Mit kell tudni a növényvédő szerekről?
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) 2020 első időszakában egy 18 részből álló cikksorozatban járja végig a növényvédelem területét érintő változásokat. A sorozat második elemében a növényvédő szerekről olvashatnak az érdeklődők.
Növényvédő szernek (peszticidnek) minősül minden olyan készítmény, amely alkalmas a haszonnövények és/vagy dísznövények, illetve a termények biotikus károsodásának gátlására azáltal, hogy a károsító szervezetet (pl.: állati kártevő, gyomnövény, kórokozó) távol tartja, elriasztja, terméketlenné teszi, növekedésében gátolja vagy elpusztítja.
A peszticidek típusai:
- az állati kártevők elleni készítmények (Pl.: rovar-, atka- vagy csigaölő, vadriasztó),
- a kórokozók elleni készítmények (pl.: gomba- és baktériumölő), valamint
- a gyomirtó szerek.
A növényvédő szerek olyan készítmények, amelyek egy vagy több hatóanyagot tartalmaznak. Ezek a hatóanyagok lehetnek természetes eredetű, illetve kémiai, biológiai vagy biotechnológiai úton előállított anyagok, valamint élő szervezetek. Legfontosabb tulajdonságuk, hogy alkalmasak a károsítók jelenlétének szabályozására a növényeken, növényi részeken, továbbá a növények életfolyamatait ellenőrzött módon befolyásolják.
A növényvédő szereket csoportosíthatjuk a következők szerint:
- Forgalmi kategóriák
- Hatóanyag és növény kapcsolata
- Hatásspektrum
- Hatás (kórokozó és növény kapcsolata)
- Bejutás (állati kártevők és növény kapcsolata)
- Alkalmazás és kijuttatás módja
- Formuláció
- Méhveszélyesség
- Veszélyesség vízi szervezetekre
- Veszélyesség (mérgező tulajdonság/toxikológiai tulajdonság)
- Humán egészségügyi hatás
- Munkaegészségügyi várakozási idő
- Élelmezés-egészségügyi várakozási idő
A növényvédő szerek biztonságos felhasználásának az elsődleges és egyben legfontosabb iránymutatója a készítmények engedélyokirata. Ebben a részletes dokumentumban szigorúan fel kell tüntetni a fentiekben felsorolt tulajdonságokat. A hazánkban forgalomba hozható és felhasználható valamennyi növényvédő szer engedélyezését a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal végzi. Az engedélyezési folyamat szigorú szabályairól, követelményeiről és korlátozásairól uniós1 és hazai2 jogszabályok rendelkeznek.
Számos esetben a kémiai növényvédelem, vagyis a növényvédő szerek alkalmazása ad kielégítő megoldást egy-egy növényvédelmi problémára. Annak érdekében, hogy ez a tevékenység gazdaságos, hatékony, egyúttal környezetkímélő is legyen, a készítményeket differenciáltan, az adott helyzet sajátosságaihoz igazítva és minden esetben a jogszabályi követelményeket3 betartva kell alkalmazni.
Hivatkozott jogszabályok:
- a növényvédő szerek forgalomba hozataláról szóló 1107/2009/EK rendelet
- a növényvédő szerek forgalomba hozatalának és felhasználásának engedélyezéséről, valamint a növényvédő szerek csomagolásáról, jelöléséről, tárolásáról és szállításáról szóló 89/2004 (V.15.) FVM rendelet
- a növényvédelmi tevékenységről szóló 43/2010 (IV.23.) FVM rendelet