null Növényvédő szerek felhasználási tendenciái és meghatározott prioritást élvező elemek a fenntartható növényvédelem érdekében

Növényvédő szerek felhasználási tendenciái és meghatározott prioritást élvező elemek a fenntartható növényvédelem érdekében

2021. július 15, csütörtök

A fenntartható növényvédelemről szóló 2009/128/EK irányelv 15. cikkének megfelelően a tagállamoknak meg kell határozniuk a növényvédő szerekre vonatkozó felhasználási tendenciákat, valamint a prioritást élvező elemeket, amelyek különös figyelmet igényelnek a fenntartható növényvédelem megvalósításában. A rendelkezésre álló szerforgalmi adatok alapján hazánk is felvázolta a kimutatható tendenciákat és meghatározta a jelenlegi prioritásokat.

Ha megvizsgáljuk a növényvédőszer-forgalmazási adatokat mezőgazdasági területre vetítve, azt tapasztalhatjuk, hogy Magyarországon a felhasználók 2011 óta tartósan 2 kg-nál kevesebb növényvédőszer-hatóanyagot használnak hektáronként. Vagyis Magyarországon a szerforgalmazási adatok alapján az egy hektárra jutó növényvédőszer-hatóanyag mennyisége az Európai Unió átlaga alatt van.
 


 

Az adatok forrása: ESTAT 
A számítás a mezőgazdasági hasznosítású terület adatok (utilised agricultural area, UAA) alapján történt.
https://ec.europa.eu/eurostat/databrowser/view/tag00025/default/table?lang=en
https://ec.europa.eu/eurostat/databrowser/view/aei_fm_salpest09/default/table?lang=en 

A növényvédőszer-használatból fakadó kockázatok csökkentésére az alábbi prioritásokat határoztuk meg.

Egyik prioritást élvező elemként megfogalmaztuk a méhek és más beporzó rovarok védelmét. Melynek egyik részét képezi, hogy a méhek védelme érdekében nem adunk ki szükséghelyzeti engedélyeket a neonikotinoidok (klotianidin, tiametoxam, imidakloprid) szabadföldi felhasználására. Emellett a korábban megkezdett figyelemfelhívó kampányokat a jövőben is folytatni fogjuk. A kampányok részét képező szemléletformáló anyagok, videók, közlemények felhívják a gazdák, a méhészek és a nagyközönség figyelmét e hasznos és fontos élőlények védelmére. Emellett a Nemzeti Növényvédelmi Cselekvési Tervünk tartalmazza a méhek védelmével kapcsolatos fő célkitűzéseinket, mint például a szabálytalan növényvédő szer használattal összefüggő méhpusztulások számának csökkentése, vagy a beporzók populációjának fenntartása és életkörülményeinek javítása.

Jelenleg uniós és hazai szinten is rendelkezésre állnak a növényvédő szerek forgalmazási adatai, emellett 5 évente történik adatgyűjtés a főbb növénykultúrák vonatkozásában a tényleges felhasználásról.  A gazdák jelenleg is kötelesek nyilvántartást vezetni a peszticidek esetleges felhasználásáról a permetezési naplóban, amely tulajdonképpen papíralapú dokumentáció. Terveink szerint a jövőben, a majdan kifejlesztendő elektronikus rendszerben kötelező lesz a gazdálkodók számára a nyilvántartás vezetése. Ez a rendszer nagyon fontos lépést jelent majd, mivel még hatékonyabb ellenőrzést biztosít, emellett az egyes  hatóanyagok felhasználása trendjeinek nyomonkövetését is lehetővé teszi. A rendszer működtetésével pontosabb rálátása lesz a hatóságnak a termelői gyakorlatra.

Az irányelv végrehajtására kitűzött céljaink a Nemzeti Növényvédelmi Cselekvési Tervben (NCST) találhatóak meg, mely rendszeresen felülvizsgálat alá is kerül az uniós jogszabálynak megfelelően. 
Az NCST itt érhető el: https://portal.nebih.gov.hu/documents/10182/998660/NCST_+2019.pdf


Friss hírek

2023. március 9, csütörtök

Közlemény elveszett „zöld könyvről”

A Győr-Moson-Sopron Vármegyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2023. március 3, péntek

Közlemény elveszett „zöld könyvről”

A Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >