null EU tagállamon belüli vagy más tagállamba történő élőállat mozgatására engedélyezett „körülhatárolt létesítmények” („Állatkert/Laboratórium”)

EU tagállamon belüli vagy más tagállamba történő élőállat mozgatására engedélyezett „körülhatárolt létesítmények” („Állatkert/Laboratórium”)

2022. szeptember 14, szerda

A korábbi 92/65/EGK irányelv „engedélyezett szervezet, intézmény, központ” vonatkozó uniós szabályok helyett a 2019/2035/EU rendelet szerinti „körülhatárolt létesítmény” („confined establishment”)- megnevezés vált hatályossá.

Körülhatárolt létesítményként működni kívánó létesítmények („EU állatkert”, „EU laboratórium”, korábban: 92/65/EGK irányelv alapján engedélyezett szervezetek, központok)

A szabályozás alapján a körülhatárolt létesítményként működni kívánó létesítmények üzemeltetőinek engedély kérelmet kell benyújtaniuk. Az engedély megszerzése előtt nem kezdhető meg a tevékenység. A „körülhatárolt létesítmény” engedélyezés feltétéleit a 2035/2019/EU rendelet* tartalmazza.

*A 2023/2019/EU I. melléklet 9. rész 1 (a) bekezdés magyar fordítása hibás!

A szárazföldi állatokat tartó létesítmények „körülhatárolt létesítmény” minősítésének engedélyezése:

Azon szárazföldi állatokat tartó létesítmények „körülhatárolt létesítmény” minősítésének engedélyezése során, amelyekből az állatokat ugyanazon tagállamon belül vagy más tagállamba szándékozzák mozgatni, az illetékes vármegyei élelmiszerlánc-biztonsági és állategészségügyi hatáskörben eljáró főosztálnyak meg kell bizonyosodnia arról, hogy a létesítmény megfelel a 2019/2035/EU rendelet 17. cikk, a 32. cikk, és az I. melléklet 9. részben  meghatározott követelményeknek (nyilvántartás-vezetés, szerződés állatorvossal, járványfelügyeleti terv, karantén, stb.) 

Illetékes hatóság kereső: https://kormanyhivatalok.hu/

*Csak olyan tartott szárazföldi állatokat fogadhatnak be, amelyek a faj szempontjából releváns betegségeknek megfelelő ideig karanténban voltak, amennyiben a körülhatárolt létesítményektől eltérő létesítményekből származnak; (FIYGELEM! *A 2023/2019/EU I. melléklet 9. rész 1 (a) bekezdés magyar fordítása hibás!)  Amennyiben körülhatárolt létesítményből jönnek, úgy nem szükséges ez az előzetes karanténozás.

Csak olyan főemlősöket fogadhatnak be, amelyek ugyanolyan szigorú szabályoknak felelnek meg, mint az Állategészségügyi Világszervezet által kiadott Szárazföldi Állatok Egészségügyi Kódexe (OIE-Kódex) 2018. évi kiadásának 6.12.4. cikkében említett szabályok;

Szükség esetén megfelelő karanténlétesítményeket kell biztosítani a más létesítményekből behozott tartott szárazföldi állatok számára.

A gazdasági szereplőknek minden változásról és a tevékenység megszüntetésekor tájékoztatniuk kell az illetékes hatóságot.

FIGYELEM! A 2016/429/EU rendelet 101. cikkének megfelelően a TRACES-NT rendszerbe is fel kell kerülnie az engedélyezett létesítményeknek, így a „körülhatárolt létesítményeknek” is.

Korábban az ezen feltételek szerint engedélyezett szervezetek, központok listáját (a 92/65/EGK irányelv 2. cikkének (1) bekezdés c) pontja alapján) minden tagállam a honlapján tett közzé. A hazai lista:

https://portal.nebih.gov.hu/documents/10182/51531346/Korulhatarolt+letesitmenyek.pdf

Hosszú távon e lista megszűnik, és kizárólag a TRACES-NT rendszerben kerül nyilvántartásra a „körülhatárolt létesítmények” listája

Harmadik országból patások beléptetésére engedélyezett állatkertek listája: 
https://portal.nebih.gov.hu/-/allategeszsegugyi-es-allatvedelmi-igazgatosag-jegyzekei
Harmadik (nem EU) országból származó élőállat szállítási szabályokról bővebb információt talál:
https://portal.nebih.gov.hu/-/kereskedelmi-celu-eloallat-es-allati-eredetu-termekek-behozatala-harmadik-nem-eu-orszagbol

Friss hírek

2024. június 27, csütörtök

A Nébih számít a lakosság véleményére a talajvédelmi kérdőívben

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) talajvédelmi törekvése, hogy bemutassa a lakosságnak hazánk talajainak sokszínűségét, a talajművelési és tápanyag-gazdálkodási szokásokat, valamint felhívja a figyelmet a talajegészség megőrzésének fontosságára. A hivatal a lakosság véleményét is várja: az érdeklődők a Nébih kérdőívét július 20-ig érhetik el.

Tovább >

2024. június 26, szerda

Július elsejétől a Nébih elektronikus felületén kell jelenteni a fásításban tervezett fakitermeléseket

2024. július 1-től a fásításban tervezett fakitermeléseket a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) elektronikus felületén kell bejelenteniük az érintetteknek.

Tovább >