null Szigorodik a csigaölő szerek használata

Szigorodik a csigaölő szerek használata

2021. február 1, hétfő

Tájékoztatjuk a növénytermesztésben és -védelemben érintetteket, valamint elsősorban a kiskerttulajdonosokat, hogy az Európai Vegyianyag Ügynökség (ECHA) rendelete nyomán megváltozott a metaldehid hatóanyag európai uniós toxikológiai besorolása. Ennek következtében július 31-től szigorodnak az e hatóanyagot tartalmazó csigaölő készítmények megvásárlásának feltételei, azaz szabadforgalmú felhasználásuk megszűnik.

Az ECHA döntése alapján – az emberi termékenységet feltehetően károsító hatásuk miatt – a jövőben nagyobb felkészültséget és körültekintést igényel majd az Európai Unió tagállamaiban a metaldehid hatóanyagú csigaölő szerek (Arion Pro, Detia Degesch Schnekenkorn, Fleet, Fleet Super, Limatak, Limex, Medal, Metarex Inov, Shalimar, Shamu, Shikari, Shift, Szuper-D) felhasználása. 

A korábban szabadforgalmú készítményeket 2021. július 31. után csak a II. forgalmi kategóriára vonatkozó jogszabályi előírások* teljesülése esetén lehet forgalmazni és felhasználni. 

A jelzett határnapot követően tehát kizárólag az vásárolhat metaldehidtartalmú csigaölő szert, aki 

  • egyszeri vásárlásra jogosító növényorvosi vénnyel rendelkezik, vagy
  • növénytermesztő és növényvédelmi technikus; növénytermesztési, kertészeti és növényvédelmi technikus; kertész és növényvédelmi technikus, növényvédelmi és talajerő-gazdálkodási technikus képesítésű, vagy
  • növényvédő és méregraktár-kezelő szakképesítéssel, illetve növényvédő szak- és betanított munkás képesítéssel rendelkezik, vagy
  • növényvédelmi tantárgyakból egyetemi vagy főiskolai képzés során vizsgát tett, vagy
  • legalább általános iskolát végzett, 18. életévét betöltötte, és a miniszter által meghatározott növényvédelmi alaptanfolyamot követően eredményes vizsgát tett, azaz un. zöld könyvvel rendelkezik, vagy
  • növényorvos.
Hivatkozott jogszabály:
*43/2010. (IV. 23.) FVM rendelet 18.§

 

Friss hírek

2026. június 22, hétfő

Házisertés ASP: minden minta negatív

Nem talált újabb afrikai sertéspestissel (ASP) fertőzött házisertést a június 3-ai Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei kitörés óta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma. A szakemberek a védő- és megfigyelési körzetben ellenőrizték az összes házisertés-állományt. A járványkitöréshez kapcsolódóan a Nébih laboratóriuma mintegy 700 házisertésből származó mintát vizsgált, amelyek minden esetben negatív eredményt mutattak.

Tovább >

2026. június 21, vasárnap

Budapesten és öt új vármegyében lép életbe tűzgyújtási tilalom

A napsütéses idő és kánikula tovább szárítja a biomasszát és a napokban sem várható elegendő csapadék. Ennek okán holnaptól (június 22.) Budapesten, Győr-Moson-Sopron, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Komárom-Esztergom és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyékben is érvénybe lép a tűzgyújtási tilalom. Továbbá Pest, Heves, Csongrád-Csanád, Borsod-Abaúj-Zemplén és Bács-Kiskun vármegyékben fennmarad a korlátozás.

Tovább >