null Szigorúbb szabályok védik a termelőket 2025-től

Szigorúbb szabályok védik a termelőket 2025-től

2025. február 13, csütörtök

Szigorúbb szabályok védik a termelőket a késedelmes fizetésekkel és tisztességtelen piaci gyakorlatokkal szemben. A rendelkezések egyik célja a mezőgazdasági szereplők jogainak megerősítése. Az előírások betartását a Nébih ellenőrzi.

A termékpiaci törvényben* január 1-től új rendelkezések léptek életbe a termelők védelme érdekében. Az új termelővédelmi csomag célja a termelők jogainak megerősítése a felvásárlókkal szemben, többek között a késedelmes fizetések szigorúbb szankcionálásával és a kockázatok megosztásának szabályozásával. 

A változások értelmében a termék ellenértékét legfeljebb 30 napon belül ki kell fizetni, ellenkező esetben azonnali büntetés szabható ki. A Nébih ágazatfelügyeleti bírságot szabhat ki a szabályokat megszegő vevőkre, amely akár az elmaradt összeg 10%-át is elérheti. A hivatal saját hatáskörben, bejelentés alapján, de akár társhatóságokkal együttműködve is indíthat vizsgálatot.

Bejelentéssel lehet élni a termelovedelem@nebih.gov.hu email címen.
A termékpiaci törvény új előírásaival kapcsolatos további információk az alábbi linken elérhetőek: 
link 

További kérdésekkel forduljon a Nébih ügyfélszolgálatához a 336-9000 számon.

Bővebb tájékoztatás a https://portal.nebih.gov.hu/-/a-termekpiaci-torveny-2025-tol-elo-legfontosabb-valtozasai oldalon olvasható!

Kapcsolódó törvény: 
*2015. évi XCVII. törvény
 

Friss hírek

2025. február 18, kedd

Fontos határidő a BIONYOM adatszolgáltatásban

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a biomassza-kereskedők, biomassza-feldolgozók és az üzemanyag-forgalmazók figyelmét, hogy 2025. március 20-ig kell elkészíteniük és elektronikus úton benyújtaniuk a 2024. tárgyévre vonatkozó BIONYOM adatszolgáltatást. Az ehhez szükséges felület már elérhető a hivatal honlapján.

Tovább >

2025. február 18, kedd

A Bizottság betiltotta a biszfenol-A használatát az élelmiszerekkel érintkező anyagokban

A Bizottság 2024. december 19-én elfogadta a biszfenol-A (BPA) élelmiszerekkel érintkező anyagokban való felhasználásának tilalmát. A korlátozás a BPA potenciálisan káros egészségügyi hatásai miatt lépett életbe.

Tovább >