null Tájékoztató a megújuló energia előállításához kapcsolódó tápanyag-gazdálkodási terv benyújtásához

Tájékoztató a megújuló energia előállításához kapcsolódó tápanyag-gazdálkodási terv benyújtásához

2022. február 21, hétfő

Felhívjuk a biomassza-termelők figyelmét, hogy a tavaly kelt jogszabályi rendelkezés* értelmében tápanyag-gazdálkodási tervet kell benyújtaniuk a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalhoz (Nébih) a megújuló energia előállítására szolgáló melléktermékekhez kapcsolódóan. A terv elektronikus beküldésének határideje – a későbbi betakarítások kivételével – minden évben szeptember 30-a. A terv elkészítését és benyújtását támogató kitöltési segédlet hozzáférhető a hivatal honlapján.

A megújuló energia előállítására szolgáló melléktermékekhez kapcsolódó tápanyag-gazdálkodási tervet az érintett gazdálkodóknak a betakarítást követően, minden évben szeptember 30-ig kell elektronikus úton beküldeniük a Nébih felé. Abban az esetben, ha az adott növénykultúra betakarítására csak szeptember 30-át követően kerül sor, úgy a tápanyag-gazdálkodási terv benyújtása a betakarítást követő 30 napon belül esedékes.

A biomassza-termelőknek a tápanyag-gazdálkodási tervet öt évnél nem régebbi talajvizsgálati eredmények alapján kell elkészíteniük. Ezt követően a megfelelő adattartalmú tápanyag-gazdálkodási tervet elektronikusan szükséges benyújtani a Nébih Ügyfélprofil Rendszerén (ÜPR) keresztül, amely ügyfélkapus azonosítást követően érhető el.

Az adatlap, valamint a tápanyag-gazdálkodási terv elkészítéséhez használható kitöltési segédlet letölthető a Nébih honlapjáról.

Hivatkozott jogszabály:
* 34/2021. (X. 6.) AM rendelet a megújuló energia előállítására szolgáló biomassza fenntartható termesztésére vonatkozó egyes szabályokról

Friss hírek

2024. november 21, csütörtök

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.11.21.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. november 20, szerda

Szacharin: emeltek a biztonsági küszöbértéken

Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság nemrég kiadott tudományos jelentésében arra a következtetésre jutott, hogy a szacharin emberi fogyasztása biztonságos, ezért megemelte a megengedhető napi beviteli értéket (ADI), mely 5 helyett most már 9 mg/testtömeg kilogramm.

Tovább >