Az állategészségügyi veszélyhelyzetek megelőzését segítő útmutató készül
Az állategészségügyi veszélyhelyzetek megelőzését segítő útmutatók kidolgozásáról állapodott meg a Földművelésügyi Minisztérium (FM) és a Baromfi Termék Tanács (BTT).
A szaktárca közleményben tájékoztatta az MTI-t arról, hogy a madárinfluenza újbóli megjelenése miatt egyeztetést tartott Bognár Lajos országos főállatorvos, helyettes államtitkár a Baromfi Termék Tanács képviselőivel csütörtökön.
A megbeszélésen a Békés megyei madárinfluenza járvány kitörése miatt bevezetett nemzetközi korlátozó intézkedéseknek a magyar baromfiágazatra gyakorolt rövid és hosszú távú hatásait tekintették át, valamint a hatóság és az érdekképviseleti szervezet közti együttműködés hatékonyabbá tételének lehetőségeiről tárgyaltak.
Az egyeztetésen a résztvevők egyetértettek abba, hogy a járványhelyzetekkel szembeni hathatósabb fellépés kizárólag közös munkával lehetséges. Megállapodtak arról, hogy a jövőben útmutatókat dolgoznak ki, hogy az állattartók pontosabban betarthassák a járványok megelőzését is szolgáló állategészségügyi előírásokat.
A terméktanács úgy látja, a vírus felbukkanása súlyos gazdasági károkat okoz a baromfiágazatban, mivel máris több unión kívüli ország korlátozó intézkedéseket vezetett be a magyar baromfitermékekkel szemben. A BTT adatai szerint a harmadik országok eddigi intézkedései mintegy 10 ezer tonna, úton lévő magyar baromfiszállítmányt érintenek. Hosszabb távon további exportkiesésekre számít a terméktanács. Ezen túl indokolatlan árcsökkenés is bekövetkezhet például az Európai Unió tagországaiban, mivel a kereskedők leszoríthatják az árakat - tették hozzá.
Az országos főállatorvos beszámolt arról, hogy a járvány kitörésről soron kívül tájékoztatta a legjelentősebb kereskedelmi partnerországokat, valamint számos további állam illetékes hatóságát. Hangsúlyozta: minden olyan, a hatáskörébe tartozó állategészségügyi intézkedést elrendelt, amely az ágazatot érő károk mérséklésére szolgál.
Bognár Lajos hangsúlyozta: a magyar állategészségügyi hatóság mindent megtesz annak érdekében, hogy a megfelelő adatszolgáltatással, a járványügyi intézkedések részletes leírásával a harmadik országok mihamarabb feloldhassák a korlátozásokat.
A kompenzációs lehetőségek témájában a felek további tárgyalásokat tartottak szükségesnek - ismerteti a közlemény.
Forrás: MTI