null A vadgazdálkodók számára is előnyös a LABOR rendszer fejlesztése

A vadgazdálkodók számára is előnyös a LABOR rendszer fejlesztése

2021. június 30, szerda

2021. július 1-jétől gyakorlati fázisba lépett a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) digitális LABOR rendszerének fejlesztése. Bár a vadgazdálkodókat közvetlenül nem érintik az ezzel járó feladatok, a belőle fakadó előnyöket ők is élvezhetik: a gyorsabb, elektronikus eredményközlés jóvoltából hamarabb születhet döntés a vadhús felhasználhatóságáról.

A hazai állategészségügyi diagnosztikát kiszolgáló ügyviteli rendszer fejlesztésének legfontosabb célja a vizsgálatok megrendelésének és az eredményközlésnek az egyszerűsítése, gyorsabbá és átláthatóbbá tétele. Júliusban az ASP vizsgálatok terén két fontos változás lép életbe:

  • Július 1-jétől elsőként az afrikai sertéspestissel kapcsolatos vaddisznóvizsgálati eljárásrend módosul, azaz a megyei és járási hivataloknál dolgozó szakemberek ettől az időponttól kezdve a LABOR rendszerben érik majd el az ASP eredményközlő dokumentumokat.
  • Július 15-től pedig már az ASP mintákhoz tartozó vizsgálati megrendelőt is csak online, a digitális LABOR felületen keresztül lehet beküldeni a Nébih részére, amire kizárólag az állatorvos vagy meghatalmazottja lesz jogosult.

A Nébih az új eljárásrendtől a vizsgálati eredményközlés jelentős gyorsulását várja, amelynek – a vadgazdálkodókra nézve – fontos pozitívuma lesz, hogy rövidülhet a vaddisznók felhasználhatóságát érintő hatósági eljárás ideje.

Az új rendszer használatában elsődlegesen érintett hatósági állatorvos és ügyintéző szakemberek felkészítése már megkezdődött, így remélhetőleg zökkenőmentes lesz az átállás. Bízunk abban, hogy az innováció közvetett előnyeit rövidesen az állategészségügyi területhez kapcsolódó valamennyi szektor élvezheti. 

A kezdeti időszakra mindannyiuk türelmét és támogatását kérjük.


Friss hírek

2024. november 20, szerda

Szacharin: emeltek a biztonsági küszöbértéken

Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság nemrég kiadott tudományos jelentésében arra a következtetésre jutott, hogy a szacharin emberi fogyasztása biztonságos, ezért megemelte a megengedhető napi beviteli értéket (ADI), mely 5 helyett most már 9 mg/testtömeg kilogramm.

Tovább >

2024. november 14, csütörtök

Somogy vármegyét is elérte a madárinfluenza

Ezúttal Somogy vármegyében mutatta ki a magas patogenitású madárinfluenza vírus jelenlétét a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma. Emellett a fertőzéssel már érintett Jász-Nagykun-Szolnok vármegye újabb területén is azonosították a betegséget. Az érintett állományok felszámolása és a járványügyi nyomozás folyamatban van.

Tovább >