null Szigorodik a csigaölő szerek használata

Szigorodik a csigaölő szerek használata

2021. február 1, hétfő

Tájékoztatjuk a növénytermesztésben és -védelemben érintetteket, valamint elsősorban a kiskerttulajdonosokat, hogy az Európai Vegyianyag Ügynökség (ECHA) rendelete nyomán megváltozott a metaldehid hatóanyag európai uniós toxikológiai besorolása. Ennek következtében július 31-től szigorodnak az e hatóanyagot tartalmazó csigaölő készítmények megvásárlásának feltételei, azaz szabadforgalmú felhasználásuk megszűnik.

Az ECHA döntése alapján – az emberi termékenységet feltehetően károsító hatásuk miatt – a jövőben nagyobb felkészültséget és körültekintést igényel majd az Európai Unió tagállamaiban a metaldehid hatóanyagú csigaölő szerek (Arion Pro, Detia Degesch Schnekenkorn, Fleet, Fleet Super, Limatak, Limex, Medal, Metarex Inov, Shalimar, Shamu, Shikari, Shift, Szuper-D) felhasználása. 

A korábban szabadforgalmú készítményeket 2021. július 31. után csak a II. forgalmi kategóriára vonatkozó jogszabályi előírások* teljesülése esetén lehet forgalmazni és felhasználni. 

A jelzett határnapot követően tehát kizárólag az vásárolhat metaldehidtartalmú csigaölő szert, aki 

  • egyszeri vásárlásra jogosító növényorvosi vénnyel rendelkezik, vagy
  • növénytermesztő és növényvédelmi technikus; növénytermesztési, kertészeti és növényvédelmi technikus; kertész és növényvédelmi technikus, növényvédelmi és talajerő-gazdálkodási technikus képesítésű, vagy
  • növényvédő és méregraktár-kezelő szakképesítéssel, illetve növényvédő szak- és betanított munkás képesítéssel rendelkezik, vagy
  • növényvédelmi tantárgyakból egyetemi vagy főiskolai képzés során vizsgát tett, vagy
  • legalább általános iskolát végzett, 18. életévét betöltötte, és a miniszter által meghatározott növényvédelmi alaptanfolyamot követően eredményes vizsgát tett, azaz un. zöld könyvvel rendelkezik, vagy
  • növényorvos.
Hivatkozott jogszabály:
*43/2010. (IV. 23.) FVM rendelet 18.§

 

Friss hírek

2024. április 22, hétfő

Figyelem: Sok használt növényvédő gép tanúsító matricája lejárhatott a közelmúltban

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmezteti a növényvédő gépet üzemeltető termelőket, hogy a kötelező felülvizsgálati rendszer bevezetése óta már másodszor volt esedékes az 5 évnél idősebb gépek 3 évente kötelező műszaki felülvizsgálata. Ha egy permetezőgép nem felel meg az előírásoknak, a hatóság a munka beszüntetésére kötelezheti a gazdálkodót, valamint pénzbírságot is kiszabhat.

Tovább >

2024. április 22, hétfő

Vegyes eredményekkel és számos szankcióval zárult az idei tavaszi szezonális ellenőrzés

Március 1. és április 1. között tavaszi szezonális ellenőrzés zajlott az egész országban. A Nébih irányításával az élelmiszerlánc-felügyeleti szervek 2420 ellenőrzést végeztek, több mint 15 millió forint értékben szabtak ki bírságot, és mintegy 13 tonna élelmiszert vontak ki a forgalomból. A hatósági felügyelők leggyakrabban higiéniai, nyomonkövethetőségi és a dolgozók egészségügyi alkalmasságával kapcsolatos hiányosságokat tapasztaltak. Laboratóriumi vizsgálat céljából a húsvéti időszak népszerű termékeit: a tormákat és a sonkákat vették górcső alá. A cél az volt, hogy az ünnepek alatt is kizárólag biztonságos élelmiszerek kerüljenek a családok asztalára.

Tovább >