null Idén is kiemelten ellenőrzi a NÉBIH az import borászati termékeket

Idén is kiemelten ellenőrzi a NÉBIH az import borászati termékeket

2012. szeptember 17, hétfő

2012. szeptember 17-től a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal kiemelten ellenőrzi az import borászati termékeket.

Az idei év rendkívül aszályos időjárása miatt a 2012. évi szőlőtermés mennyisége jóval elmarad a korábbi évekhez képest, ennek következménye a hazai bortermelés jelentős csökkenése. Mindez várhatóan hatással lesz a külföldről származó borok és mustok behozatalára is, így indokolttá vált az import borok kiemelt ellenőrzésének ismételt bevezetése.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) a borok első magyarországi tárolási helyén – nagy- és kiskereskedelmi egységekben, elosztó központokban, hűtőházakban és előállító létesítményekben – ellenőrzi, hogy azok megfelelnek-e az élelmiszerjog előírásainak. Az előállító helyek mellett raktárakban, hűtőházakban és szállítmányozás közben is várhatóak hatósági vizsgálatok.

Az első magyarországi tárolási helyen végzett vizsgálat a kísérő dokumentumokra is kiterjed, a szakemberek ellenőrzik az egyes tételek számláit, a pincekönyveket, a szállítási okmányokat, és a laboratóriumi vizsgálati eredményeket is. A borokból mintát vesznek, amelyeket laboratóriumi vizsgálatnak vetnek alá.
Az ellenőrzések visszavonásig folyamatosan tartanak.


Friss hírek

2024. november 21, csütörtök

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.11.21.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. november 11, hétfő

ITNET részjelentéssel kapcsolatos információk az öko tanúsító szervezetek részére

Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről1 szóló 2008. évi XLVI. törvény 47/A. § szerint az élelmiszerlánc-biztonsági stratégia végrehajtása érdekében integrált többéves nemzeti ellenőrzési tervet (továbbiakban: ITNET) kell készíteni, melyet az országos főállatorvos ad ki és irányítja annak végrehajtását. Az élelmiszerlánc-biztonsági stratégia és az ITNET kialakítása is az élelmiszerlánc szereplőinek – így az ökológiai gazdálkodást ellenőrző és tanúsító szervezeteknek (továbbiakban: tanúsító szervezetek) – bevonásával valósul meg.

Tovább >