null Lakossági felmérés az élelmiszerek kettős minőségének észleléséről

Lakossági felmérés az élelmiszerek kettős minőségének észleléséről

2017. július 4, kedd

Az alábbi tanulmányban olvashatja a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal által kettős minőség témában végzett felmérés eredményeit.

Előzmények

A Földművelésügyi Minisztérium döntése alapján a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) 2017 első félévében számos termékpárt vizsgált, hogy felmérje, valóban létezik-e az a jelenség, mely szerint a hazai és a nyugat-európai piacokon azonos márkanév alatt eltérő minőségű élelmiszertermékeket forgalmaznak a nemzetközi gyártók. E vizsgálat kiegészítéseként lefolytattunk egy felmérést a lakosság körében a fogyasztók személyes tapasztalatainak, véleményének és elvárásainak megismerésére.

Módszertan

Módszertan: Nagy elemszámú (1001 fő) kérdőíves személyes felmérés, amely Magyarország lakosságára nemek, korcsoport és földrajzi régió alapján reprezentatív a KSH 2011-es népszámlálási adatai alapján.

Megkérdezés ideje: 2017. május 7-30.

Eredmények

A NÉBIH felmérése szerint körülbelül minden második ember (a megkérdezettek 49%-a) tapasztalt már különbséget az azonos márkájú, Nyugat-Európában és Magyarországon egyaránt kapható élelmiszerek minősége között. A válaszadók minden termékkategóriából számos példát kiemeltek, de leginkább édesipari termékek esetében számoltak be jelentős eltérésekről, valamint gyakran említették a tejtermékeket és az üdítőitalokat is.

A különbséget illetően sajnos a magyar fogyasztók tapasztalatai kedvezőtlenek: a minőségi eltérést észlelő vásárlók 97%-a rosszabbnak érezte a Magyarországra behozott termékeket, mint amit a nyugat-európaiak asztalára tesznek a nemzetközi gyártók. Különösen a háztartások „élelmiszerfelelősei” érzik felháborítónak ezt a gyakorlatot, vagyis akik rendszeresen bevásárolnak a család számára – tehát akik a legtöbb információval rendelkeznek az élelmiszeripari termékekről. A fogyasztók túlnyomó többsége, több mint 80%-a elvárja, hogy a nemzetközi élelmiszermárkákat minden országban azonos összetétellel hozzák forgalomba (82% ért egyet vele), s ha nem így történik, akkor ezt kötelező legyen a termékeken világosan jelezni a vásárlók számára (86% ért egyet vele).

Kapcsolódó anyagok:
tanulmány letölthető formában


Friss hírek

2024. március 18, hétfő

Módosult a termésnövelő anyagokat érintő rendelet

Megszűnt az újraengedélyezési eljárás, és automatikusan határozatlan idejűvé vált az engedély minden olyan termésnövelő anyag esetében, amely 2024. január 1-én érvényes engedélyokirattal rendelkezett. Lényeges változás továbbá, hogy az idei évben gyártott tételeken már nem kötelező feltüntetni az engedély hatályát.

Tovább >

2024. március 15, péntek

Az élelmiszer csak fogyasztóközpontú szemlélettel válhat valódi bizalmi termékké

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) megalapításakor a céljai közé emelte, és ennek megfelelően immár 12 éve töretlenül tesz a fogyasztók védelmének érdekében. A hivatal több mint egy évtizedes fáradhatatlan munkája során a feladatok meghatározásában és végrehajtásában mindvégig meghatározó volt a fogyasztó fókuszú szemlélet – emelte ki dr. Nobilis Márton államtitkár a hivatal megalapításának évfordulója kapcsán. Tudásban és tapasztalatban évről évre gyarapodva, a változó kihívásokhoz alkalmazkodva, de változatlan prioritásokkal folytatódik az élelmiszerlánc-biztonságért és az élelmiszer-minőségért végzett munka a magyar emberek érdekében, hangsúlyozta az államtitkár.

Tovább >