null Nyilvános párbeszéd a biszfenol A toxicitás-értékeléséhez

Nyilvános párbeszéd a biszfenol A toxicitás-értékeléséhez

2017. július 4, kedd

Első alkalommal kezdeményez nyilvános párbeszédet az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) a biszfenol A (BpA) toxicitás-értékelésének 2018-ban esedékes elvégzése előtt. A téma iránt érdeklődő szakemberek szeptember 3-ig tehetik meg hozzászólásaikat az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság e célra kialakított online felületén. A hozzászólók a szeptember 14-én Brüsszelben megrendezendő konzultáción személyesen is megvitathatják kérdéseiket és javaslataikat a vegyipari termékkel kapcsolatosan.

A biszfenol A vagy BpA az egyik legnagyobb mennyiségben gyártott vegyipari termék, melyet polikarbonát műanyagok és epoxigyanták előállításához használnak fel. Az évente világszerte 2,7 millió tonna volumenben készített anyaggal nagyfokú hő- és törésállósága okán az élet számos területén találkozhatunk, így például műszaki cikkek (mobiltelefonok, számítógépek, konyhai eszközök) burkolataként, autóalkatrészként, szemüveglencseként vagy fogtömésként is felhasználják.

A kemikáliát palackok, cumisüvegek, konzervek és más csomagolóanyagok révén az élelmiszeriparban is gyakran alkalmazzák, emiatt is tűzte napirendjére az EFSA a termék toxicitásának széleskörű vizsgálatát.

A párbeszéd további részleteiről a NÉBIH EFSA Focal Point aloldalán olvashatnak.


Friss hírek

2025. február 4, kedd

Húsüzemet függesztett fel a Nébih azonnali hatállyal

Súlyos élelmiszerbiztonsági kockázatot jelentő hiányosságokat és engedély nélkül végzett tevékenységet tapasztaltak egy túrkevei húsüzemben tartott ellenőrzés során a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) hatósági ellenőrei. A feltárt jogsértések miatt több mint 9 tonna terméket kivontak a forgalomból, valamint az üzem működését azonnali hatállyal felfüggesztették a szakemberek.

Tovább >

2025. február 1, szombat

Újabb településen erősítette meg a hatóság a kiskérődzők pestise betegséget

A Zalai vármegyei Nagymétnekpuszta, valamint Lenti településeken tartott juhállományoknál is megerősítette a kiskérődzők pestise betegséget a Nébih. A szentgyörgyvölgyi esethez hasonlóan ezúttal is az állatok és a ragályfogó tárgyak hanyag, illetve felelőtlen szállítása játszhatott szerepet a vírus terjedésében. A hatóság kéri, hogy minden állattartó haladéktalanul jelentse, ha állatainál a betegség tüneteit észleli.

Tovább >