null A sportélet tisztaságát is védi majd a Nébih és a Testnevelési Egyetem együttműködése

A sportélet tisztaságát is védi majd a Nébih és a Testnevelési Egyetem együttműködése

2021. május 5, szerda

Együttműködési megállapodást írt alá a Testnevelési Egyetem (TE) és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). A szakmai kooperáció a jövőben olyan területeket érint majd, mint az étrend-kiegészítők, a sportolóknak szánt élelmiszerek vizsgálata, az internetes kereskedelem ellenőrzése és a közös kommunikációs aktivitások megvalósítása.

Az együttműködés elsődleges célja – az Élelmiszerlánc-biztonsági Stratégiával is összhangban – a társadalmi szemléletformálás, a tudatos és igényes fogyasztói magatartás erősítése, valamint az igazolt versenysportolók egészségének és a sport tisztaságának védelme. 

A Nébih és a Testnevelési Egyetem együttműködése lehetővé teszi közös munkabizottságok alakítását, a kommunikációs tevékenység összehangolását, valamint közös rendezvények, képzések, konferenciák megtartását. 

A szervezetek közti kooperáció során hangsúlyozott szerepet kap majd az élelmiszerek, étrend-kiegészítők összetételének vizsgálata, valamint az interneten történő élelmiszer-forgalmazás ellenőrzése is. Egyre gyakrabban fordul ugyanis elő, hogy élelmiszerek, étrend-kiegészítő készítmények a World Antidoping Agency (WADA) tiltólistáján szereplő tiltott szereket (stimulánsok, hormon és/hormonhatású szerek) és egyéb, élelmiszerekben tiltott hatóanyagokat tartalmaznak. 

Az együttműködés sikerességét, a lehetséges új területeket, irányokat évente közösen értékeli majd a két szervezet.
 


Friss hírek

2024. július 26, péntek

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.07.26.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. július 25, csütörtök

A napsütés ellenére borús eredményekkel zárult a strandbüfék és a street foodok nyári szezonális ellenőrzése

A 2024-es nyári szezonális ellenőrzés-sorozatban a strandbüféket és a street foodokat is felkeresték az élelmiszerbiztonsági felügyelők. Az egész országban 346 vendéglátó létesítményt vizsgáltak. Az ellenőrzések vegyes eredményekkel zárultak: a szakemberek számos egységben találtak lejárt termékeket, továbbá a higiéniai feltételek, az alapanyagok tárolása és nyomonkövetése, valamint a dolgozók egészségügyi alkalmasságának igazolása kapcsán is merültek fel problémák. A hatóságok 48 esetben indítottak eljárást, a kiszabott bírságok értéke meghaladta a 3 millió forintot. Összesen 205 kg élelmiszert vontak ki a forgalomból, 703 ezer forint értékben.

Tovább >