null Az illegális fakitermelések visszaszorításáról egyeztettek a faanyag kereskedelmi láncellenőrzésért felelős hatóságok

Az illegális fakitermelések visszaszorításáról egyeztettek a faanyag kereskedelmi láncellenőrzésért felelős hatóságok

2017. június 9, péntek

Magyar kezdeményezésre, öt tagállam hatóságainak részvételével első alkalommal szerveztek a régióban szakértői szintű egyeztetést a faanyag kereskedelmi lánc ellenőrzéseknél alkalmazott módszerekről és a vizsgálati tapasztalatokról.  A konferencia házigazdája a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) volt. A rendezvény egyik nagy eredménye, hogy a szakemberek kidolgozták a gyors információátadás és a közös ellenőrzések végrehajtásának részleteit, melyekkel hatékonyan visszaszorítható az illegálisan kitermelt, valamint a feketén értékesített fa forgalomba hozatala.

Az uniós faanyag kereskedelmi láncellenőrzés célja, hogy ne kerülhessen erdőirtásokból származó, illegálisan kitermelt faanyag kereskedelmi forgalomba. Mindezzel ugyanis a csalók egyrészt jelentős károkat okoznak a kitermelés helyének ökoszisztémájában, másrészt megkárosítják a felelős, fenntartható erdőgazdálkodást folytató termelőket is.

A találkozón öt tagállam, Ausztria, Csehország, Szlovákia, Szlovénia és Magyarország képviselői vettek részt. A szakemberek kölcsönösen megismerkedhettek az egyes országok gyakorlatának jogi, szakmai és eljárási kereteivel, valamint a fatermékek kereskedelme során felmerülő problémákkal.

A tapasztaltok alapján láthatóvá vált, hogy az adott országban kitermelt fa és az abból készült fatermékek eredetének igazolására és nyomon követhetőségének biztosítására szolgáló szabályozás valamennyi tagállam számára egyszerűbben megoldható. A „határon” átnyúló faanyag kereskedelem ellenőrzése és az EU-n kívüli országokból származó import kezelése azonban már összehangolt munkát igényel a hatóságoktól.

A tanácskozáson részt vevő szervezetek egyeztették a faanyag eredetigazolására szolgáló dokumentumok tartalmi és formai részleteit is, melyek jellemzően származási országonként eltérnek. A szakemberek kidolgozták továbbá a gyors információátadás és a közös ellenőrzések végrehajtásának részleteit, melyekkel hatékonyan visszaszorítható az illegálisan kitermelt, valamint a feketén értékesített fa forgalomba hozatala.

A szakmai grémium várhatóan Románia és Horvátország szakértőivel bővül a jövőben, valamint bevonják az EU-ba fát exportáló, szomszédos országok illetékes hatóságait is.

 

Kapcsolódó anyagok:
A közlemény letölthető formában


Friss hírek

2026. június 9, kedd

Új állategészségügyi intézkedések az élőállat-szállításban

A Törökországban, Bulgáriában és Görögországban fennálló kedvezőtlen állategészségügyi járványhelyzet miatt az országos főállatorvos új védelmi intézkedést rendelt el: haszonállatot szállító járművek csak tisztítást és fertőtlenítést követően léphetnek be az országba. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) kéri az érintettek felelős közreműködését és az állategészségügyi előírások maradéktalan betartását.

Tovább >

2026. június 8, hétfő

Már mobilalkalmazáson is rögzíthetik a szakértők az amerikai szőlőkabóca észleléseket

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) országos Károsító-monitoring rendszere új funkcióval bővült. Mostantól a szőlő aranyszínű sárgaság (FD) betegség terjesztésért felelős amerikai szőlőkabóca előfordulási adatai és fejlődési alakjai már Android alapú mobilalkalmazáson keresztül is bejelenthetőek. A fejlesztés révén a szakemberek a terepi észleléseket közvetlenül, azonnal rögzíthetik a rendszerben.

Tovább >