Mire figyeljünk a horgászat és a halászat során
A NÉBIH felhívja a horgászok és a halászok figyelmét, hogy halfogási tevékenységük során be kell tartaniuk a vonatkozó jogszabályi rendelkezéséket, melyek megsértése közigazgatási eljárás megindítását eredményezheti.
A jogszerű halfogási tevékenység végzéséhez a horgász köteles magánál tartani a nyilvántartott halgazdálkodási vízterületen folytatott horgászat esetén az állami horgászjegyet vagy a turista állami horgászjegyet, a területi jegyet és a horgász fogási naplót, nem nyilvántartott halgazdálkodási vízterületen az állami horgászjegyet és a fogási naplót vagy a turista állami horgászjegyet és a fogási naplót.
A rekreációs halász jogszerűen állami halászjegy és halász fogási napló birtokában halászik, míg a halászati engedéllyel rendelkező személynek a halász fogási naplón túl rendelkeznie kell sorszámozott fogási tanúsítvánnyal is. Nyilvántartott halgazdálkodási vízterületen a halászoknak is szükséges a halgazdálkodásra jogosult területi jegye.
A halfogási tevékenység során a horgászoknak és a halászoknak is be kell tartani az őshonos halfajokra vonatkozóan az egyes halfajokra vonatkozó fajlagos tilalmi időket, a méretkorlátozást és a mennyiségi korlátozást is.
Tekintettel arra, hogy a vízterületekre vonatkozó helyi horgászrend a jogszabályi előírásoktól eltérően is rendelkezhet a kifogható halak fajairól, méretéről és darabszámáról, így a halfogási tevékenység megkezdése előtt ajánlott tájékozódni a helyi horgászrendet illetően.
A Nébih felhívja a horgászok és halászok figyelmét, hogy tilos a halfogási tevékenység során olyan fogási eszköz, fogási mód alkalmazása, amely a halállományt vagy annak élőhelyét károsíthatja, veszélyeztetheti.
Tilos az adott élőhelyen előforduló halfajok fajlagos tilalmi idejével egyező naptári időszakban minden olyan halászeszköz alkalmazása, amely nem biztosítja a fajlagos tilalommal érintett egyedek kíméletes visszaengedését.
Tilos olyan halfogó eszköz vagy fogási mód alkalmazása, amely a mederszelvények felénél többet hossz- vagy keresztirányban elzár.
Tiltott halfogási eszköznek és módnak minősül a mérgező vagy kábító hatású anyag alkalmazása, robbanóanyag alkalmazása, szúrószerszám alkalmazása, búvárszigony vagy más búváreszköz használata.
Tiltott halfogási mód a gereblyézés, a sorhorog vagy csapóhorog használata, a nyakzó háló és az elektromos eszköz alkalmazása, kivéve azon személyek részére nem, akik ezen eszközök használatára engedéllyel rendelkeznek.
Felhívjuk a horgászok és a halászok figyelmét a horgászatra vonatkozó jogszabályi előírások betartására, mivel a halgazdálkodási és a halvédelmi bírságról szóló 314/2014. (XII. 12.) Korm. rendelet értelmében a jogsértést elkövető személlyel szemben a kiszabható halvédelmi bírság összege 10.000 – 500.000 forintig, az állami horgászjegy, turista állami horgászjegy, állami halászjegy váltásától, illetve a halászati engedély kérelmezésétől való eltiltás időtartama ideje 3 hónaptól 3 évig terjedhet.
Kapcsolódó jogszabályok:
A halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló 2013. évi CII. törvény
A halgazdálkodás és a halvédelem egyes szabályainak megállapításáról szóló 133/2013. (XII. 29.) VM rendelet
Tisztelt Horgászok!
Jogosulatlan halászattal, horgászattal, továbbá az állami halőri szolgálat feladatvégzését érintő bejelentésüket az alábbi e-mail címen tehetik meg: allamihalor@nebih.gov.hu
A bejelentéshez az alábbi adatok megadását kérjük
Megye, település, vízterület (lehetőség szerint pontos, víztérkód) megnevezése
Bejelentő neve (nem kötelező)
Címe (nem kötelező)
Elérhetősége (telefon, e-mail cím) (nem kötelező)
Bejelentett adatok megadása (ki, hol, mikor, mit?)