null Szigorúbb szabályok védik a termelőket 2025-től

Szigorúbb szabályok védik a termelőket 2025-től

2025. február 13, csütörtök

Szigorúbb szabályok védik a termelőket a késedelmes fizetésekkel és tisztességtelen piaci gyakorlatokkal szemben. A rendelkezések egyik célja a mezőgazdasági szereplők jogainak megerősítése. Az előírások betartását a Nébih ellenőrzi.

A termékpiaci törvényben* január 1-től új rendelkezések léptek életbe a termelők védelme érdekében. Az új termelővédelmi csomag célja a termelők jogainak megerősítése a felvásárlókkal szemben, többek között a késedelmes fizetések szigorúbb szankcionálásával és a kockázatok megosztásának szabályozásával. 

A változások értelmében a termék ellenértékét legfeljebb 30 napon belül ki kell fizetni, ellenkező esetben azonnali büntetés szabható ki. A Nébih ágazatfelügyeleti bírságot szabhat ki a szabályokat megszegő vevőkre, amely akár az elmaradt összeg 10%-át is elérheti. A hivatal saját hatáskörben, bejelentés alapján, de akár társhatóságokkal együttműködve is indíthat vizsgálatot.

Bejelentéssel lehet élni a termelovedelem@nebih.gov.hu email címen.
A termékpiaci törvény új előírásaival kapcsolatos további információk az alábbi linken elérhetőek: 
link 

További kérdésekkel forduljon a Nébih ügyfélszolgálatához a 336-9000 számon.

Bővebb tájékoztatás a https://portal.nebih.gov.hu/-/a-termekpiaci-torveny-2025-tol-elo-legfontosabb-valtozasai oldalon olvasható!

Kapcsolódó törvény: 
*2015. évi XCVII. törvény
 

Friss hírek

2026. június 24, szerda

Csütörtöktől az egész országra kiterjedő tűzgyújtási tilalom lép életbe

A tartós csapadékhiány és az országot sújtó kánikulai időjárás okozta fokozott tűzkockázatot mérlegelve, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságának egyetértésével, 2026. június 25-től az ország egész területén tűzgyújtási tilalmat rendel el.

Tovább >

2026. június 22, hétfő

Házisertés ASP: minden minta negatív

Nem talált újabb afrikai sertéspestissel (ASP) fertőzött házisertést a június 3-ai Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei kitörés óta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma. A szakemberek a védő- és megfigyelési körzetben ellenőrizték az összes házisertés-állományt. A járványkitöréshez kapcsolódóan a Nébih laboratóriuma mintegy 700 házisertésből származó mintát vizsgált, amelyek minden esetben negatív eredményt mutattak.

Tovább >