null A termékpiaci törvény 2025-től élő legfontosabb változásai

A termékpiaci törvény 2025-től élő legfontosabb változásai

2025. február 13, csütörtök

2025. január 1-el a termelők védelme érdekében új rendelkezéseket vezetett be a Kormány. A termékpiaci törvény módosításával ezentúl szankcionálható a késedelmes fizetés. Továbbá a gyümölcs- és zöldségtermesztésben, valamint a sertés- és baromfihús ágazatokban kötött szerződések kötelező eleme kell, hogy legyen a közös kockázatvállalás.

A termékpiaci törvény* célja a termelők védelmének erősítése a felvásárlókkal szemben, valamint a már meglévő piacszabályozási eszközök fejlesztése, új jogi eszközök bevezetése és új szabályozási elemek megteremtése. 

A termelővédelmi csomaggal az alábbi szabályok léptek életbe: 
1)    30 napon túli, késedelmes fizetések közvetlen szankcionálása,
2)    kockázat-megosztási rendelkezések,
3)    termeltetői együttműködés lehetőségének bevezetése,
4)    foglalkozástól eltiltás a termelőknek járó ellenérték eltüntetéséért. 

Késedelmes fizetések szankcionálása:
A termelő védelme érdekében a vele szerződéses kapcsolatban álló feldolgozónak, felvásárlónak vagy forgalmazónak a termék ellenértékét az áru átvételétől számított harminc napot meg nem haladó határidőn belül ki kell fizetnie. Ennek előfeltétele, hogy a termelő által helyesen kiállított számla 15 napon belül átadásra kerüljön. Speciális eset lehet, ha szerződésben folyamatos teljesítésben állapodnak meg a felek. Ilyenkor a fizetési határidő a tárgyhónapi teljesítés tekintetében a tárgyhónapot követő 30. nap azzal, hogy a vevő a tárgyhónapot követő 5. napig a legalább tárgyhónapi teljesítés értéke 30%-ának megfelelő összeget megfizeti a termék értékesítője felé. 
Késedelmes fizetés esetén a termelő eddig csak a bíróság előtt érvényesíthette igényét. A termelővédelmi csomagnak köszönhetően azonban a termék ellenértékének határidőn kívül történő megfizetése esetén a vevő közvetlenül szankcionálható. 

A törvény végrehajtását illetően a Nébih ellenőrzéseket folytathat bejelentés alapján, saját jogkörben eljárva hivatalból, vagy akár társhatóságokkal együttműködve.

Az ár határidőre történő meg nem fizetése esetén a Hivatal ágazatfelügyeleti bírságot szabhat ki, melynek mértéke a meg nem fizetett ellenérték 10%-a, de legalább 1 millió forint. 

A fenti rendelkezés a 2025.01.01-től kiállított számlákra érvényes.

Kockázat-megosztási rendelkezések:
A gyümölcs- és zöldségtermesztésben, valamint a sertés- és baromfihús ágazatokban a szerződéseknek tartalmazniuk kell egy közös kockázatvállalási záradékot, amennyiben a termés betakarítása évének első napja, vagy haszonállat esetében annak telepítése vagy tenyésztésbe vétele előtt kötöttek megállapodást. Ennek elmaradása esetén a kiszabható bírság legalacsonyabb mértéke tízezer forint, legmagasabb mértéke 10 millió forint, de legfeljebb a vevő vagy a szolgáltatást igénybe vevő fél – jogsértést megállapító határozat meghozatalát megelőző üzleti évben elért – nettó árbevételének 10 %-a, amit a vevő vagy a szolgáltatást igénybe vevő köteles megfizetni.

Kapcsolódó törvény: 
*2015. évi XCVII. törvény

Friss hírek

2025. április 4, péntek

Évente több mint egymillió vizsgálat az élelmiszerbiztonságért

A hatósági ellenőrzések és a magánlaboratóriumi vizsgálatok nélkül ma már elképzelhetetlen, hogy minden szereplő megfeleljen az élelmiszerekkel szemben támasztott egyre sokasodó elvárásoknak – hangzott el a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) és a legnagyobb hazai élelmiszervizsgáló laboratórium, az Eurofins Food and Feed Testing Hungary által szervezett kétnapos Hungalimentaria Konferencia és Kiállításon. Magyarország legfontosabb élelmiszerbiztonsági rendezvényén az idén is górcső alá vették az ágazat legfontosabb kihívásait és eredményeit.

Tovább >

2025. április 2, szerda

Újabb telepeken jelent meg a ragadós száj- és körömfájás

Két Győr-Moson-Sopron vármegyei szarvasmarha telepen igazolta a ragadós száj- és körömfájás (RSzKF) vírus jelenlétét a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal laboratóriuma. A Darnózseli és Dunakiliti településeken található állományokban április 1-jén azonosították a klasszikus tüneteket, a fertőzöttséget 2-án reggel a laboratóriumi vizsgálatok is megerősítették. A helyi hatósági szakemberek megkezdték a szükséges járványvédelmi intézkedéseket.

Tovább >