Tájékoztató a növényvédelmi gépek időszakos felülvizsgálatáról gazdálkodóknak
A szakszerű növényvédő szer kijuttatás egyik alapja a megfelelő műszaki állapotú és tökéletesen beállított növényvédelmi gép használata. Amennyiben a kijuttatást végző gép nem működik megfelelően, jelentős kockázatot jelent az élelmiszerláncon keresztül az emberi egészségre, emellett a környezetet is károsíthatja.
A 2009/128/EK irányelv szerint rendszeres időközönként meg kell vizsgáltatni a valamennyi árutermelésben, illetve szolgáltatásban alkalmazott permetező gépet, a növényvédőszerek kijuttatásához használt berendezéseket és tartozékokat.
Az Európai Uniós előírás szerint, a növényvédelmi gépeket 3 évenként kötelező felülvizsgálni. Olyan géppel, amely öt évnél idősebb, de nem esett át műszaki felülvizsgálton, tilos növényvédelmi tevékenységet végezni.
A 43/2010. (IV. 23.) FVM rendelet (a növényvédelmi tevékenységről) idei évi módosításával lehetővé vált a permetező gépek műszaki vizsgáztatása.
A gépfelülvizsgáló állomások szakszemélyzetének képzése megtörtént, a Nébih nyilvántartásában szereplő műszaki állomásokon lehet bejelentkezni.
A gépfelülvizsgáló állomások listája elérhető a Nébih honlapján.
A növényvédelmi hatóság ellenőrzései során figyelembe veszi, hogy minden gép azonnali felülvizsgálata nem lehetséges. A cél az, hogy 2021-re a Magyarországon használt valamennyi árutermelésben, illetve szolgáltatásban alkalmazott permetező gép bekerüljön a nyilvántartásba és átessen egyszer a felülvizsgálaton.
Fontos, hogy azoknál a gépeknél, amelyek az elmúlt években már átestek a felülvizsgálaton – és erről érvényes három évnél nem régebbi tanúsítással rendelkeznek –, a hatóság továbbra is elfogadja a vizsgáló állomás tanúsítványát a vizsgálati eredményről. Azon termelők esetében pedig, akik még nem intézkedtek a gépeik felülvizsgálatáról a hatóság az ellenőrzések során figyelembe veszi, ha igazolni tudják, hogy jelentkeztek a felülvizsgálatra, de még nem kerültek sorra.
A felülvizsgálathoz a növényvédelmi gép tulajdonosának időpontot kell kérnie a gép felülvizsgálati engedélyének lejárta előtt.
A felülvizsgálat díjköteles, aminek a mértéke a gép típusától is függ, de erről további információt a vizsgálóállomásra való bejelentkezéskor kaphatnak.
Gyakorlati tanácsok növényvédelmi gép tulajdonosoknak
A vizsgára letakarított, tiszta vízzel feltöltött, munkára alkalmas növényvédő gépet kell szállítani. A vizsgálatot végzők állomástól függően kismértékben javíthatják, vagy cserélhetnek alkatrészt a gépen (pl. sérült vagy nem működő fúvóka cseréje), azonban nagymértékű javításra nincs lehetőség, így a tulajdonosnak kell arra figyelnie, hogy a lehető legjobb állapotban vigye felülvizsgálatra a permetező gépét.
A vizsgálatra való felkészítés során különösen nagy figyelmet kell fordítani az alábbiakra
- erőátviteli alkatrészek megfelelő működése,
- biztonsági berendezések megléte,
- szivattyú megfelelő működése és csepegésmentessége,
- keverés megfelelő működése,
- permetlétartály épsége, zárhatósága,
- tartály szintjelző megléte és annak leolvashatósága,
- mérőrendszerek működése és leolvashatósága,
- kezelőszervek és szabályozó berendezések megfelelő működése, elérhetősége és csepegésmentesség,
- vezetékek és tömlők sérülés és csepegésmentessége,
- szűrők megléte és azok méretének megfelelősége,
- szórókeret szerkezeti épsége, stabilitása és akadozásmentes működése,
- csepegésgátlók megfelelő zárása,
- fúvókák megfelelő porlasztása és azok liter/perc teljesítményének egységessége, valamint azok megfelelése a fúvóka teljesítmény táblázatban foglaltaknak (ami a keresztirányú eloszlás alapvető feltétele).
Nem megfelelő műszaki állapotú gépre nem állítható ki elfogadó jegyzőkönyv és matricát/táblát sem kaphat.
A sikeres felülvizsgálatról a vizsgáló állomás jegyzőkönyvet állít ki, a gépre matrica kerül, ezzel jelezve, hogy az megfelelő műszaki állapotban van és érvényes felülvizsgálattal rendelkezik.
A gyári számmal nem rendelkező régebbi típusú gépek a matricán felül egyedi azonosító fémtáblát is kapnak, melynek száma a jegyzőkönyvben is rögzítésre kerül. A fémtáblát oldhatatlan kötéssel kell a gépen elhelyezni.
Fentiek értelmében kérünk minden növényvédelmi gép tulajdonost, hogy a nyilvántartásunkban szereplő műszaki állomások valamelyikéhez jelentsék be a gépüket.