null Kockázatos kockáztatni a növényi károsítók behozatalát

Kockázatos kockáztatni a növényi károsítók behozatalát

2018. október 9, kedd

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakemberei 2018. szeptember 12-20. között négy alkalommal ellenőrizték az utasok csomagjait a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren. A közös akció célja az volt, hogy felmérjék a személyi forgalommal járó növény-egészségügyi kockázatokat, egyúttal felhívják a figyelmet a 2019 decemberétől szigorodó uniós szabályozásra, amely a jövőben az utazóktól is felelős magatartást vár el a növényi károsítók terjedésének megakadályozása érdekében.

Az Európai Unió jelenlegi, nyitott növény-egészségügyi rendszere nem írja elő az utazók csomagjainak kötelező ellenőrzését, ebből is adódik a személyforgalommal járó kockázat kiemelt jelentősége napjainkban. Az Európán kívüli területekről, főként Kelet- és Délkelet-Ázsiából hazánkba települt lakosság étkezési igényeiből, kertészeti kultúrájából fakadó termékbehozatal magában hordozza a nem honos károsítók behurcolásának kockázatát. Ehhez akár már egyetlen fertőzött növény is elegendő lehet.

A NAV és a Nébih között 2012 óta fennálló együttműködés részeként első alkalommal tavaly kezdeményezte a Nébih a növény-egészségügyi szempontból kockázatos származási országokból érkező utasok csomagjainak időszaki ellenőrzését. A hatóság – a tavalyi akció sikerén felbuzdulva – idén ősszel megismételte a repülőtéri utascsomag-ellenőrzést, melyben ez alkalommal az Érdi Járási Hivatal növényvédelmi felügyelői is részt vettek.

A növény-egészségügyi felügyelők elsősorban azt vizsgálták, hogy mely társadalmi csoportba tartozó utazók, honnan és milyen növényeket, növényi termékeket hoznak be poggyászukban Magyarországra, amelyekben fennmaradhatnak a nem honos károsítók. E tekintetben kritikus kiinduló országnak bizonyultak:

  • Közel-Kelet: Törökország, Izrael, Egyiptom
  • Kelet-, Dél-, Délkelet-Ázsia: főként India, Banglades, Kína, Vietnam, Thaiföld, Kambodzsa, Malajzia
  • Afrika: Ghána, Nigéria, Uganda
  • Közép-Amerika
  • Új-Zéland

Az ellenőrzés során a vámhatóság együttműködésével 236 csomagot vizsgált át a Nébih, amiből 34 csomag tartalmazott növényt vagy növényi terméket, főként India, Izrael, Japán, Kína, Korea, Mongólia, Törökország és Nigéria területéről. A szakemberek 11 csomagban találtak növény-egészségügyi vizsgálatra kötelezett termékeket (pl. balzsamkörte (Momordica charantia L.), afrikai tojásgyümölcs (Solanum macrocarpon), mangó (Mangifera indica), citrusfélék), köztük ültetésre alkalmas növényeket és talajt, melyeket a hatóság megsemmisített.

Idén – a tavalyi ellenőrzés tapasztalataival összevetve – kevesebb növényt, illetve növényi terméket tartalmaztak az utazók csomagjai, mivel azok nagy része már itthon is beszerezhető. Az ellenőrzésre az utasok további szemléletformálása érdekében is szükség van, a Nébih ezzel is szeretné segíteni felkészülésüket az Európai Unió 2019 decemberében életbe lépő, szigorúbb növény-egészségügyi előírásainak betartására.

Kapcsolódó anyagok:
közlemény letölthető formában
Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/2031 rendelete a növénykárosítókkal szembeni védekező intézkedésekről

 


Friss hírek

2024. június 14, péntek

Új funkció az EUTR-keresőben: már az erdőgazdálkodók korlátozásai is elérhetőek

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) EUTR keresőjében az erdőgazdálkodók adatai név és születési dátum vagy adószám alapján kérdezhetők le. Az újabb EUTR fejlesztésnek köszönhetően már az erdőgazdálkodók esetleges felfüggesztése vagy eltiltása is látható a rendszerben.

Tovább >

2024. június 12, szerda

Zöldségpalánták kiskereskedelmi forgalmazását ellenőrizte a Nébih

A piacokon palántákat árusító kereskedőket ellenőriztek az elmúlt hetekben a Nébih szakemberei – jelentette ki dr. Nobilis Márton, az Agrárminisztérium államtitkára.

Tovább >