null Afrikai sertéspestis kampány: még több országban hívja fel a figyelmet az EFSA

Afrikai sertéspestis kampány: még több országban hívja fel a figyelmet az EFSA

2021. július 22, csütörtök

Az EFSA (Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság, European Food Safety Authority) további kilenc országra, köztük Magyarországra is kiterjeszti az afrikai sertéspestis (ASP, African Swine Fever) Európai terjedésének megállítása érdekében indított kampányát.

Tavaly nyáron az EFSA a délkelet-európai országokban indította el az ASP szemléletformáló kampányt. A programban az „aggodalomra okot adó régió”, azaz azon országok hatóságai vettek részt, amelyek szomszédságában a betegség már megjelent, ezek Albánia, Bosznia és Hercegovina, Horvátország, Görögország, Koszovó, Montenegró, Észak-Macedónia, Szerbia és Szlovénia. Az EFSA most elsősorban a sertéstartó gazdákat célozva kiterjeszti a kampányt Magyarországra, Bulgáriára, Csehországra, Litvániára, Lettországra, Lengyelországra, Szlovákiára, Észtországra és Romániára.

„Tudományos szervezetként fáradhatatlanul dolgozunk azon, hogy olyan értékeléseket készítsünk, és olyan ajánlásokat tegyünk, amelyek segíthetnek az afrikai sertéspestis által fenyegetett országoknak megvédeni állataikat és gazdaságaikat” – mondta Nikolaus Kriz, az EFSA állat- és növény-egészségügyi egységének vezetője. „Tavaly úgy döntöttünk, hogy a tudományos ismereteinket a helyszínre, egy gyakorlatiasabb szintre visszük és megmutatjuk, hogy az EFSA elkötelezetten segít a gazdáknak és másoknak, akik e szörnyű betegség árnyékában élnek. A kampányt jól fogadták az első körbe bevont országok, ezért most még több érintett figyelmét szeretnénk felhívni a felismerés, a megelőzés és a bejelentés fontosságára.”
A kampány kiegészíti az Európai Bizottság és más nemzetközi szervezetek folyamatos erőfeszítéseit, amelyek célja a betegség felszámolása Európában.
Mi az az afrikai sertéspestis?
Az afrikai sertéspestis (ASP, African Swine Fever) egy, a házisertéseket és vaddisznókat érintő, vírus okozta betegség. A vírus ártalmatlan az emberre, de számos országban jelentős gazdasági kárt okozott már. Nincs ellene oltás, ezért egy járványkitörés nagy számú házisertés leölését teszi szükségessé az érintett területeken.
Célok és célközönség
A kampány a házisertésekkel és a vaddisznókkal kapcsolatba kerülő embereket és csoportokat, különösen a sertéstenyésztőket célozza, és segíti az ASP felismerését mind a 18 országban. Megvalósítása a helyi hatósági és szolgáltató állatorvosok, gazdálkodói csoportok, vadásztársaságok, határrendészet és más érintett szervek felbecsülhetetlen segítségével zajlik.
Felismerés, megelőzés, jelentés
Az ASP-járvány pusztító hatásai miatt a felismerés, a megelőzés és a jelentés kulcsszerepet játszik a betegség megfékezésében. Ezek a kampány kulcsszavai.
Az EFSA a kampány során többek között tájékoztatókat, infografikákat, használatra kész közösségimédia-bejegyzéseket oszt meg. Bővebb információt a kampány webhelyén talál: a www.efsa.europa.eu/StopASF és a https://efsa.gitlab.io/multimedia/asf/index.html#/hu/ linkeken.


Friss hírek

2025. január 23, csütörtök

Január 31. az élelmiszerlánc-felügyeleti díj befizetésének határideje

A Nébih tájékoztatja az érintetteket, hogy a 2024. évi bevalláshoz kapcsolódó felügyeleti díj második részletének fizetési határideje minden kötelezett számára 2025. január 31. napja. Az ügyintézés online, a hivatal ügyfélprofil rendszerében (ÜPR) is elvégezhető.

Tovább >

2025. január 21, kedd

Csak szigorú feltételekkel indulhat a baromfitartó gazdaságok madárinfluenza járványt követő be- és újratelepítése

A hatóság a 2024 októbere óta tartó madárinfluenza járvány okán elrendelt korlátozásokat hamarosan feloldja az egész ország területén. Ezt követően a baromfitartó telepeket újra be lehet telepíteni. Fontos azonban szem előtt tartani, hogy a madárinfluenza vírusa még mindig jelen van hazánkban! Ezt igazolja az állategészségügyi hatóság által (vadmadarakból folyamatosan) végzett, felügyeleti programban talált pozitív esetek magas száma. A tartó/tulajdonos által igényelt betelepítési engedély kiadását minden esetben hatósági helyszíni ellenőrzés fogja megelőzni. Egy újabb, a tavaly őszihez hasonló, jelentős járványhullám elkerülése érdekében a betelepítések kizárólag szigorú feltételek mellett történhetnek!

Tovább >