null Megújult EFSA paneltagság

Megújult EFSA paneltagság

2024. július 8, hétfő

2024. július 1-jén 180 vezető szakértő csatlakozott az EFSA tudományos testületeihez az új, 5 éves ciklusra. Az EFSA szakértői független tudományos tanácsokat adnak az uniós fogyasztók, állatok és a környezet védelme érdekében.

A panelek mandátuma a 2021-től hatályos, (EU) 1381/2019 átláthatósági rendeletben meghatározottak szerint 5 évre bővült, így a 2024-2029-re vonatkozó időszakra 11 panel tagjainak mandátuma újult meg.  

A testületek immár 11–21 tagot számlálhatnak a szükséges szakértelemtől és a várható munkaterheléstől függően. A 2023 tavaszán kiírt szakértői felhívást követően több mint 1500 tudós jelentkezett az EFSA paneltagsági pozíciójára. A kinevezett tudósokat 26 országból (köztük hat nem uniós országból) választották ki a szigorú értékelési eljárást és az érdekeltségi nyilatkozataik átvilágítását követően.

A paneltagok teljes listáját és a panelekkel kapcsolatos bővebb információkat az EFSA weboldalán érhetik el.
 


Friss hírek

2025. április 20, vasárnap

Új elemekkel bővült a kereskedelmi célú álltartó telepekre belépők kötelező nyilvántartása

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a figyelmet, hogy 2025. április 20-tól Magyarország egész területén valamennyi kereskedelmi célú állattartó telepen kibővített adattartalmú látogatási naplót kell vezetni. A dokumentumban a telep területére be- és kilépő személyeket, továbbá a gépjárműforgalmat teljes körűen kell rögzíteni. A cél az állattenyésztést fenyegető állatjárványok továbbterjedésének megállítása.

Tovább >

2025. április 18, péntek

A Nébih ismét felhívja az állattartók figyelmét a saját felelősségükre a ragadós száj- és körömfájás elleni védekezésben

Magyarországon eddig öt szarvasmarha telepen azonosítottunk ragadós száj- és körömfájás vírussal fertőzött állatokat. A ragályos vírus rendkívül könnyen terjed, ha egy állattelepen nem tartják be az óvintézkedéseket! Az állategészségügyi hatóság ezért ismét nyomatékosan felhívja az állattartók figyelmét a saját felelősségükre a védekezésben! A vírus ellen csak úgy tudunk védekezni, ha az állattartók rendkívül felelősen betartják a szabályokat, az óvintézkedéseket, és nem veszik félvállról a saját állataik védelmét. Ahol fertőzött állatot találunk, ott az egész állatállományt fel kell számolni. A kontaktszabályok be nem tartása pedig más állattelepeket is veszélybe sodor.

Tovább >