null Lezárult a drónos növényvédelmi szolgáltatást hirdető vállalkozások támogató ellenőrzési kampánya

Lezárult a drónos növényvédelmi szolgáltatást hirdető vállalkozások támogató ellenőrzési kampánya

2022. december 5, hétfő

Támogató helyszíni szemlékkel segítette az elmúlt időszakban a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a permeteződrónos növényvédelmi szolgáltató vállalkozásokat annak érdekében, hogy a jövőben a rájuk vonatkozó jogszabályi előírásoknak megfelelően nyújthassanak szolgáltatásokat a hazai gazdáknak. A szemlék hasznos, gyakorlatias tapasztalatokkal zárultak, így várhatóan jövő tavasszal is folytatódnak.

A tavaszi időszakban a Nébih számos jelzést kapott arról, hogy a különböző közösségi médiafelületeken drónos növényvédelmi szolgáltatásokat hirdetnek és ajánlanak a termelők részére. Tekintettel arra, hogy Magyarországon jelenleg nem végezhető jogszerűen árutermelési és szolgáltatási célú drónos növényvédelmi tevékenység, ugyanakkor permeteződrónnal – engedély birtokában – folytatható kísérleti célú növényvédelmi tevékenység, szükségessé vált a kérdések tisztázása.

E cél jegyében indította el a Nébih a támogató ellenőrzéseket, melyek során mindenekelőtt a jogszerűség érdekében elvárt feltételekről nyújtottak részletes tájékoztatást a szakemberek. A hatóság egyúttal azt is felmérte, hogy melyek azok a hiányosságok, amelyekre minden érintettnek fokozott figyelmet kell fordítania a jövőben.

A szemlék egyik pozitív tapasztalata az volt, hogy minden ellenőrzött szolgáltató érvényes hazai forgalomba hozatali engedéllyel rendelkező, azaz a MATE szakemberei által pozitív eredménnyel típusminősített, a műszaki követelményeknek megfelelő permeteződrónnal kívánja végezni tevékenységét.

Az alkalmazni kívánt drónok és üzemeltetőjük többségét ugyanakkor a támogató szemlék időpontjáig nem regisztrálták az érintettek a Légiközlekedési Hatóságnál. Erre a hiányosságra a hatósági ellenőrök felhívták a kötelezettek figyelmét, akik a Nébih által megadott határidőn belül kivétel nélkül pótolták a mulasztásukat.

Szintén hiányosságokat tapasztalt a hatóság a jövőbeni szolgáltatók drónnal való repüléssel és növényvédelemmel kapcsolatos szakképzettsége tekintetében. Ennek egyik oka lehet, hogy csak a közelmúltban indultak el a Nébih által jóváhagyott képzőintézmények növényvédelmi drónpilóta képzései. 

A szemlék során esetenként érzékelhető volt, hogy nem minden érintett tekintett a szakmai súlyának és a vele járó kockázatoknak megfelelő komolysággal a feladatokra. Továbbá kisebb-nagyobb mértékű tájékozatlanságot is tapasztaltak a Nébih ellenőrei a szabályozási környezet ismeretével, illetve ismeretének mélységével kapcsolatban is.

A támogató ellenőrzések kifejezetten hasznosnak bizonyultak, hiszen így minden leendő szolgáltató alapos szóbeli és írásbeli tájékoztatást kapott a jogszerű drónos növényvédelmi tevékenység feltételeiről. Ezzel párhuzamosan a hatóság a jelenleg legálisan nem végezhető tevékenységre vonatkozó reklámokat, ajánlásokat, hirdetéseket minden megjelenési felületről eltávolíttatta, a tevékenység végzését pedig megtiltotta addig az időpontig, ameddig a jogszerűséget biztosító feltételek nem állnak fenn.

A Nébih felhívja a permeteződrónos növényvédelmi szolgáltatást nyújtani tervező vállalkozók figyelmét, hogy a helyszíni ellenőrzések várhatóan 2023 tavaszán folytatódnak, és bár a támogató jellegük megmarad, az esetleges szankciók szigorúbbá válhatnak.


Friss hírek

2025. április 20, vasárnap

Új elemekkel bővült a kereskedelmi célú álltartó telepekre belépők kötelező nyilvántartása

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívja a figyelmet, hogy 2025. április 20-tól Magyarország egész területén valamennyi kereskedelmi célú állattartó telepen kibővített adattartalmú látogatási naplót kell vezetni. A dokumentumban a telep területére be- és kilépő személyeket, továbbá a gépjárműforgalmat teljes körűen kell rögzíteni. A cél az állattenyésztést fenyegető állatjárványok továbbterjedésének megállítása.

Tovább >

2025. április 18, péntek

A Nébih ismét felhívja az állattartók figyelmét a saját felelősségükre a ragadós száj- és körömfájás elleni védekezésben

Magyarországon eddig öt szarvasmarha telepen azonosítottunk ragadós száj- és körömfájás vírussal fertőzött állatokat. A ragályos vírus rendkívül könnyen terjed, ha egy állattelepen nem tartják be az óvintézkedéseket! Az állategészségügyi hatóság ezért ismét nyomatékosan felhívja az állattartók figyelmét a saját felelősségükre a védekezésben! A vírus ellen csak úgy tudunk védekezni, ha az állattartók rendkívül felelősen betartják a szabályokat, az óvintézkedéseket, és nem veszik félvállról a saját állataik védelmét. Ahol fertőzött állatot találunk, ott az egész állatállományt fel kell számolni. A kontaktszabályok be nem tartása pedig más állattelepeket is veszélybe sodor.

Tovább >