ÁSZ vizsgálat - nyilvános a NÉBIH pénzügyi és vagyongazdálkodásának ellenőrzési eredménye
Szabályszerűnek értékelte az Állami Számvevőszék (ÁSZ) ma nyilvánosságra hozott jelentésében (http://www.asz.hu/hir/2015-07-30/harom-kozponti-intezmeny-ellenorzeset-zarta-le-az-asz) a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) tevékenységét, pénzügyi és vagyongazdálkodását, valamint belső kontrollrendszerét. Az ÁSZ a 2008-2013. közötti időszakot vizsgálta a hivatalnál.
Az ÁSZ a központi alrendszer egyes intézményei pénzügyi és vagyongazdálkodásának ellenőrzése során vizsgálta a NÉBIH 2008-2013. közötti tevékenységét.
A Hivatal működése szempontjából kiemelten fontos eredmény, hogy a pénzügyi és vagyongazdálkodás legtöbb dimenzióját szabályszerűnek ítélte az ÁSZ, illetve értékelte a javuló tendenciákat. A NÉBIH gondosságát, munkatársai precizitását bizonyította, hogy a vizsgálat tárgyát képező hosszú időszak ellenére az ellenőrzéshez szükséges dokumentáció minden évre naprakészen az ÁSZ rendelkezésre állt.
Természetesen a jelentés kitér a hiányosságokra is, hiszen a folyamatosan változó jogszabályok és a gyakori szervezeti változások között nem jutott mindig elegendő személyi erőforrás a napi működés mellett, belső eljárásrendjeiket, kontrolljainkat aktualizálni. Ugyanakkor az ÁSZ helyszíni ellenőrzés során, az ellenőrök hasznos kérdései, iránymutatásai és tapasztalatai alapján, még a jelentéstervezet megismerése előtt mód nyílt egyes belső eljárások korrigálására.
A NÉBIH szeretné megköszönni az ÁSZ helyszíni ellenőrzésben résztvevő munkatársainak – nemcsak jelen vizsgálat, hanem a 2013-as és a 2014-es zárszámadás vizsgálata során tapasztalt – őszinte érdeklődését, hogy megismerhessék a magyar közigazgatási rendszer egyik legnagyobb központi hivatalának sajátosságait, az élelmiszer-biztonság és mezőgazdaság felügyeletében játszott szerepét, hiszen ez egyértelmű kihatással van pénzügyi és vagyongazdálkodási folyamatokra és problémákra is.
A NÉBIH a megállapítások jelentős részének korrigálást már a vizsgálat időtartama alatt megkezdte; célja a továbbiakban, hogy a még fennmaradó kisebb hiányosságokat – például a teljesítményellenőrzés kapcsán megfogalmazott javaslatot – is kezelje.