Fizetéssel-utalással kapcsolatos kérdések
Fizetéssel-utalással kapcsolatos kérdések
-
Hogyan kell a felügyeleti díjat megfizetni?
A felügyeleti díjat átutalással, a 10032000-00289782-30006016 számú célszámlára kell utalni, amely nem azonos a NÉBIH bankszámlaszámával, ahová például az eljárási, igazgatási díjakat szükséges megfizetni.
A felügyeleti díj megfizetésére 2015. évtől a szokásos elektronikus átutalás mellett lehetőség nyílik az EFER, azaz Elektronikus Fizetési és Elszámolási Rendszeren keresztül megvalósított házibankos fizetési mód választására az élelmiszerlánc-felügyeleti díj bevallási felületén.
Az átutalás közlemény rovatában tüntesse fel a befizetésre kötelezett adószámát (amennyiben cégről, szervezetről van szó), adóazonosító jelét (amennyiben egyéni vállalkozóról, őstermelőről beszélünk), és a letöltött pénzügyi bizonylat számát.
-
Honnan lehet letölteni a fizetési értesítőt (pénzügyi bizonylatot)?
A pénzügyi bizonylat letöltéséhez - ugyanúgy, mint a bevallás kitöltésekor - a honlap Ügyfélprofil felületén kell belépnie a bevallási rendszerbe. Az adott évi bevallásra kattintva, a Bizonylatok pontban a fizetési értesítők pdf-formátumban letölthetőek.
A nullás bevallásokról a rendszer nem állít ki bizonylatot. -
Hogyan kell a felügyeleti díjat külföldről indított utalás esetén kezdeményezni?
Külföldről indított élelmiszerlánc-felügyeleti díj utalásnál szükséges az alábbi kiegészítő adatokat megadni.
IBAN: HU95 1003 2000 0028 9782 3000 6016
SWIFT-kód: MANEHUHB
A számlatulajdonos bankja: Magyar Államkincstár (Hungarian State Treasury), 10032000-00289782-30006016 -
A felügyeleti díj bevallását és befizetését a Nemzeti Adó- és Vámhivatal vagy a NÉBIH fogja ellenőrizni?
A felügyeleti díj bevallását és befizetést a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal fogja ellenőrizni, egyes adatok azonban egyeztetésre kerülhetnek a Nemzeti Adó- és Vámhivatallal.
-
Nincs saját bankszámlaszámom. Milyen számlaszámot írjak a bevallásba?
A felügyeleti díj befizetése csak átutalással lehetséges, tehát számlaszám megadása a bevallás során mindenképpen szükséges. Amennyiben Önnek nincs bankszámlaszáma, akkor is fontos, hogy az a bankszámlaszám kerüljön beírásra, amiről a díjat utalni fogják (ez lehet a legközelebbi hozzátartozó, vagy a könyvelő cég bankszámlaszáma). Fontos, hogy a NÉBIH nem fér hozzá a megadott számlához, a bevallásban megadott számlaszám mindössze a beérkező összegek és a bevallások összerendelését könnyíti meg. A felügyeleti díjat csekken vagy készpénzes befizetéssel nem lehetséges rendezni.
-
Hova kell beállítani a könyvelésben a felügyeleti díjat? Mi lesz a számviteli bizonylat? Kapok számlát a felügyeleti díjról?
Az élelmiszerlánc-felügyeleti díjat a könyvelésben - mint jogszabályon alapuló hatósági díjat - az anyagjellegű ráfordításokon belül lévő egyéb szolgáltatások között kell kimutatni.
Az élelmiszerlánc-felügyeleti díjról a Hivatalnak – a hatályos jogszabályok szerint – nem áll módjában számlát kiállítani. Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény 159.§ (1) bekezdése szerint számla kibocsátási kötelezettség terheli az adóalanyt, ha a 2 § a) pontja szerinti gazdasági tevékenységet végez. A felügyeleti díj a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal közhatalmi tevékenységével kapcsolatos bevétel, mely nem minősül gazdasági tevékenységnek a törvény 7.§-a szerint, így számla kibocsátási kötelezettség nem áll fenn. A felügyeleti díj elszámolását a bevallásból letölthető FIZETÉSI ÉRTESÍTŐ (bizonylat) alapján kell elvégezni.