatgondozók felkészítését – segítve az állatjóléti felelősök munkáját – a Nébih útmutatóval tudja támogatni, továbbá szakmai vagy szervezésbeli kérdésekben tanácsot nyújt. A helyi önkormányzat vagy állatvédő civil szervezetek szervezésében lehetséges önkéntesek bevonása.


Friss hírek

2021. május 13, csütörtök

Véget ért az ebek kötelező veszettség elleni oltására adott türelmi idő

A fokozatos nyitáshoz igazodva megszűnt a kutyák veszettség elleni ismétlő oltásának beadatására tavaly márciusban elrendelt türelmi idő. A hatóság kéri az érintett kutyatartókat, hogy lehetőség szerint mielőbb pótolják állatuknál az esetlegesen elmaradt oltást.

Tovább >

2020. november 16, hétfő

Vendéglátó-, és közétkeztető létesítményekre vonatkozó intézkedések 2020. november 4-től visszavonásig

A Nébih összegyűjtötte a veszélyhelyzet kihirdetésével összefüggő, a vendéglátó- és közétkeztető létesítményekre vonatkozó legfontosabb és aktuális információkat.

Tovább >