Burgonyatermesztésünk védelme érdekében 100 tonna fertőzött lengyel burgonyát semmisített meg a NÉBIH
A burgonya gyűrűs rothadását okozó baktérium jelenlétét mutatta ki egy októberben lefoglalt szállítmányban a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal Növény-, Talaj- és Agrárkörnyezet-védelmi Igazgatóság (NÉBIH NTAI) Bakteriológiai Laboratóriuma. Az addig forgalomba hozatali korlátozás alatt tárolt mintegy 100 tonna fertőzött tételt megsemmisítették, abból kereskedelmi forgalomba semmi sem kerülhetett. Az esetet követően NÉBIH NTAI elrendelte a Lengyelországból érkező burgonya küldemények fokozott ellenőrzését.
Lengyelországban széleskörűen elterjedt – a Magyarországon azonban nem előforduló – burgonya gyűrűs rothadását okozó Clavibacter michiganensis ssp sepedonicus zárlati státuszú baktériumos betegség. Előfordulása esetén nagy gazdasági kárt jelent a burgonyatermesztésben, mivel nincs ellene védekezési lehetőség. Ezért a NÉBIH szakmai irányításával a megyei kormányhivatalok növény-és talajvédelmi igazgatóságai rendszeresen ellenőrzik a Lengyelországból érkező burgonya tételeket. Ezek az ellenőrzések mindeddig negatív vizsgálati eredménnyel zárultak. Az ideiévben azonban a lengyel társhatóság által előzetesen nem engedélyezett szállításokat is felderítettek a szakemberek.
Egy Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében 2012. október 5-én, Újfehértón végzett ellenőrzés során vett mintában a NÉBIH NTAI Bakteriológiai Laboratóriuma 2012. október 12-én azonosította, 2012. november 27-én megerősítette a baktérium látens előfordulását, így az addig forgalomba hozatali korlátozás alatt tárolt fertőzött tétel megsemmisítését. Abból kereskedelmi forgalomba semmi sem kerülhetett.
Az esetet követően a NÉBIH NTAI a hazai burgonyatermesztés védelmében elrendelte a Lengyelországból érkező burgonya küldemények fokozott ellenőrzését, illetve a növényegészségügyi előírásoknak nem megfelelő tételek feltartóztatását és tételes laboratóriumi vizsgálatát. Az ellenőrzés során fertőzöttnek bizonyult tételeket zároljuk és megsemmisítjük.